Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tanciora_gele - специалист
Здравейте,
имаме планове тази година да се местим от апартамента, в който живеем в момента в къща с дворче. :)
Ремонта на къщата почти го приключихме остава само висящ проблема с отоплението.
Идеята е с печка на дърва и въглища да отопляваме две стаи. Печката ще бъде в едната стая и кюнците от нея ще влизат директно в стената и ще излизат от другата стая, от където ще сложа две лири една над друга и едва след втората лира ще се включва в розетката.
Моля споделете мнение за измисления от нас вариант за това дали ще "работи".

Прикачен файл

Pechka.jpg
Pechka.jpg (27.66 KиБ) Видяна 3884 пъти
torbalan - Дървен философ
Сигурен ли си, че искаш да се топлиш на твърдо гориво?

Ако не те бърка хамалогията и мръсотията - няма грижи. Ще стане.
tanciora_gele - специалист
torbalan написа:
Сигурен ли си, че искаш да се топлиш на твърдо гориво?

Ако не те бърка хамалогията и мръсотията - няма грижи. Ще стане.
Ами като алтернатива за сега нямаме друго /финансова е причината/.
За хамалогията - известна ми е :)
Друго нещо ме мъчи. След като пробия стената и от двете й страни сложа розетки, между розетките да слагам ли кюнец вътре в стената или да се постарая да го измажа колкото се може по-гладко с хоросан ?
torbalan - Дървен философ
Ако няма да те дразни, че шумът от едната стая ще минава в другата, няма кой знае каква нужда от замазване...

Нали ще сложиш декоративни розетки.

Ако решиш да мажеш - мисля, че ще е по-добре с нещо огнеустойчиво, отколкото с обикновен хоросан...
tanciora_gele - специалист
torbalan написа:
Ако няма да те дразни, че шумът от едната стая ще минава в другата, няма кой знае каква нужда от замазване...

Нали ще сложиш декоративни розетки.

Ако решиш да мажеш - мисля, че ще е по-добре с нещо огнеустойчиво, отколкото с обикновен хоросан...
Става въпрос дали хоросана ще е достатъчно устойчив на пушека който ще минава между двете декоративни решетки. Да не стане така , че да се отлющи или да се предпазя от това като сложа един къс кюнец със същото фи, като по този начин "временно изолирам" хоросана от пушека. Дали успях да си обясня "концепцията" ?
torbalan - Дървен философ
Не съм те разбрал :)

Естествено, че ще сложиш "къс" кюнец :)

Без кюнец колкото и добре да го замажеш - се ще пуши :)
ktamen - специалист
В зависимост от конкретното гориво, изгорелите газове трябва да напускат комина с температура около 150 - 200 градуса.
Ако са твърде студени ще се отлага много нагар по комина. Ако са твърде горещи ще се губи много топлина.
Та в този ред на мисли, аз не съм убеден, че отоплението ще се получи по-начина по който сте го замислили. Не знам дали горивото и комина ще ви позволят две лири. В случай, че все пак може да се сложат, предполагам, че в стаята с лирите ще се засели бяла мечка, защото ще е твърде студена.
tanciora_gele - специалист
ktamen написа:
В зависимост от конкретното гориво, изгорелите газове трябва да напускат комина с температура около 150 - 200 градуса.
Ако са твърде студени ще се отлага много нагар по комина. Ако са твърде горещи ще се губи много топлина.
Та в този ред на мисли, аз не съм убеден, че отоплението ще се получи по-начина по който сте го замислили. Не знам дали горивото и комина ще ви позволят две лири. В случай, че все пак може да се сложат, предполагам, че в стаята с лирите ще се засели бяла мечка, защото ще е твърде студена.
Искаш да кажеш, че няма да има никаква полза от лирите като отоплително тяло ??? :shock:

Дано да не се окажеш прав :) , но ако е така ще пробвам да махна едната лира, ако и това не помогне да се усети топлина ще се наложи да махна и другата лира.
tanciora_gele - специалист
torbalan написа:
Не съм те разбрал :)

Естествено, че ще сложиш "къс" кюнец :)

Без кюнец колкото и добре да го замажеш - се ще пуши :)
Значи дори и млад в занаята с ремонтите - разсъждавам в правилната посока :)
ktamen - специалист
Полза ще има, но поне 80% от топлината ще остава в стаята с печката. Ако двете стаи са близки по размер, значи за да се стопли и втората стая в първата трябва да стане сауна.
Защо мислиш, че подобен начин за отопление не е особено популярен?
Направи си зидана печка между двете стаи или използвай две печки.
Разгледай тази тема viewtopic.php?f=23&t=54418
При теб разликите в температурата ще са по-големи.

Тема "Отопление на две стаи с една печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: