Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jabata - специалист
ge4o написа:
Може и така да е,да си заслужава тази екстра ама се увеличава с 500лв !!! То на колко време се почиства,много ли е гадно при стария модел ?
Ами първо трябва да се знае за какво самопочистване става въпрос. Аз предполагам че става въпрос за самопочистване на горивната паничка (чрез механично разбъркване). Ако е това, всичко зависи от пелетите които ползваш. При някой пелети се образува шлака още след един ден работа и трябва да я спреш да я отвориш и да махнеш на ръка шлаката. Което не е никаква работа, ама всек пак....
Ако е друг вид почистване (знам ли умните глави от Ravelli какво са измислили) не си струва. Защото като цяло на стария модел има 3 неща които се чистят.
Горивната паничка - когато се задръсти и според зависи от пелетите. При по-некачествени всеки ден, а може и 2 пъти на ден. При хубави пелети, може и никога (ако не правят шлака)
Пепелника - зависи колко гориш, но от опит знам че е добре на всеки 4-5 чувалчета да го изсипеш.
Турболизаторите на димогарните тръби - отгоре има 2 ръчки които се дърпат когато искаш (може и при работеща камина) и те раздвижват турболизатора и по-този начин падат саждите.

Ако почистването е на димогарните тръби просто не си струва за това да се дават 500 лева.
Но като цяло може и да си прав че не си струва да се дадат 500 лева отгоре.
lebendi - специалист
jabata самопочистването на горивната пота
(камера или паничка-все тая) представлява продухването и с високи обороти на вентилатора за димни газове през определен интервал от време, с което съответно се задържа по-дълго време чиста и по-рядко има нужда от ръчно почистване- примерно когато се напълни чекмеджето за пепел.
andy_forresite - майстор
Че има ли пелетни камини без продухване от този вентилатор? Доколкото знам дори бърнит така прави... стига да не е в модулация. Нещо такова имаше. Проблем по софтуера или въобще е забравено да се накара контролера да засили вента за продухване (самопочистване) докато модулира.
Не мога да разбера тази модулация :? Пет степени. Постепенно преминава на по-ниска степен и се спира на една от вече настроените ли? Да речем първа или втора степен. Нямаше ли да е модулация ако ползваше междинни степени? Потреблението е по-голямо от първа, но по-малко от втора и тя минава на първа и малко отгоре и така остава до промяна (отваряне на термостатична глава, спиране на радиатор, някой мие чиниите...). Както е при по-старите типтроник автоматични трансмисии при автомобилите когато отключи и заключи торка. При равелито как е HR100 и при новия модел? Виждал съм надписа modulat, ама какво от това като не знам на коя степен модулира или там каквото прави.
lebendi - специалист
Andy след включване на пелетната камина и преминаването и в работен режим при зададена t на водата 60градуса работи на 5 степен,при достигане на 57гр минава на 4ст,при 58гр на 3,при 59гр на 2ст,при 60гр на 1ст,а при 61/62гр влиза в модулация.
andy_forresite - майстор
А модулацията на една от петте предварително настроени степени ли се осъществява, или камината избира някаква междинна мощност и опитва да балансира на нея?
Да кажем камината ми е настроена така:
І - 1,2 кг/час
ІІ - 1,8 кг/час
ІІІ - 2,2 кг/час
ІV - 2,6 кг/час
V - 3,0 кг/час
Постига зададените 65°, сваля една по една степените и изписва модулация на дисплея. На фиксирана степен ли работи, изчислява ли си някакви междинки за потреблението в момента или превключва от 2 на 1, от 1 на 2, пак от 2 на 1 и т.н. докато изписва modulat? Това не ми е ясно как е :)
gnt69 - майстор
Ако си задал 65 гр. и през два градуса да сменя степените, на 55 гр. започва да намаля мощността докато стигне до 65 на 66 влиза в изчакване да падне температурата когато стане 64 включва на първа с 1.200 пелети в час. Ако падне темп в системата на 62 включва 2 степен и обратното. :partyman:
andy_forresite - майстор
Аха, ясно. Питах защото на подобен въпрос за модулацията на една камина ми отговориха "ми тя камината си намаля мощността и влиза в модулация". Последва втори, уточняващ въпрос - на първа ли модулира, на втора, няма значение на коя или на момента определя нужната мощност? - "Камината влиза в модулация и поддържа температурата". При което кимнах и си тръгнах.
lebendi - специалист
andy 5,4,3,2,1,модулация е реда на степените в низходящ ред т.е. модулацията е най-ниска.
При Micronova контролер (Burnit,Alba,Da Vinci
и др.)модулацията няма отделни настройки и работи със същите настройки като степен 1,което я прави малко безсмислена,но какво да се прави-няма пълно щастие.
gnt69 - майстор
Чакайте малко че не разбрах. Модулация не е ли камината или горелката сама да определя мощността и степента на която да гори спрямо зададената температура.
lebendi - специалист
Колега мисля че бъркаш модулация с работа
в автоматичен режим,въпреки че всеки един
контролер е различен принципа е един и същ-след като камината/горелката погаси топлозагубите на жилището в наваксващ
режим преминава в поддържащ режим(модулация) като поддържа зададената t с някакви минимални настройки.

Тема "Пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: