Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Plamen_Mihov написа:
Още един въпрос по тази тематика за външна топлоизолация. Никъде не видях някой да изпълнява външна топлоизолация на два пласта EPS 2x8см. Цената на материалите е развна на XPS 10см, но с 2х8 получаваш по-добър коефициент на топлопреминаване, което за мен си е по-добре. Но нека кажат специалистите по топлоизолации. Може би труда е фактора, че трябва два пъти да се лепи. А защо не и да се закупи EPS 16см, но никъде не видях да се поддържа наличието на тази дебелина по складовите борси.
Привет, предполагам няма скоро и да видите такава двупластова изолация, защото трудът е сериозен фактор. Цената на лепилото, монтажната пяна и дюбелите-също.

Цената на EPS е на м3 и в Бг има десетки производители. Даваш поръчка и си взимаш желаната дебелина. Доста къши около мен вече са направени и с 20 см дебелина на изолацията. Дюбели също се намират- трудно, но ги има.

Успехи!
filmatoplo - майстор
Има много инсталации които регулират централно температурата на въздуха с един стаен термостат ,такива са магазини и офис сгради ,но в една къща по добре отделно -стая по стая .Точно това че температурата се регулира централно - Не му хареса на един мой приятел който има точно такава комбинация - Термопомпа и подово . Докато реагира термостата става мн горещо .не е икономично.и комфортно.
radius - майстор
То това си важи и ако термостати има във всяка стая. Пак е инертно и като напече е вече късно да спираш подовото.
filmatoplo - майстор
:) Да ,така е но до някъде ,централно регулиране е по лошо ,освен това има термостати които изменят и водата в подовото и по външна температура ,и почти не се усеща фрапираща разлика.Но човека който го прави проектира трябва да знае всичко това ,писах че на мен ми е лесно и знам как да стане .Но човека пита за това от А до Я без да знае детайлите ,трудно се обяснява така ,поне главното му загатнат.
tomi777 - помощник
Здравейте,
използвам темата за задам и аз няколко въпроса относно тази тема.
Спрял съм се да си направя водно подово отопление на къщата която е на четири етажа ,като първия ще се отоплява само с конвектори ,а др три ще има и подово и конвектори,които ще са на отделен щранг. А термопомпата ще е в мазето и ще е въздух-вода около 24кв.
1-какво фи да са щрангвете на съответните кръгове-височина около 13м.
2-на всеки колектор на подовото ли трябва да има помпа и каква да е тя-като съответно колекторите са с 8,9 и 6 кръга на съответния етаж. Горе долу с еднаква дължина.
3-трябва ли да има буферен съд ако няма да включвам бойлер в системата.
За сега е това ,но сигурно в процеса на работа ще излезнат още.
Благодаря на отзовалите се предварително. :?
filmatoplo - майстор
По колко квадрата на етаж е подовото ,по колко метра тръба какво фи ,брой конвектори на етаж , мощност.
Ahmakov - специалист
tomi777,
Четейки поста ти, бих ти казал, че ще ти е по-лесно и по-ефтино, да си направиш ядрен реактор в мазето.
По-добре, благодари на тези, който не са се отзовали с отговори.
Дано ме разбереш правилно.
tomi777 - помощник
На втория етаж ще има 8 кръга по около 80м.
Плюс 4 бр конвектори.
На третия етаж са 9 кръга пак по 80м. Плюс два конвектора.
На третия етаж ще са 6 кръга по 85 м.плюс 4 конвектора.
Тръбита за подовото ще са ф-16 ,а за конвекторите ще са ф-20 с ал.вложка.
Конвекторите съм ги замисли предимно за охлаждане през лятото за да не слагам климатици.
На първия етаж са три стаи по 13кв плюс една 22кв.м
За мощността за конвекнорите ще ми трябва малко помощ.
tomi777 - помощник
Ahmakov
По принцип те разбирам. И аз реших да направят инсталацията хора които пазбират. За това отидох в 3 фирми които с това се занимават.
И трите офертите им бяха почти еднакви като пари,но нямаше почти нищо др.еднакво .
Едните искат буферен съд др. Не
Едните казват да не включвам бойлера в системата а само на сл.колектори, др.се смееха и казват ,че това е пълна глупост.
Едните ще слагат циркулационни помпи на вс етаж,другите само една и за подовото и за конвекторите.
И още куп други самоизключващи си неща.
За това реших да се посъватвам с хора които явно са в час с материята в този форум.
Без да давам мн.излишна информация .
Така ,че ако имаш нещо смислено да кажеш по темата с удоволствие бих го взел под внимание.
Поздрави.
filmatoplo - майстор
Бая напор се получава ,за подовото задължително всеки етаж с помпа с параметри 32/80 знам че са скъпи компромис 32/7 или 32/6 .Конвекторите до колкото преброих са 10 с общ напор който почти не се покрива от 1 помпа които са евтини ,излиза че помпа 32/120 е компромиса щото 40/120 няма купуване .Разликата между подовото и радиаторите е че при подовото разликата в температурата вход изход на течността е 5 гр както и голямото съпротивление ,при конвекторите също разлика 7-10 гр ,съпротивлението също .Ако няма буфер то поне хидравличен разеденител е задължителен ако се нареждат няколко помпи .За подовото преди всяка помпа смесителен вентил осигурвящ не повече от 45 гр.

Тема "Проектиране на водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: