Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
Както казах при мен системата е отворена и няма мембрани, а 20 литрова пластмасова туба, която е всъщност разширителен съд за парното. Туба, защото старият съд се проби една неделя от ръжда и нямаше откъде да купя пак такъв дето се пробива сам...

Иначе най близо до твоите изисквания и със затворена система е схемата на фабричните дрейнбек централи, но ще трябва и вентил с управление за пускане и спиране на въздуха, който ще запълни колектора. Такъв на херц със задвижка ще свърши работа, свързан паралелно на помпата - когато работи помпата, той затваря, като спре - отваря:
Прикачен файл:
drainback2.jpg
drainback2.jpg (17.63 KиБ) Видяна 1121 пъти
Първото ми изпълнение на дрейн-бек с алуминиев плосък колектор беше подобно, отначало с кранче отворено на 5-10%, а после заменено с вентил, Сега, тъй, като мократа тръба не търпи нито налягане, нито подналягане, системата ми е напълно отворена - както каза Saraneon - частен случай :)
sashot - специалист
Такъв клапан би вкарвал, при всеки цикъл старт/стоп на помпата допълнителни порции въздух, а заедно с въздух и порция пари (не пари :) )... с всичките му последици, от които се опитвам да избягам. Сега обаче се замислям, че този клапан (всъщност може изобщо да няма клапан, може да не е отворен навън, а да е свързан с някаква мембрана (балон), който да се надува и свива съответно. Така порцията въздух си остава една и съща, а в системата не влизат допълнителни порции кислород, прахоляци, боклуци. Т.е. вид разширителен съд, в който обаче влиза въздух, а не течност.
Само мембраната трябва да издържа на висока температура, защото въздухът, излизащ от дренажния съд ще е загрят, и много цикли надуване-свиване, без да се спука.
Evgeniy - майстор
Ако забелязваш схемата е затворена и въздуха (порцията) е един и същ. Само сменя мястото си от съда в колектора и обратно. Когато се отвори клапана, въздухът тръгва по студената линия и запълва колектора, като цялата топла вода преминава през серпентината и се събира в съда.
sashot - специалист
Извинявам се, убегнало ми е от погледа. Така вече всичко е ОК по отношение на въздуха.
А би ли споделил какви термодатчици ползваш в колекторите? Защото в една ДБ система те са, по мое скромно мнение, критичен елемент и в момента разсъждавам по темата.
От една страна полупроводниковите от типа на LMките или цифровите DS са под риск, заради възможните температури над пределните за тях. Пък и от свръхнапрежения се страхуват... мълнии и тем подобни. От друга страна терморезисторните, от типа на Pt1000 изискват допълнителни усилвателни каскади, а са и по-чувствителни към смущения. Термодвойките пък - термокомпенсация с мерене на температурата на студения край...
Като стана дума и за Pt1000, някой би ли споделил защо най-често се ползват те, а не Ni1000 например, които имат почти двойно по-стръмна характеристика, т.е. ще са по-лесни за мерене? Пък и по най-груба логика Ni трябва да е по-евтин от Pt, защото никелът е по-евтин от платината.
Последна промяна от sashot на нед май 29, 2016 6:57 pm, променено общо 2 пъти.
Andri01 - майстор
При СК студената линия влиза отдолу, топлата -излиза от горе. Как въздуха влизащ от долу ще "изгони" водата на горе,за да изпразни колектора при спряна помпа! Освен ако системата не е DB и СК не се изпразват! :?
Evgeniy - майстор
Прав си, аз съм се заблудил. Клапанът в тези дрейнбек централи е необходим само за да направи байпас на постояннотоковата помпа, осигуряваща 18 метра напор. Явно няма пропускане на обратно, а въздуха си избълбуква просто покрай водата нагоре. Значи при малка денивелация и обикновена помпа клапан не е нужен.
Andri01 - майстор
Нямах в предвид клапана,а принципа на системата. Не може при спиране на помпата ,въздуха да влиза от долния край! :?
fbr - майстор
Премести съда под серпентината, и свържи клапана между горния край на съда и изхода на серпентината и става детска песничка. Понеже клапана отваря около 4-5 минути, след като му е изключено захранването, отчетливо се чува как въздуха от ДС нахлува през серпентината в колектора.
Evgeniy - майстор
Може и преди серпентината, ако съда е по-високо от нея. Тогава няма смисъл въздуха да минава през нея за да отиде в колектора.

Andri01, погледни схемата по-горе - тя на скъпа дрейнбек централа и въздуха навлиза през студената тръба.:

http://www.youtube.com/watch?v=cp6us-WQP_k

Не изглежда много логично, но е така направено. Явно работи.
Andri01 - майстор
Маа му,а се имам за що годе схватлив човек!! Логически-въздуха влиза от горния край/топлия/ на СК и водата ,под въздействие на земното притегляне слиза на долу и пълни съда. На клипа така и не показват от къде влиза въздуха в СК при спиране на помпата ,отваряне на клапана и пълнене на доп.съд!?това може да стане само ако долния край на серпентината взема въздух някак си от ДС!? Или клапана да е вързан: ДС - изход на серпентината!Твоята система така ли е изпълнена? Наистина ми стана много интересно! Явно някъде греша,но не разбирам къде!? :)

Тема "Размисли (лаишки) върху свързването на дренажния съд в ДБ система." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: