Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikk_ - помощник
Здравейте.
Реших че е крайно време да спра да отоплявам къщата с няколко печки на твърдо гориво, някои стаи с печки на ток и т.н. и просто да поставя централно отопление с което не само да отоплявам всички стаи, но и да имам топла вода за различни нужди целогодишно.
Проучих и попрочетох за няколко варианта: термопомпа (уникално добро решение, но е ужасно скъпа и в моеото положение инвестицията няма да се оправдае 15+ години), ако човек може да си изгради своя е много добро решение, но нито мога да го направя, нито познавам някой който може. Газово котле (града ни е сранително малък и не е газифициран, а цената на газта в бутилки с която ще се топля също не излиза на сметка). И така остана централно отопление на твърдо гориво.

Първо, какво точно ще топля. Едноетажана разгърната къща, състояща се от 5 стаи, около 4х4х2.5, ПВЦ двукамерна дограма, сестра ми е поставяла изолация преди 2 годдини която казва че е била "стиропор около 2.5см" :roll: , подовете са дървени(сравнително стара тухлена къща). Помещението в което ще се монтира котлето е в мазето, което се намира под 2 от стаите, по 1 стая е от двете страни на мазето и последната стая е баня, залепена до една от стаите в страни от мазето. В общи линии постоянно ще се топлят 3 стаи (зимата естествено), като останалите 2 (баня и стая която е като гостна) само от време на време при нужда. Идеята ми е да има сравнително малък бойлер (60-80л) към котлето който да служи за топла вода в кухнята и в банята за къпане.
Попрочетох доста (главно в този форум), погледнах и цени и примерни котлета/камини,но има толкова много опции, спецификации, марки, жаргон и неща които ще ти трябват или няма да ти трябват в положението в което съм, че направо се отказах. Затова реших да поискам съвет, виждам че тук има доста хора които не само са в час но и си изграждат сами системи за отопление.

Знам че е донякъде въпрос на лично мниение на какво точно гориво да е, но видях някои хора да казват че при добре направена инсталация (и изолация) цената между пелети и брикети за отопление е почти съпоставима, но хамалогията, мръсотията и коеото ме притеснява лично повече въглеродният оксид е достатъчно да избере човек пелетите.
В общи линии предпочитам да гори всичко - жевеем в полите на Балкана и от десетки години се топлим само с дърва, но не оспорвам предимставата на въглищата и факта че в различни месеци и температури, едното гориво може да е за предпочитане пред другото и да ги ползвам двете (трите). Най-важното нещо е следното - изключително зиморничев човек съм и искам да ми е топло да не кажа целогодишно но поне 6-7 месеца в годината... :rolleyes:

Ако може да ми дадете съвет как да изградя това централно, за предпочитане с конкретни модели и марки котлета/камини, бойлер и т.н. ще съм ви много благодарен защото съм в задънена улица и не искам да се доверя на първият майстор/фирма в която да отида да попитам, защото те ще се водят от финансовият си интерес, а не от моят.
igt - специалист
Относно топлата вода следва да изясниш колко жени обитават къщата, защото това е доста важен фактор.
Ако имаш място сложи 150 литров бойлер.
Ако има кой да го захранва с дърва котел на твърдо гориво, ако не пелети.
andy_forresite - майстор
Моето виждане, е че камината е по-добра за отопляване, защото цялата топлина остава в стаите. Докато с котел, колкото и да е добре изолиран фабрично, все топли мазето или котелното - според къде е сложен. С котел трябва хубаво да се изолират всички тръби до влизането им в стаите.
Камината създава уют и дори комфорт. Приятно е да гледаш огъня в стаята през стъклото и да чуваш пукането на дървата. Също става и много топло в стаята с камината и много, много приятно. Недостатъци има естествено. Например опушването с времето на тавана в стаята с камината и прах, които лети из въздуха докато се зареждат въглища и особено когато се чисти пепелта от горенето предната вечер. Прахът е много лек и лети на воля из цялата стая, след което пада върху килима, леглото, мебелите, масата ... всичко.
Във форума няколко човека ползват комбинирания модел котел на грейко. Той може да гори дърва, мисля и въглища, както и пелети. Купува се комплект: котел, горелка, управление и шнек. Бункер за пелетите доколкото знам трябва да вземеш отделно или да си изработиш такъв. Не зная как се справя с дърва и въглища и колко дълго може да гори, нито минималната мощност каква е. Дано се включат ползващите този котел и да обяснят. С този комплект може да заредиш дърва както са си на трупи, да стартираш горелката и пламъка от нея да запали дървата. След това горелката ще спре по температура и ще остане горенето от дървата. Дозареждаш си дърва ... мисля че може да се дозареждат дърва без драми, не съм сигурен и така когато искаш дърва - дърва, когато искаш на пелети - с пелети. Минималната мощност на горелката ще покрие трите стаи, т.е. няма да изгасне, освен по сигнал от стаен термостат, какъвто е добре да имаш за оптимизиране на разхода на пелети.
Също така има модели на Кощражева с подобни възможности. Цената е друга, а ефективността и в крайна сметка удовлетворението от ползването ме съмнява да компенсират тази разлика на фона на комплекта на грейко. Не бързай. Изчакай за мнения от ползващите тази марка и щом живееш в планината, не се отказвай от дървата. Аз на твое място бих взел камина на дърва. Дори една Прити за 500 лева с голяма врата да поема цепеници... но ти си знаеш и гледам си решил да си с котел.
nikk_ - помощник
Относно топлата вода следва да изясниш колко жени обитават къщата, защото това е доста важен фактор.
Една жена, поради това и се насочвам към по-малкият като вместимост бойлер (80л). Мисля че комбиниран ще е най-добрият вариант тъй като лятото като няма да се пали котела, включваш го на ток за час да стопли и имаш вода за къпане.
Моето виждане, е че камината е по-добра за отопляване, защото цялата топлина остава в стаите.....
Съгласен съм с това което казаш за камина с водна риза, но за мен мръсотията и праха който остава в стаята при употребата е нещо поради което клоня към котел. От друга гледна точка - някакво мнение за камина на пелети? Добре изглеждат, скъпи са в сравнение с нормална камина, но като цена са съпоставими с цената на добър котел. Някой ако е ползвал или има наблюдение моля да сподели.

А относно котел, мисля че ако взема котел просто ще го карам на дърва, а въглища когато искам просто да го заредя и да не се занимавам с него за ден-два. Видях че има разни модели и марки които рекламират продукта си да кара по ден-два че дори и три без презареждане. Честно казано харесвам идеята :)
andy_forresite - майстор
Имаш предвид онези приличащи на грамаден бойлер котли стропува ли? Да ти кажа изобщо не вярвам на написаното.
Сега ще ти дам един полезен съвет за покупката на отоплително съоръжение: каквото и да си харесаш, отиди да видиш на място как работи в действителност при някой, който го притежава. Проблемът е да намериш този човек и той да се съгласи да разгледаш.
Иначе ти само си мислиш, че правиш информиран избор. Информираният избор ще се оформи в максималната си яснота и разбиране чак когато видиш с очите си "нещото" в действие и когато получиш достоверна информация от собственика. Той може и да те излъже за нещо, но по-вероятно е открито да каже кое му харесва и кое не.
Е, сега ако твърди че го зарежда на 2-3 дни и повече не го поглежда, ти няма как да стои толкова време в тях :) .
andy_forresite - майстор
оп, дублиран пост, сори :)
Последна промяна от andy_forresite на вт сеп 27, 2016 7:16 pm, променено общо 2 пъти.
crez - майстор
Аз купих този след дълги проучвания.https://diplomat.bg/store/chugunen-kote ... mat-sf-04/ и сътворих това e-kak.info/forum/viewtopic.php?f=311&t=3386&start=10
железни тръби 1" до влизане в помещението,след това ППР Ф32 до разпределителната станция, от там до радиаторите Ф16 алуминиева вложка, при мен беше стара инсталация каято запазих (но може да продължиш с ППР Ф20 или Ф 16) Ще отоплявам 120 м3 обем.
шоп - майстор
Най-логичното отоплние е най-близкото като локация. В полите на Балкана това са дървата.

Едно от най-евтинте отопления с твърдо гориво е комбиняцията от сухи дърва и пиролизен котел.

В този ред на мисли аз препоръчвам атмус или друг пиролизен котел с дълбочина на горивната камера над 50 см. и с голяма горивна вратичка с цел облекчена процедура по рязане и цепене.

Успехи!
p.v.x - майстор
crez написа:
Ще отоплявам 120 м3 обем.
Това са около 45-50 кв.м. Да няма грешка. Номинална топлинна мощност /дърва/ на котлето [kw] – 21,2 – 24,50 :?

:rock:
nikk_ - помощник
Определено ще е на дърва (тук-таме въглища). Това е най-евтиното и в моят случай достъпно гориво.

Нещо което не попитах и от което много ще зависи котле или камина е колко е шумът? Никой не иска да вечеря и да опитва да гледа телевизия и нещо да му бучи на главата. Има лека денивелация между две от 5те стаи (около 2м), та ако ще трябва помпа към водната риза колко е шумна? Четох в една тема че ако парното се прави като хората се слагат 3 помпи, което вече предполага значителен шум. Някой да сподели?

Тема "Помогнете ми да избера котле за централно отопление." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: