Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivomagna - специалист
Здравейте,
Монтираха ми и на мен слънчева система, бойлер 120л., селективен колектор 1,8м2 с медни тръби, неръждаеми гофри от колектора до бойлера, ДТ интиел. На първо четене следните проблеми:
- бойлера се ползва основно вечер като се къпят едно дете и двама възрастни. За последния възрастен (познайте кой е той) няма топла вода ако не се включи ел. нагревателя около 2100ч., тъй като водата бързо се охлажда от първите двама (жени).
- да речем, че колектора е малък за този бойлер но такъв имаше за харизване и за момента ще е този
- дори и да се сложи още един колектор водата в бойлера пак трябва да е със същата температура което значи, че вечер когато колектора не работи пак ще свършва за същото време. Ще кажете купи си по-голям бойлер, да ама вече съм направил грешка с този и ще трябва да го ползвам.
- има ли вариант да се включи още един 80л. бойлер без серпентина и как?
- целта е да има повече вода с темп. 40/50 градуса за по-дълго време вместо вода с темп. 60/70 градуса, но за кратко (само за двама души).

Прикачен файл

7185.jpg

Прикачен файл

7181.jpg

Прикачен файл

7178.jpg
-рециркулация между двата-топла-студена-топла-студена+ контролер+помпа,фитинги,тръби,възвратни клапи,изолация.
Три години бях с точно такава конфигурация.
Съвет-спести си тези разходи,събери още пари и купи 200л соларен бойлер!
Този пак ще може да се свърже чрез отклоняващ-разпределителен вентил.може и последователно.
шоп - майстор
ivomagna, има логика в идеята ти. По-ефективно ще работи колектора при по-ниска температура. Топлозагубите ще са по-малко.

Според мен обаче 1.8м2 колектор е малък за семейството ти.
Сигурен ли си, че колектора не е монтиран наопаки? Сглобката на ал. корпус трябва да е отдолу. Поне аз досега не съм виждал друг тип корпус. Така ще влиза вода, ще има конденз и ще се скапе изолацията. Може и да бъркам от това което виждам от снимката де.

Иначе Трифон П.Трифонов по-горе е написал всичко точно как става.
LazarGanev - "Велик майстор"
Предполагам, че това е приятелски монтаж и не са ти взели пари за него.
ivomagna - специалист
Започвам от последния пост
- Л. Ганев - Да приятелски монтаж е, рамката я правих аз. Нямам средатва в момента, тъй като скоро купихме къщата и целта беше да се сглоби нещо с мин. средства, колектора е употребяван и е подарък. По-нататък ще се слага още един.
- Шоп - разбрах те за сглобката, явно е грешка. Ще сложа силикон или ще го обърна когато слагам другия колектор. Явно 1,8м2 ще е малък но тепърва прохождам в соларните системи и не ги бях обмислил нещата предварително, ще се усъвършенства системата.
- Т. Трифонов - разбирам че 200 л . е по-добре от 120+80л. но така или иначе го имам другия 80литров и исках да го ползвам докато купя 200 литров което не се знае кога ще стане. И аз така предположих ,че трябва да се свърже топлата вода от 120л. към студената на 80л. и банята да се захранва от топлата на 80литровия, правилно ли е? Контролер имаш предвид диф. термостат който да включва и изключва помпата между двата бойлера.

Благодаря за съветите, хубаво е да се чете преди да се направи нещо, не след това да се пита как да се преработва но...........
ivomagna - специалист
Към Т. Трифонов,
Всъщност ако са свързани по този начин предполагам, че на изхода на топлата на 80 литровия трябва да има тетка - изход от бойлера, изход към банята и изход към другия 120л. бойлер на които изход да се сложи възвратен клапан , за да не връща вода към 80 л. Ами когато се ползва водата от 80л. това ще оказва ли влияние на помпата, не трябва ли да спира да работи, тъй като тогава ще има циркулация между двата бойлера? Как ще се контролира това?
Не мога да чертая.
Опитвам да обясня
Двата бойлера са си подвързани първоначално като отделни бойлери.
На изхода на 120л.-топла вода, слагаш тройник и с тръба свързваш отново през тройник с входа-студената на 80л. бойлер.
Изход - топла вода от 80л. бойлер свързваш с вход-студена вода отново чрез тройници.
Някъде по трасето монтираш помпа и възвратен клапан.
Помпата трябва да се управлява с диф. термостат,както е и соларната помпа.
Другият начин е да са свързани последователно,като малкият бойлер е последен , с изход топла вода към консуматорите и отново рециркулация между двата,за да може да се загрява,от панела,когато има слънце.
През зимата или облачни дни,колкото даде панела,толкова,останалото се доподгрява на ток в малкия бойлер.
Значи,вариантите са два.
-успоредно свързване на бойлерита към консуматорите с рециркулация между двата.
-последователно свързване,отново с рециркулация.
Аз бих избрал вторият.
Лазар или Антон БМ биха могли да направят или препоръчат по удачна схема.
ivomagna - специалист
Т.Трифонов,
Благодаря за инфото, разбрах те. И аз мисля да избера втория вариант с последователно свързване консумацията да е от втория бойлер.
ivomagna - специалист
Абе я най-добре погледнете схемата която направих (грозно ама от сърце) дали е добре, че да не питам впоследствие защо тече студена вода от топлия кран или нещо подобно :?

Прикачен файл

Схема свързване бойлери.jpg
Evgeniy - майстор
За мен е интересно къде смяташ да разположиш сензорите, които ще сравняват двете температури. Логично е на големия - горе, на малкия - долу или поне на/под средата.
Друго, за което се сещам е какво става с индивида под душа, когато се включи помпата и голяма част от топлата вода се втурне в студента част на големия бойлер?

Според мен трябва да захраниш ДТ от помпата на солара. Когато няма слънце рециркулацията само ще пречи и ще има викове под душа... и/или да сложиш ключ за бустерна помпа, който да изключва рециркулацията при наличие на дебит - ползване на топла вода.

Тема "Допълнителен бойлер за соларна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: