Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mindless - специалист
Здравейте,

Възнамерявам да свържа лира за баня преди подово отопление, но ми се иска да направя кръговете на колектора хидравлично изравнени. За съжаление обаче не мога да открия информация за спада в налягането за конкретна лира имам само коефициент на съпротивлението ξ, който обаче не знам в каква формула да заместя, за да получа някакви kPa. Ще съм благодарен на всеки, който може да помогне.
torbalan - Дървен философ
Ако пък разбрах какво искаш да правиш...

Начертай някаква схема и по нея обяснявай...
cholev - майстор
1. Свързваш лирата успоредно на подовото. Пада на налягане през двата кръга = налягането на помпата. Ако съпротивлението на подовото е равно на съпротивлението на лирата, дебита през двата кръга е еднакъв (дебит=функция(налягане, съпротивление). т.е. трябва ти някакво местно съпротивлениее- очевидно на лирата за да регулиращ дебита през двата кръга. Някакъв шибър, кран или друго.
2. лирата последователно на подовото. пада на налягане на лирата ще е функция от съпротивлението на лирата и подовото. Ще се наложи байпас на лирата за да има достатъчен дебит през подовото
mindless - специалист
cholev написа:
2. лирата последователно на подовото. пада на налягане на лирата ще е функция от съпротивлението на лирата и подовото. Ще се наложи байпас на лирата за да има достатъчен дебит през подовото
Искам ей това да направя.
Реално задачката е: на колко метра тръба се развнява хидравличното съпротивление на лирата, за да мога, ако да речем кръговете на подовото са ми по 80м, този с лирата да е примерно 40м + лира и да са хидравлично изравнени.
torbalan - Дървен философ
Така или иначе ще имаш някакви вентили, с които да регулираш хидравличното съпротивление. Не го мисли.

Спокойно можеш да пренебрегнеш лирата, като съпротивление. Все едно я няма.


Аз, като пусках парното сефте - бях забравил една лира напълно отворена. Тя се падаше пътя по първата на топлата вода. А познай дали нещо минаваше след нея :)
kozl - майстор
Не ползвай килопаскали. Изравни коефициентите. Имаш коефициент на съпротивление по дължина и коефициент на местни съпротивления. Сумата им е общия коефициент на клона. Ако всички клонове са с еднакъв коефициент, това ще гарантира еднакво водно количество при създадена потенциална разлика м-у двата колектора.
Ксета се ползваше за означение на коеф.на местно съпротивление. От някъде трябва да изровиш коефициент на тръби, колена, кранчета и сумираш местните с този за цялата дължина на тръбите.
По този начин най-вероятно нищо няма да разбереш от това какво се случва.
Трябва ти дебитомер, който да включиш последователно на всеки кръг. Дебита може да се регулира с притваряне на кранчетата, но по-добре е с бленда. А блендата може да е продупчена стотинка захваната някъде м-у сглобките.
А от мен съвет - не се занимавй с проводимостта - сложи си термо глава на лирата и си регулиряй потока през нея, чрез термо главата.
И не монтирай лирата последователно на друг кръг.
torbalan - Дървен философ
kozl написа:
...
И не монтирай лирата последователно на друг кръг.
Изображение
Christo - майстор
Виж в тази тема viewtopic.php?f=10&t=39887&p=449575#p449575 мнението на AntonBM. Човекът е професионалист, с това си изкарва хляба. Дано да съм бил полезен.

Тема "Коефициент на съпротивлението" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: