• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
BobyD - напреднал
тоест ако направя аналогия нещо като настройка на гориво-въздушна смес на автомобилен карбуратор
увеличаване или намаляване на въздуха за регулиране на горенето, евентуално ако има нещо с което се регулира скоростта на подаване на пелетите и при всички случай като чета из форума някакво разглабяне за почистване на горелката от нагари от калпави пелети...
не звучи като ядрена физика, но ще трябва да се разходя до някой магазин да разгледам едно такова чудо и как е устроено щото идея си нямам...


в една друга тема от форума намирам следното нещо:
апр 24, 2015
потребител n.ganev
Текат проби. Теста със слънчогледови пелети е успешен - инфо от кухнята.
Лятото ще е на пазара.

какво е това чудо дето гори слънчогледови пелети...
Последна промяна от BobyD на пет май 20, 2016 4:26 pm, променено общо 1 път.
Zoro5 - специалист
torbalan написа:
...Единствения недостатък, който виждам на термопомпата е, че цената на тока ще се повишава...
А мислиш ,че цената на дървата, пелетите и газа няма да се повишава? Всичко си върви в комплект, аванта никой не пуска! Първо зарибяват и само чакат да им се закачиш...
Относно надежността - спомняте ли си преди няколко години като ни натисна снега и температурите се задържаха на -15, -20оЦ за 3 седмици? Колко народ на твърдо гориво и газ изреваха? Складовете се изпразниха, нови доставки няма, руснаците и те не пуснаха повече газ ,защото и за тях не стигаше. А с тока проблем нямаше. Така ,че torbalan да държи фронта в Козлодуй , щото там ни е надеждата. :)
BobyD, как ги сметна тези 2000 за ел.уреди? Колко помещения имаш в 76м2 ? 5-6кВт мощност ,работеща равномерно би трябвало да ти стигне. 5 духалки по 20лв са 100лв за 10квт мощност. Сега естествено ,че няма да вземеш духалки ментатета, но и не си струва да се хвърляш на хай-тек уреди само за един сезон. Хубавото на ел.нагревателите е ,че и ментето и марковото топлят еднакво, разликата е в надежността и качеството на изработката. После тези уреди и да не ги ползваш , все ще са ти някакъв резерв, ако например "изтървеш" парното при спрял ток. :wink:
Идеята е да пробваш как е на ток , без да правиш никакви преработки на инсталации и т.н.. И ще имаш 1 година да търсиш варианти и изгодни оферти на спокойствие, без хамалогии. На тока единствения недостатък е цената, но може да замести/имитира всякакъв друг вид отопление , докато обратното не е вярно (другите да заместят това, което може тока). Без друго може , но без ток, как си го представяте? Затова термопомпата е компромисът - хем ток , хем на ниска цена. Но си има особености и там, де.
kalin72 - майстор
BobyD написа:
torbalan написа:
Какво излиза - жена ми е вълшебница сигурно... :) А читавите зимни гуми немат нищо общо...
чакай да кажа две думи за нещо, за което имам идея :)
факт зимната гума си е зимна, но модерните всесезонни гуми правят компромис основно с представянето си през лятото и изключая теглителна сила на сняг често в останалите дисциплини бият зимните, но даже и при сцепление на сняг са много близки.

ако караш над 150 коня на задно определено нямаш избор за зимните, ако караш малко по-модерна дизеларка, която стоварва огромен въртящ момент също нямаш алтернатива на зимните - но не толкова мощен автомобил спокойно може да е със всесезонна и жената пак да е вълшебница :)
+1 за всесезонните гуми :) от 15 години карам с качествени такива, и никога, никога не съм имал проблем на пътя.
И по темата, пелетна камина мисля, че ще ти е най-добре.
andy_forresite - майстор
BobyD написа:
само дето те такова чудо не намирам :)
алфа пелет 9 и алфа плам 21 откривам...
Сега ше те открехна :) Не всички магазини са качили всичките си продукти на сайтовете си. Тази камина я предлагат най-евтино в Сан Марко. Беше 2680 на промоция. В алфа терм също я имат, а са дали предимно камини Алба на сайта си. Има я и в Мевида, ама е 3150 там и не продават на изплащане. Само тях съм питал де.
На снимките са дали 21 кв, но малкото комо е същото, само че е по-ниско с една педя. Има малки разлики във вида, но те са към по-добро. Ето тук може да прочетеш малко за нея: http://www.mevida.bg/%D0%90%D1%80%D1%82 ... O-15KW-881
Доколкото знам управлението е заключено с парола. Инсталатор ти я настройва на място и ти не можеш да пиполиш по настройките. Това е и добре, и зле. Добре е защото няма как някой да я разбазика, а е зле щото може да трябва нещо малко да се доизскусори, пък ти не знаеш кода за достъп до това меню. Фабрично е настроена на 1,2 кг/час. Може да се направи и на по-малко, но ефективността предполагам ще пострада. Последното не е сигурно. Един мъж от Мевида ме попита: Е толкова ли са ти слаби консуматорите? И аз му казах питам дали може да се настройва на различни мощности за петте степени ... Е, можело... :roll:

п.п. има две ръчки за почистване на налепите от горенето. Едната е достъпна в горната част на камината, а другата само като отсипеш или се поизпразни бункера за пелети. Това се дърпа за прочистване димогарните тръби и след това изсипваш пепелта от пепелника. Има периодични почиствания - разглобяват се капаците (май само десния респ. левия срещу теб) и чистиш прахоляка около вента за димни газове. В инструкцията си пише на колко килограма пелети се прави това. Ръчките се дърпат по-често и е добре че ги има.
Последна промяна от andy_forresite на пет май 20, 2016 4:47 pm, променено общо 1 път.
BobyD - напреднал
Zoro5 написа:
BobyD, как ги сметна тези 2000 за ел.уреди? Колко помещения имаш в 76м2 ?
[/quote]
ми две спални терасата е разделена и тя на 2 станаха 4 хола е голям само 1 уред посмъртно не може да стопли там също 2, нещо за банята и нещо за коридора щото не ми се ще да си обличам якето като ходя от стая до стая кухненския бокс е малък и каквото влезе от коридора и антрето в него - ето ти ги 8 уреда
следвайки твоята препоръка за качествен уред - средна цена ще сложа за маслен радиатор 200 лева ето ти ги почти 2 бона - с читав конвектор на Адах или Аплимо ще насскоча 2те хилки, а духалка да ми нарува е абсурд още повече, че тя ще се стопи при 24/7 употреба...

за код за достъп както си казал и добре и зле - зле е и от друга гледна точка в Тетевен в най-добрия случай сервиз ще имам на 100 км хем ше ме чарджат с командировачни хем ще стоя на студено докато някой реши да дойде - в това отношение по-добрия вариант изглежда евтината на BurnIt и свободата да уча за майстор :)

ама туй било Bisolid бе - то едно и също ли е с Алфа плам? иначе и аз я харесах тая... и Da Vinchi-то в интерес на истината (па било то и само на външен вид :D ) nно при нея си остава проблема със заключените настройки...
Zoro5 - специалист
При ел.уредите практически няма значение вида (духалка, конвекция, лъчение, котел) - избираш си ги "по красота". Важна е мощността ,а при постоянно и равномерно отопление тя е сравнително малка. Духалка 2кВт ще те стопли без проблем стига да я оставиш включена да си влезе в режим. Духалките често ги набеждават, че "духат студено" ,защото обикновено с тях се мъчат "набързо" да стоплят някоя студена, неизползвана стая. Да , 2кВт не стигат за "набързо" , но при постоянна работа, помещението постепенно достига зададената температура, средната мощност пада заради работата на терморегулатора и печката работи в режим "поддръжка", който е много по-лек и икономичен. Така ,че топленето не е проблем , а по-скоро други фактори като шум, течение, цена на "горивото" и т.н ,но за това си има всякакви варианти на уреди. Единствената причина да има друг вид отоплителни уреди, различни от електрическите, е цената на тока.
VLADO66 - майстор
Много зависи както и преди споменаха от конкретните условия на помещенията-дали се отоплява отдолу,изолация и т.н.Като собствен пример ще дам експеримент който направих вкъщи- хол 25м2 изолиран отдолу с 5 см. фибран а под него ми е гаража,6см плътен(20кг/м3)стиропор за изолация на външните стени и хубава дограма, поддържам 22-3 градуса при -10 навън с 1.2 kW (първа степен) на хубава духалка.
Последна промяна от VLADO66 на пет май 20, 2016 5:46 pm, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
Алфа плам се внасят и продават у нас като бисолид. Аз ако не взема котел ще купя точно такава камина. Последно в Сан Марко бяха останали само бежови, но без това бях харесал точно в този цвят.
Eто сайта на производителя. Така изглежда малкото комо. http://alfaplam.rs/sr/products/details/142/Commo+15
За съжаление инструкцията не я намирам преведена. Ако сръбския ти е сила има линк под описанието. Единственото, което ме озадачи в тази камина, е фактът че при минимална мощност отдава повече киловати (мощността на излъчване е по-висока) отколкото на максимална. Не знам как може да се обясни това. А може би е грешка на производителя ... не знам. На 1,2 кг/час отдава 1,97 kw, а на максимума от 3,5 кг/час стават 1,5 киловата. Каква ли е логиката това да е единствената камина, при която е така :? . На един познат му сложиха "голямото" комо и инсталаторът повече не се е наложило да се връща. Евентуално тази година когато се купят различни пелети ще трябва да се пипне. Или пък не... Пак може да я "караш" по t° на водата или по стайния й термостат. При камините коминът е 80 мм, но специално на тази тръбата за взимане на въздух отвън е доста широчка - 100 мм. Аз се отдръпнах от камините, защото намирането на качествени пелети в моя край е проблем. Затова или ще се преборя за котел, или си оставам на печката с водна риза и ще си ма`ам от големети пелети по 15 санта диаметъра и 30 см дълги с ръчно подаване :-D
torbalan - Дървен философ
Zoro5 написа:
torbalan написа:
...Единствения недостатък, който виждам на термопомпата е, че цената на тока ще се повишава...
А мислиш ,че цената на дървата, пелетите и газа няма да се повишава? Всичко си върви в комплект, аванта никой не пуска! Първо зарибяват и само чакат да им се закачиш...
За съжаление е така. Цената на енергията ще расте...

Номера е, че в България тока е ненормално евтин спрямо всички други носители.

В Германия например тока е три - четири пъти по-скъп от тук, а газта - по-евтина... При това условие термопомпата не е чак толкова ефективна, както у нас за сега...
torbalan - Дървен философ
Zoro5 написа:
...Единствената причина да има друг вид отоплителни уреди, различни от електрическите, е цената на тока.

Тук категорично не съм съгласен!

КПД на ТЕЦ на въглища в най-добрия случай е 35 - 40% (нашите са били стари, още когато са ги строили, лошо са поддържани и т.н., все фактори които свалят КПД)...

Ако въглищата се горят в котел - КПД е от порядъка на 70%, а ако котела е добре оразмерен, работи на номинални параметри дори и повече...

Тоест ако се топлим на ток от въглища - изгаряме горе-долу два пъти повече въглища, отколкото ако директно се греем на въглища...

При природния газ картинката е аналогична. Модерните паро-газови турбинидостигат КПД до 60, че и малко нагоре проценти... Такива обаче в България мисля, че няма. Тук сменят горелките в зависимост от горивото - дали е мазут или газ. Тецовете отново са стари, износени, лошо поддържани КПД-то пак е ниско...

В развитите общества се мисли освен за цената и за разумно изразходване и за влияние върху околната среда. Социалистическия див вандализъм го няма там....
За мен това е основната причина да има други видове отопление...
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Ел. котле - изчисление за разход" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: