• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
engineer - специалист
Датчиците са ми безплатни. Работя във фирма за автоматизация. Цената им в магазина иначе е 0.35 лв на едро. Кабелите са FTP cat 5 - ползвани са парчета останали от обекти. Датчикът на панела е монтиран на изходящата тръба със свинска опашка, на 1cm от самия панел и вътре в аквариума, считам че там температурата е почти точно колкото на панела (сега е бирено време и ме мързи да се катеря да го снимам).
Предвид че ползвам и двете серпентини, считам, че в долната част на бойлера топлообмена е финиширал ако няма потребление на вода и температурите на водите са изравнени.
И първоначалния въпрос беше как да избегна вредни ефекти, които съм забелязал при работата на системата.
Благодаря за идеята за водомера. Имам свободни входо-изходи.

ааа и времето както е безценно, така се брои и за трупане на опит. Това ми е първия наистина използваем проект с ардуино. и в този ред на мисли мога да туря водомер, не щото ми трябва, ами да определя дали мога да го направя.
Zoro5 - специалист
Ами така се избягват вредните ефекти - чрез контрол и управление. Всъщност това нещо е по-правилно да се нарече термоконтролер ,а не термометър. Термометрите само измерват температури , а контролера работи по някаква логика и управлява разни неща.
Какви са тези датчици по 0.35лв - само сензори или готови капсуловани с кабели?
engineer - специалист
LM3xx не се чете какво точно (-50...+125градуса 0...0.5V, никакви кабели, има фаца на транзистор), захранване - 9V преди ардуиното,
зададено Ref Voltage = 1.1V от външен делител, от собствените 5V на ардуиното, че да мога да му напълня АЦП-то поне на 1/3, . . . бе ако има интерес мога да му драсна схемата, че и няколко работещи версии на програмата.
fox_vt - майстор
Това време 1,5 мин забавяне изключването на помпата е излишно.Така няма да оползотвориш цялата вода тъй като инертноста на топлообмен ще доведе до това да преминава топла вода през серпентината.Особенно ако най долния ти датчик не е във самата серпентина.
kozl - майстор
Това, че си включил и горната серпентина може би да е полезно само в първоначалното по-бързо загряване. Но против охлаждането на вече затоплената вода пък по добре е да не включена горната серпентина.
На сина е същия бойлер, но неръждаем и се ползват Т2 и Т3, защото в Т1 е наврян капсул на изпускателен клапан по Т (няма щора). И явно му се случват твоите неволи, защото сподели, че зимата панела си топи снега. Аз до сега си мислех, че е от програмата, която някой сподели, че през интервал включва циркулацията независимо от температурата, за да не клеяса помпата. Интересно в ЕС в абонатната цяло лято помпата на отоплението седи спряна и не клеясва, а така вече >10 г :?
Аз вече нямам възможност да наблюдавам системата, а сина явно няма желание. Каквото - такова :sad:
engineer - специалист
Ами загадъчен е въпросът къде е мястото за аварийния клапан.
Вярно, че е удачно най-долния отвор за сензор да се ползва за клапан за източване. Неволята ме научи, че тази серия трудно се източва ако се налага да се смени нагревателя - махаш фланеца при пълен бойлер и става мнооооо страшно. Махането на фабричния възвратен клапан нарушава гаранцията.
Изглежда че контролера може да се справи успешно само със средния и горния термометри, ама трябва много свирепо да се налади. Сега точно така ми работи удома, с леки корекции в програмата (Благодаря за съветите на колегите). Ама съм на бачкане и резултата ще го видя като се прибера. Май ще му добавя LAN shield на това ардуино.

И таман сега гледам че е лъснала нова тема точно по този въпрос. Май с удоволствие ще се включа.
Jacomo - специалист
Бъркаш, че ползваш горната серпентина. Колекторът ти и без това не е толкова мощен, че долната да не се справи сама.

http://eldominvest.com/bg/product/107.html
->Обща информация:
...
- С две серпентини - за комбинирано използване на два топлоизточника. Значителни икономии на електроенергия могат да се постигнат чрез подходящо комбиниране на режимите на отопление през всеки сезон. Горната серпентина работи в проточен режим и се свързва към и котел или камина с водна риза; долната серпентина работи в акумулиращ режим и е подходяща за свързване към слънчев колектор или термопомпа.
...
  • 1
  • 2

Тема "Питане за реда на работа на диференциален термометър" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: