Най - вълнуващия въпрос зимно време.
minca - специалист
Прикачен файл:
shema KAMINA.png
shema KAMINA.png (21.14 KиБ) Видяна 3049 пъти
Тук показвам една от схемите на Антон,която ме кефи ,и имам желание да изпълня.Съжалявам че е PDF и не мога да я кача.Някъде из темите я имаше.-Oтоплителна инсталация с котел и камина едновременно
Мисля,че най добре е той да се намеси,но с удоволствие ще приема съвет от всеки.
Позволих си да променя малко схемата поради разположението на камина,бойлер и буфер и някои вече прокарани тръби
1.Слънчев колектор на този етап няма да има.
2.Щуцер 2 няма,а разхлаждащата я взимам отстудената.
3.Помпа2 е преди термостатичния вентил на отделен извод на камината.
Постарах се нивата на камината,буфера и бойлера да са действителни.
Сега да питам:Ще имам ли проблем с промените?.Какъв термостатичен вентил/или комбинация/ бих могъл да ползвам?Удачно ли е магнетвентила да се подмени с подходящ термостатичен?Бойлера е с две серпентини/tatramat/-по-добре ли ще е да ги свържа и двете последователно или..?И т.н.
Последна промяна от minca на чет сеп 22, 2016 9:36 am, променено общо 2 пъти.
filmatoplo - майстор
Най добрата схема, да е жив и здрав Анто от Бургас. Абе имам аз един спомен с един Минца :wink:
minca - специалист
Същият съм бре!Кажи нещо по схемата и ще почерпя от същата.
filmatoplo - майстор
Схемата е така ,само след като бойлера има своя помпа за да не се обърка циркулацията - на двете помпи трябва да се сложат възвратни клапи .
minca - специалист
Има разлика в захранването на бойлера.В схемата на Антон горещата е след термостатичния вентил,а в моята е директно от камината.За това се малко притеснявам.Да не би да има някаква тънкост, която да не долавям. :?
Разбира се, че ще сложа възвратна клапа.
vrangelov - специалист
minca написа:
...1.Слънчев колектор на този етап няма да има...
...Бойлера е с две серпентини/tatramat/-по-добре ли ще е да ги свържа и двете последователно или...

Ако няма да има слънчев колектор, според мен е по-добре да свържеш или двете серпентини последователно, или само долната. Сложи и един диференциален термостат, който да управлява помпата на бойлера.
filmatoplo - майстор
Че има - има ,ако захранваш бойлера по твоята схема няма да може да го топлиш от буфера ,но да речем че той е само за радиаторите.
minca - специалист
filmatoplo написа:
Че има - има ,ако захранваш бойлера по твоята схема няма да може да го топлиш от буфера ,но да речем че той е само за радиаторите.
Вярно.о...о.Това не го забелязах.Тогава няма да има нужда от диференциален термостат,А?
AntonBM - специалист
Не можах да си позная схемата, но не е проблем… качвал съм доста , а тази е редактирана. Както и да е. Разгледах твоята и не намирам грешки. Смятам, че е работеща и ще върши работа. Относно термостатичният вентил и магнет-вентила ти искаш при една и съща температура единият да отвори, а другият да затвори. Препоръчвам да ги направиш с кранове със задвижки, които да се управляват от един общ термостат. Подходящ вентил е нещо подобно http://bielagro.com/products/kranove-i- ... -zadvijka/
Гледай този от 1“ (може да сложиш и по-малък ¾“ – Кvs-a да е най-малко 4).
Аз бих свързал помпата на бойлера някъде около тройника между буфера и топлата линия на камината (от другата страна на термостатичния вентил в твоята схема). Там водата е винаги топла и можеш да топлиш бойлера и от буфера. Така, както е в твоята схема при студена камина помпата може да върти през нея, ако се включи по грешка. По принцип е най-добре тази помпа да се управлява от диференциален термостат, който да мери Т-бойлер и Т на мястото на отклонението (тройника от където тегли), но можеш да я включваш и от обикновен термостат, който да я пуска, когато Т>60° в топлата линия (тройника).
minca - специалист
Иска ми се да намаля консумацията на ток в случай ,че работи през ЮПС-а при спиране на същия.При използване на вентили със задвики и трипътния вентил също със задвижка си мисля,че консумацията няма да е малка.Затова попитах за термостатични вентили вместо магнетвентила.

Тема "Схема за размисли и съвети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: