• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikigada - специалист
Здравейте, в бъдеще ми предстои изграждане на соларна система за затопляне на гореща вода за битови нужди. За момента съм подготвил магистралите - медна тръба 18х1. Въпроса ми е следния, бойлера се намира в котелното което е с около 6.0-6.5 метра по-ниско от билото на покрива където ще се намира колектора. Разполагам с тази помпа - WILO STAR-RS 25/4. Въпроса ми към запознатите е дали ще стане за конкретната задача т.е. ще успее ли да завърти водата при тази денивелация, или да си търся друга? :?

Благодаря!
шоп - майстор
Помпата ще ти върши работа. Единственото изключение е ако системата ти е самоизточваща се и дрениращият съд е в мазето. Тогава помпата ще е слаба.
Пиша го като вариант, защото не си уточнил типа система.
filmatoplo - майстор
Почти всички най малки помпи са с моторче с напор 40 (4) , диаметъра на входа започва от 15-20-25-32 .
nikigada - специалист
Здравейте, Благодаря за отговорите. Системата ще е пълна с незамръзваща течност. Не съм мислил да е самоизточваща се!

Поздрави!
nikigada - специалист
Здравейте, имам въпрос отново. Предложиха ми и тази помпа - Wilo-Star-RS 25/2 по- маломощна. Тя би ли свършила работа при тези условия на работа, и за тази цел?

Благодаря!
nikigada - специалист
Само да повдигна за последния въпрос:

Предложиха ми и тази помпа - Wilo-Star-RS 25/2 по- маломощна. Тя би ли свършила работа при тези условия на работа, и за тази цел?

Благодаря!
шоп - майстор
Няма кой да ти даде категоричен отговор, без да е пресметната системата от към хидравлични съпротивления.

На кантар си до някои точки да нямаш циркулация. Това зависи от дължина трасета, Ф-та, локални съпротивления и т.н. Аз не бих рискувал с тази помпа ако трябва да я купувам. Ако имам 2 помпи с напор 2 и с напор 4 метра и с еднакви присъединителни размери бих сложил по-слабата и ако не става бих сменил с по-мошната за 10 мин работа без да се преправя нищо.
Успехи!
nikigada - специалист
шоп написа:
Няма кой да ти даде категоричен отговор, без да е пресметната системата от към хидравлични съпротивления.

На кантар си до някои точки да нямаш циркулация. Това зависи от дължина трасета, Ф-та, локални съпротивления и т.н. Аз не бих рискувал с тази помпа ако трябва да я купувам. Ако имам 2 помпи с напор 2 и с напор 4 метра и с еднакви присъединителни размери бих сложил по-слабата и ако не става бих сменил с по-мошната за 10 мин работа без да се преправя нищо.
Успехи!
Благодаря Колега, но не разбирам как така до някои точки няма да имам циркулация, не правя парно с нея. Помпата ще я ползвам за соларна система бойлер и колектор на 6.5 метра по-високо от бойлера. Въпроса ми е дали ще се справи с тази височина и дали ще успее да завърти водата?

Благодаря!
vrangelov - специалист
Височината не играе никаква роля. Тук става въпрос за циркулационна помпа. Принципът е такъв, че водата спускаща се по тръбите помага на тази, която се изкачва. По този начин помпата не трябва да преодолява височини, а само съпротивлението на тръбите и арматурата.

Поздрави!
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за помпа WILO STAR-RS 25/4" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: