Най - вълнуващия въпрос зимно време.
p.v.x - майстор
Не споменаваш нищо за котелното помещение. Казваш , че имаш възможност да си обособиш такова. Това ще ти се улесни заданието.Тези неща ги обмисляй заедно с въпроса за комина.
Хубава(Циркулационна помпа Grundfos UPS 25-40 N 180) -примерно) , и подчертавам нова помпа не шуми.

De Dietrich CF CSEИзображение

:rock:
andy_forresite - майстор
Циркулационните помпи грундфос не шумят. Ползвал съм UPS 25/40 и сега алфа 2Л 25/40 180 и не може да се разбере дали се върти. Е, на втората може щото светят едни зелени чертички, но на първата по нищо не можеше да се разбере. Трябваше да отвия винта на лицевата й страна та да видя оста дали се върти. Прекомерно силната помпа обаче има шум по тръбите, така че не се изхвърляй в силна помпа.
Пелетните съоръжения шумят. Там имаш шум от нагнетателен вентилатор, някои имат димен вентилатор, два шнека и топуркането на пелети към горелката. Най-шумно става като тръгне самопочистването (усилването на вентилатора).
vrangelov - специалист
nikk_ написа:
Попрочетох доста (главно в този форум), погледнах и цени и примерни котлета/камини,но има толкова много опции, спецификации, марки, жаргон и неща които ще ти трябват или няма да ти трябват в положението в което съм, че направо се отказах. Затова реших да поискам съвет, виждам че тук има доста хора които не само са в час но и си изграждат сами системи за отопление.
...

Ако може да ми дадете съвет как да изградя това централно, за предпочитане с конкретни модели и марки котлета/камини, бойлер и т.н. ще съм ви много благодарен защото съм в задънена улица и не искам да се доверя на първият майстор/фирма в която да отида да попитам, защото те ще се водят от финансовият си интерес, а не от моят.


nikk, не казваш какъв е бюджета и как ти си ги представяш нещата.

p.v.x написа:
... De Dietrich CF CSE

Малкия, този котел е за въглища. Човекът иска на дърва.
За комина си прав.
p.v.x - майстор
vrangelov написа:
p.v.x написа:
... De Dietrich CF CSE

Малкия, този котел е за въглища. Човекът иска на дърва.
За комина си прав.
nikk_ написа:
Определено ще е на дърва (тук-таме въглища).
Прав си.
Котела е предназначен за твърдо гориво.
Това означава ли , че няма да работи на дърва.
Трябва да си предвиди параметрите.
А те са различни при горене на дърва и въглища.
Автора сам споменава че ще използва и тук-таме въглища.

:rock:
nikk_ - помощник
Като цяло съм се насочил към дървата като най-достъпно и евтино гориво по моят край. Въглища ако настане някой студ (чат-пат става за по седмица в годината до -10, -15), или вечер да държат топло до сутринта.
Като бюджет - решил съм да я направя като хорате, четох оня ден коментара на един потребител как навремето просто вързал котела и радиаторите и се превърнал в огняр :-D . И го осъзнал като в последствие след години като го направил като по учебник. До към 6 хиляди лева, 7 вече ще е много горна граница. Някой да има идея изпипана както трябва система колко ще ми струва (грубо)?
То много и ще зависи дали ще е котле или камина. Камините са доста по-евтини и коментара на andy_forresite ме накара да се замисля камина как ще е, и честно казано с малкият брой кубатура който ще топля (3 стаи постоянно, 2 тук таме) съм 50/50. И едното си има предимства както и другото. Ама точно по средата съм :) . Камина лесно - Прити, то май няма много много избор, затова и питах за шума. С котела е малко по-сложно...
vrangelov - специалист
Много е относително това, колко ще струва. Има 2 има и 200. Зависи как си ги представяш нещата. Зависи какъв котел си харесаш, зависи с какви тръби ще работиш, зависи колко помпи ще трябват, зависи какъв буфер избереш. Което ме подсеща да ти кажа за въглищата нещо.
Няма да имаш нужда от въглища, ако имаш буфер. Седни и прочети темата за буферите, която е закачена най-горе на раздел отопление! Ако имаш котел на дърва и нямаш буфер наистина ще станеш огняр.
Смятам, че ако си в балкана и си решил да се топлиш на дърва, си взел правилното решение.
Колко дърва си горил до сега с печките?
andy_forresite - майстор
Ще предложа най-евтиния вариант.
1. Купуваш си Прити WD W15. Никога не съм я виждал на живо, но ми хвана окото сред моделите. Широка е 65 см и като гледам вратичката идва някъде 45-50 см широка, тоест ще поема и по-големи дървета. Добре е за поддръжка на огъня и за рядко дослагване на дърва. Пише че е 5 киловата на излъчване и 15 към водата. Това е буквално на максимум предполагам, така че с по-лек огън може да я ползваш на 2 кв в стаята където ще е и 6 киловата ще отиват към радиаторите в другите 4 стаи. Имаш 5 стаи. В едната слагаш камината и купуваш 4 радиатора. Струва 555 лева.
2. Купуваш 4 панелни радиатора турски марка Старпан. Аз съм с такива. Пробвах ги вече с пелетния котел. При сравняване на един 3105 вата 600/1400 Старпан с алуминиев радиатор с 20 глидера Хелиус Н500 не усетих разлика в топлоотдаването. Като ватове е алуминият е 3320. Значи стават. Взимаш 4 "старпана" 500/1800 или 600/1600. Първият размер е 3472 вата, а вторият 3552. Струват по 134-137 лева единия.
3. Взимаш радиаторни вентили 4 на брой. Да не са за термостатични глави. Взимаш и по един секретен вентил за изхода на всеки радиатор. С радиаторите дават обезвъздушител и тапа.
4. Правиш двутръбна система на свързване на камината с радиаторите. Защо двутръбна а не с колектори? Защото и така става и защото този начин има по-малко топлозагуби. По-малко метри тръби ще се реят из дома ти и ще имаш по две дупки в стена. Е, като искаш направи я с колектори.
5. Избираш си тръби. Давам ти идея за не евтини, но много надеждни тръби, които сам можеш да си свържеш - полипропиленови със стъкло-фибърни нишки. По-скъп е от обикновеният ППР, но пък пише че не се разтегля като макарон. Аз не знаех това и ползвах обикновен ППР. Като стигна водата 67.1° и направих почетна обиколка на 5-те ми радиатора и :shock: :shock: тръбите се огънали, подпрели в стените и мебелите ... неприятна гледка. Стъклофибърния ППР се лепи по същия начин - с "лепачка". Дават му да издържа на градуси.
6. Циркулационна помпа. Примерно грундфос UPS 25/40 180 от 177 лева.; автоматичен обезвъздушител за камината 10 лв; разширителен съд за отворена система 8-12 литра; два сферични крана 1" и между тях воден филтър ... колена, тройници, нипели, муфи ... според каквото ще потрябва. Слагам ги всичко 300 лева.
7. Тръби от черен метал и фитинги. Тръгваш с 1 цол от камината с тръби черен метал. Не намирам размера на изхода/входа на тази комина, но колкото и ще да е, ти го почваш от 1 цол. На първото разклонение редуцираш към ППР 25. Външно ППР тръбите са 25 мм, но вътрешно са 20. Затова 25 мм полипропилен не значи 1 цол. От ППР 25 захранваш всеки радиатор с редуциране до ППР 20. Съответно връщаш колкото си и подал - тоест пак ППР 20. Трябва да начертаеш схема на разположението на стаите и ще го измислим ... ако правиш двутръбна разводка де.
8. За бойлер - аз ползвам две години Елдом 80 л с горна серпентина и съм доволен. Ако ти се падне първи след камината, ще е екстра :) . Цената му е около 270.
Крайна цена за всичко ако ти си го правиш (рязането на черните тръби и правенето на резбите ще е платена услуга): ~2500 лева :? Дребни работи като тефлонова лента, санитарно-технически лен (кълчища) не ги слагам.
nikk_ - помощник
Доста прочетох и доста неща ми се поизясниха, но останаха няколко важни въпроса на които не намерих отговор.

Първото е колко мощност ще ми трябва, максимална и минимална за да мога да се ориентирам към конкретен модел. Ежедневно в студеният период ще топля около 110 куб.метра, като чат-пат (сравнително рядко) допълнителни около 80м3. Описал съм в първото мнение изолация, в общи линии всички стаи са с по 2 външни стени. Нямам идея колко трябва да е мощно котлето/камината като мин/макс за да може есен или пролет като е сравнително меко времето да топли на минимум и в стаите да не е баня, и да трябва да го гася или да отварям прозорци, като в същото време като се свие студ зимата -10 и ако се наложи да топля всички 190м3 да е комфортно, а не да се налага да търся печки на ток.
И второто е какви размери радиатори (насочил съм се към Старпан панелни). Четох едно мнение във форума на потребител който като си правил парното си сложил прекалено големи радиатори (казали му че нямало значени, по-голямото било по-хубаво :lol: ) и не беше особено доволен. Не помня точно, но някой даде мнение че трябва да са в зависимост със стаята и котела и трябва да си се изчислят. Всички стаи са с приблизително еднакви размери - около 37м3.

Междо другото защо полипропиленови тръби със стъкло-фибърни нишки, а не медни тръби? Какво им има на медните тръби? Цената ли им е висока или се работи по-трудно с тях? Имайки в предвид разположението на жилището, го смятам че няма да трябва кой знае колко много тръби като метри, а и тъй като съм решил да го правя както си му е реда, не е ли по-добре да се сложат медни тръби?
p.v.x - майстор
Така еднозначен и конкретен отговор , е трудно да ти се даде.
Говоря за котлето.
За отправна точка , могат да послужат данните , за това как си отоплявал до момента къщата.
И тези данни при споменатата изолация ли са.
Тука в този сайт са отговорили на доста въпроси.
http://www.amigobg.com/component/conten ... /53.html#5
Хубавото е , че са събрани на едно място.
Обърни внимание на Модулацията на мощността и Диапазона на мощността.

За тръбите.
Медните са най хубави.
Но и най скъпи.
И си искат майстора.
kalin72 - майстор
Нямам идея колко трябва да е мощно котлето/камината като мин/макс за да може есен или пролет като е сравнително меко времето да топли на минимум и в стаите да не е баня, и да трябва да го гася или да отварям прозорци, като в същото време като се свие студ зимата -10 и ако се наложи да топля всички 190м3 да е комфортно, а не да се налага да търся печки на ток.
Относно горното - не се чете в тоя форум, колеги, не се чете :)
Та, аз как съм решил проблема - трипътен винтил с управление, което отваря-затваря пътя на горещата вода към радиаторите според външната температура.
Допреди година бях с котел на дърва, но без буфер, което малко усложнява работата, но все пак, доволен бях.
Сега съм с пелетна горелка, и според жена ми е съвсем друго. Имам и стаен термостат.

Тема "Помогнете ми да избера котле за централно отопление." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: