• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ggogov - напреднал
Имам котел DAKON DOR 32. Мисля да го ползвам комбинирано- основно на пелети, но и на дърва понякога. Проблема ми е , че нямам комин. Ще ползвам изолирани неръждаеми тръби, но къщата е на един етаж и комина може да е 6-7 метра макс. Въпроса ми е дали да монтирам на изхода на котела ето такъв вентилатор http://motor-barbeque.com/83/85/87.html и евентуално да го управлявам с контролера на горелката ?
filmatoplo - майстор
6-7 м става особено ако е фи-180, и горелката си прави напор с нейният си вентилатор.
lz2skt - специалист
С такъв вентилатор няма да стане ,какъвто е показан.Има специални вентилатори за димните газове,но са си цифра.Може и сам да си изработиш подобен ако си сръчен и имаш нужните умения и инструменти.Полза се вент от готварски печки или подобен ...в същият сайт продават.В Форум Хаус има руски самоделни разработки.Но в случая е безмислено ,ако е достатъчно дълъг коминът и е изолиран.
ggogov - напреднал
Премерих мястото за комин, не е 6-7 м, а малко над 5 от пода до билото на покрива. Защо мислите,че няма да стане този вентилатор ? Дебита ли е малък? Защото е за температура до 250 градуса. Може ли да ми дадете линк за вентилатор, който ще върши работа.
lz2skt - специалист
Направи комина с по-голям диаметър и монтирай горелката на пелети .Чак ако после имаш проблеми слагай тогава вентилатор .Този вентилатор предполагам може от него само мотора и перката да се ползват и да се направи специална кутия с присъединителни размери на котела и комина.Ползват вентилатори за готварски печки поне за самоделките В сайта дето си дал линк има такъв за печка.Аз лично не съм правил такъв и не мога да ти дам 100% гаранция за самоделен вент на дим .газове
ggogov - напреднал
Поразрових в другите форуми. Ето какво открих при руснаците.

Прикачен файл

d1.jpg
d1.jpg (18 KиБ) Видяна 3511 пъти

Прикачен файл

d3.jpg
d3.jpg (56.47 KиБ) Видяна 3511 пъти

Прикачен файл

d2.jpg
d2.jpg (90.56 KиБ) Видяна 3511 пъти
Със същия котел съм преправен за пелети. Интересно ми е как ще стане за комбинирано ползване. За комина не се притеснявай, стига да го изолираш.
ggogov - напреднал
Като казвам комбинирано имам предвид като реша да горя пелети, свалям чугунените скари, слагам горелката на вратичката с 4 гайки и паля. Мисля за около 15-20 минути ще са необходими за смяна на горивото.nikdel може ли да споделиш повече подробности за твоята система? Всичко ще ми е от полза, защото мисля да си го правя сам, а няма много инфо. Например каква е горелката, колко е отопляемата площ, как е монтирана - на вратичката или с някакви приспособления, колко е висок комина и т.н .
lz2skt - специалист
Може и комбинирано да се направи.Трябва друга скара ,защото си е играчка да слагаш оригиналната в жлебовете.Аз съм си направил една скара от арматурно желязо(може и от чугун да се отлее) и ляга на винкелите за вторичен въздух и зад.край на котела .Как я ползвам -в комбиниран режим за първоначално палене и достигане на желаната температура.Паля горелката и на мет.скара отгоре съм сложил 7-8 цепеници дебели колкото бут.от мин вода.Леко отварям вратата на пепелника.Като изгорят дървата с подходящо желязо закачам скарата от страни на ушите на горната скара на котела и тя там си стои и затварям вратата.Мога и да запаля първоначално само на дърва,но се притеснявам,че ще се нагрее горелката прекалено много(защото няма да работи вентилатора и) и може да стане проблем.А и горелката така ми е монтирана ,че трудно се демонтира и монтира.Ако има режим само да се ползва вентилатора и ще е добре.И гледайте на Дакона(Боша) да му чистите отворите за вторичен въздух и тези на бункера (заварените винкели).Тези в бункера служат да изтеглят газовете натрупващи се в бункера-говорим за режим на дърва и въглища.В комплекта с котела върви инструмент за почистването на каналите -м .ръжен завършващ с триъгълниче...
gnt69 - майстор
Дървата по скъпи от пелетите. Вземаш горелка да гори евтини пелети, вземаш и стаен термостат и пали и гаси самичък котела когато ти му кажеш. :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "котел DAKON DOR 32 и вентилатор за димни газове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: