Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov - специалист
Ако си прочел темата за буферите, можеш да продължиш нататък. >>>Click<<<
nikk_ - помощник
В крайна сметка реших да е камина. Както се казва, ще я пробвам пък ако нещо след време може да мина на котел.
Темата за буферите се оказа доста ценна, определено буфера ще е задължетелен. Имам само 2 въпроса:

В едно от мненията filmatoplo мисля че спомена, че няма смисъл от серпентина на буфера, ако няма да се позлва допълнителен източник на загрявване на водата, както ще е в моят случай. Буферът ще е вързан само към водната риза на камината, та предплагам ще ми трябва без серпентина? Или може би не съм разбрал правилно?
Второто е големината на буфера. Имаше мнение че буфер под 1000 литра не си заслужава. С камината, тъй като тя ще грее, се очертават около 2 до към 3 радиатора да работят в къщата, та колко голям буфер ще ми трябва при това положение? Проблема е да не изсиля и да взема прекалено голям или пък прекалено малък и да не бъде толкова ефективен.
шоп - майстор
:-D
Не се страхувай от монтажа на "прекалено голям буфер" няма такава опасност. Тук си важи правилото на Мечо Пух.

Ако буфера ти е в габаритите на отопляемият обем, демек в къщата можеш да минеш и с по-евтина и тънка изолация, защото загуби към външната среда няма да имаш.
andy_forresite - майстор
С колко килограма пелети се греят 1000 литра? Питам реално, не теоретично. На теория може да стигат и 10 кила, но на практика дали не са няколко чувалчета :?
vrangelov - специалист
nikk_ написа:
В крайна сметка реших да е камина. Както се казва, ще я пробвам пък ако нещо след време може да мина на котел.
Темата за буферите се оказа доста ценна, определено буфера ще е задължетелен...

С бюджета, който си посочил, струва ми се малко трудно да се включиш за котел и буфер(но не невъзможно), но за камина, буфер и после котел ми се струва невъзможно.
Според мен колегата @шоп ти даде добър съвет за пиролизен котел. С камина няма как да избягаш от хамалогията.
nikk_ - помощник
Няколко фактора са, но като цяло съм се спрял на камина. Котела в последствие го споменах с идеята след 2-3-4 години примерно ако се наробувам на камината и ми дойдде до гуша да мина на котел. Препраянето на инсталацията ще е минимално. Ще видим.
Значи 1000л. ще е свърши работа, въпроса е със или без серпентина?
gnt69 - майстор
nikk_ написа:
В крайна сметка реших да е камина. Както се казва, ще я пробвам пък ако нещо след време може да мина на котел.
Темата за буферите се оказа доста ценна, определено буфера ще е задължетелен. Имам само 2 въпроса:

В едно от мненията filmatoplo мисля че спомена, че няма смисъл от серпентина на буфера, ако няма да се позлва допълнителен източник на загрявване на водата, както ще е в моят случай.
Ако мислиш някога да слагаш слънчеви колектори си вземи буфер със серпентина. Лятото живееш по лесно като има къде да пратиш излишната топлина от слънчевите колектори. Ако нямаш намерение да слагаш без серпентина е по добре.
nikk_ - помощник
Мисля че това е всичко засега.
Благодаря на всички които се включиха със съвети и мнения. =D>

Тема "Помогнете ми да избера котле за централно отопление." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: