• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
p.v.x написа:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=te1ctRA5v9c[/youtube]
Хубава мацка, не вярвам с нея да ми е нужно каквото и да е било отопление - евентуално една малка ракийка.
Не знам защо, но се чувствам адски глупаво когато жена започне да ми обяснява за икономии, а когато стане въпрос и за инфра-ред направо падам от коня! Ама няма нищо лошо в това детето да си вярва - аз казах, записал съм показанията на електромера в началото на отоплителния сезон, в края ще ги запиша пак и тогава ще говоря в цифри, а не по без ръкави и големи цици!
Hoвoceлckи - майстор
preslav написа:
- аз казах, записал съм показанията на електромера в началото на отоплителния сезон, в края ще ги запиша пак и тогава ще говоря в цифри
"Поживем - увидим". Все пак пропускаш един съществен фактор - средни температури за сезона. От зима до зима има бая разлика. Последната беше доста мека като цяло. Дали и тази ще е така, още по-мека или ще се оправдаваш на пролет с обратното ... В крайна сметка едва ли ще са много хората дето ще са доволни от постигнатите от теб резултати. Колегата Svezar го е казал по-горе. Добре би било да вникнеш в написаното от него. Истината е, че се спасяваме по единично. Ти се хвана, че има политическа, по-точно лобистка нотка във въпросната статия, после мина през "еко-поглед", после през едни тънки сметки при положение, че жена ти имала милиони, като не пропусна и откровено да си признаеш, че те помързява ... Въпросните, явно възрастни хора, май се явяват рода на жена ти? Тук, вярвай ми напълно те разбирам! . В крайна сметка се примири с положението при fill. Да ти покажа и моите дърва, да не ревеш, че унищожавам гората. Ако се вгледаш, ще забележиш, че те са си били загинали преди да бъдат отрязани :idea:
Прикачен файл:
суха маса.jpg
Би ли казал на колко си години? Аз съм на 50.
doctor Zizi - напреднал
preslav написа:
doctor Zizi написа:
честно казано не можах да изчета цялата тема- много глупости казани от уж умни хора. Отоплява се от има няма година - две с - ток, дърва , въглища - няма значение точно какво , но прави глобални заключения, айде спрете се. Отоплявам къща 160 кв.м с около 10- 12 т въглища, а от 1992 съм САМО на дърва- 12- 15 кубика за сезонДървата ги купувам на средна цена около 60- 65 лв/ тази година са на 58- на далавера съм/ та срещу 580 лв+ хамалогията по рязане, носене
Докторе, аз преди да се изходя по някой въпрос прочитам цялата тема, освен ако просто нямам питане или молба за съдействие. Точно около въпросната 1985 година без никакви връзки си купих чугунени радиатори (не втора употреба, че това понятие го мразя). Едно лирическо отклонение - тогава бях доста по-млад и ентусиазиран, пък и акълът ми май беше повечко (сега давам фира), че без да искам събрах погледите на маститите майстори като отделих 5 ребра наведнъж и ги прехвърлих на друг радиатор, предполагам се сещаш за какво говоря. След ерата на чугуна минах на подово, ама само за 2 години се отказах от него и ще ти кажа защо - жената взе да се дави от финия прах, който подовото вдига (иначе е перфектния източник на топло). После минах на климатици, ама от ония евтинджос ON/OFF, ама когато комшията от долния етаж си премести печката в другата стая и веднага се усети липсата и. Та ако беше прочел повечко от темата щеше да видиш, че не оспорвам твоя избор на мазохизъм, писал съм, че тази година ще топля с инвертор стая, която е топлена миналата зима на дърва - нищо друго не е променяно, дограма, изолации, мебели, пръдливковци, всичко си е както преди, само не знам каква ще е зимата. В същност има една малка промяна - пръдливковците не могат вече да си носят и цепят сами дървата, трябва аз да изтърча на някакви си 15 километра, остави еднократното носене и цепене на дърва, ами всеки ден трябва да зареждам и паля печката, а после обратно да изкарам някой лев, че шефът не ми признава за работа горното упражнение. Ако все още ти е кеф и ако нямаш с кого да се дереш, можеш да се върнеш назад в темата и да попрочетеш за килограмите на мокрите и сухите дърва, тоновете пелети и т.н. На мен ми скъсват ръцете две торби с манджа дето се изяждат за 2-3 дена, ти ще ми говориш, че и 10 кубика дърва ще трябва да нося, че да ги нарежа, че да ги нацепя, че да ги сложа в печката, а после да духам докато се разпали (то и жената може да духа, ама не всеки ден е на разположение). Така, че поразходи се малко из разните му маркети, поогледай се къде имат мухъл, задай си въпроса колко тона дърва и въглища ще да са им нужни (и колко огняри), за да се стоплят тия халета, после пак заповядай да приказваш на дядо колко тона вода топлиш, за да измиеш 100 гр. салам и две яйца. Чудя се бе човек какво ги правиш тези 2 Х 250 кила гореща вода, ние с 50 литра измиваме две дупета, едно такова нещо и едно онакова, че остава и за децата да си измият зъбите. А, имам и още едно питане (ако искаш не отговаряй, не съм чак толкова любопитен), ама как работи подовото на охлаждане (че мен жегата и влагата ме тровят 3 месеца в годината)?
Ще помоля по-запознатите да кажат как 12 кубика дърва се приравняват на 12 тона въглища - има тук http://otoplenie.info-mix.info/tablica-0.htm една таблица, ама трудно се ориентирам в проценти, калоричности, кубици и тонове (все пак съм само с основно обарзУвание).
за чугунените радиатори си попаднал на правилното място, аз попаднах на ламаринени, които все още са здрави- ламаринените са втора употреба , а не чугунените, макар, че имаше хора, които разглобяваха цели радиатори, чистеха и пак сглобяваха- такива бяха времената. Що за майстори са били тея дето си ги шашнал като си свалил 5 ребра наведнъж- сигурно са правили банички. Твойта жена има проблем с подовото, а мойта с климатика. Никъде не съм писал 2х250 л , а два бойлера общо 250 л. За сега хамалогията по обработката на дървата не ми е проблем, но постоянно модернизирам процеса рязане- цепене, носенето все още е в раздел хамалогия, но вместо да давам пари за фитнес си спортувам да го наречен " екологично". Не съм специалист и НЕ приравнявам 12 кубика дърва с 12 т въглища- това са различни периоди, различни изолации, дограми- говоря за "тогава" и за " сега". Прав си за охлаждането, но на фона на проблемите с климатика се понася. Бих се върнал към заглавието на темата- с какво ще стопля 160 кв/м най- еФтино? Казах квадратура, казах и това, което плащам за отопление. Две- три страници изчетох и навсякъде сметките бяха за разни апартаментчета от 60- 70 кв и сметки по- големи от мойта за цялата къща.
hidrazin - майстор
В края на краищата има и умни хора дето си купуват читави инверторни климатици...
Останалото е скъпа хамалогия и компромис.
:partyman:
P.S. Това с IR панелите - много се смях. :lol:
preslav - майстор
Hoвoceлckи написа:
preslav написа:
- аз казах, записал съм показанията на електромера в началото на отоплителния сезон, в края ще ги запиша пак и тогава ще говоря в цифри
"Поживем - увидим". Все пак пропускаш един съществен фактор - средни температури за сезона. От зима до зима има бая разлика. Последната беше доста мека като цяло. Дали и тази ще е така, още по-мека или ще се оправдаваш на пролет с обратното ... В крайна сметка едва ли ще са много хората дето ще са доволни от постигнатите от теб резултати. Колегата Svezar го е казал по-горе. Добре би било да вникнеш в написаното от него. Истината е, че се спасяваме по единично. Ти се хвана, че има политическа, по-точно лобистка нотка във въпросната статия, после мина през "еко-поглед", после през едни тънки сметки при положение, че жена ти имала милиони, като не пропусна и откровено да си признаеш, че те помързява ... Въпросните, явно възрастни хора, май се явяват рода на жена ти? Тук, вярвай ми напълно те разбирам! . В крайна сметка се примири с положението при fill. Да ти покажа и моите дърва, да не ревеш, че унищожавам гората. Ако се вгледаш, ще забележиш, че те са си били загинали преди да бъдат отрязани :idea:
Прикачен файл:
суха маса.jpg
Би ли казал на колко си години? Аз съм на 50.
Здрасти на всички дето сте писали след Новоселски!
Отговарям на него защото той е задал повечко въпроси, но прочетох и вашите мнения. Новоселски не съм много по-дърт от теб - след 2 години и ти ще си на моите години, живот и здраве! Миналата година беше много мека и ако тази се закучи ще е само в минус на твърденията ми. Още един минус ще си добавя - миналата година възрастните родители на жена ми зъзнеха и пестяха дърва, а сега от сутринта климатикът бачка, за нощес не знам, но нали съм поел ангажимента да им платя всичките сметки над миналогодишните дърва, та да си бачка. Видях твоите дърва, нямат нищо общо с онези, които виждам по борсите тук - едно време имаше понятие санитарна сеч, а сега поголовна (вече споменах как ТОТАЛНО се обезлеси Джанавара). Абе аз доста неща казах, ама явно се чете избирателно, че по едно време станах еколог, после не знам какъв, сега може да съм и партиен носорог. Дано съм отговорил на всичките ти питания, че да отговоря на този дето се притеснява за климатика ми на -25 - иска ми се тази зима да има поне няколко дена с такива температури, че да тествам как се държи Тошибата, защото аз настоявах да е това, а не еФтинийка. А, пропуснах на Новоселски да му кажа, че на пролет ще има инфото за една стая, а той да си умножи парите по бройката на своите стаи и сметката ще е ясна, макар че ако не му понасят климатиците има и чилъри. Ако си поиграе да усъвършенства не цепенето на дърва, а това от къде чилърът ще "събира" топлина сметките могат да излязат съвсем други. Последно за сега - ако жена ми беше милионер дали щях да си играя да пиша в този форум, какъвто съм мързелив щях да си наема някой да ми пише постовете, а аз като прелетните птици ще карам зимата в Дубай, а лятото някъде по-на север, ама още не съм го измислил къде.
Важното е, че партията реши, че ТАЗИ година ще е най-евтино на дърва, за догодина не гарантирам какво ще е решението.
Желая здраве на всички!
Hoвoceлckи - майстор
preslav написа:
има чилъри
Преди доста време се бях запалил по темата. Най-вече по "вода/вода". Срещнах обаче едни оплаквания, че в последствие дебитът на подземната вода намалявал значително и инвестицията отивала по дяволите. При заравяне на серпентини в земята, теренът над тях ставал неизползваем за селскстопански цели ... Накрая - самата инвестиция. Става дума за едни 10К лева. Като ги разделя на 500 (дървата ми за година), се получава 20 години време на изплащане. При положение, че бъдат взети като заем от банка, за покриване на лихвите май ще се удължи изплащането с още едни десетина години. Дали тази инсталация ще е читава след такава експлоатация, малко се съмнявам. Дали мене ще ме има - също ... Най-зле са нещата с тока. Колко ще го има, колко ще струва (ако започнем да го внасяме от Гърция или Турция) :? При тези размисли се отказах от по-нататъшни действия. Естествено не отричам самата идея. По принцип всички нови неща са скъпи от начало и от предимствата им се ползват малцина (финансово независими). След време цените им падат и се въвеждат повсеместно.
Чудя се само защо все още не е спретнат ТЕЦ със чилър :?
hidrazin - майстор
Hoвoceлckи написа:
... Накрая - самата инвестиция. Става дума за едни 10К лева. Като ги разделя на 500 (дървата ми за година), се получава 20 години време на изплащане. ...
Чудя се само защо все още не е спретнат ТЕЦ със чилър :?
Не са 500 лева защото не слагаш в сметката времето и бъхтането - транспорт, цепене, нареждане, палене, чистене ...
Кой ти каза че няма ТЕЦ с термопомпи? Ето един малък около 2MW за 4400 човека, използващ топлината от отпадните води.
Има и други. Преди време бях чел за един дето отоплява квартал с термопомпа от река наблизо.
http://www.rosteplo.ru/Tech_stat/stat_s ... hp?id=2906
simplex написа:
А пък ако няма ток - жална ти майка. В града - иде-дойде. На село като падне сняг в Балкана, може и 1 седмица да нямаш ток. А тогава?
А тогава няма да ти работи локалното парно щото UPS-а ще излапа акумулатора за няколко часа.
Няма да ти работят и тъпите пелетни горелки, няма да работят и пиролизните котли ... Та все тая.
Тогава правиш като мен - имам една туристическа газова бутилка с отоплител към нея.
Нещо подобно:
Печка отоплителна
Купил съм я преди 10-тина години и е пускана само да видя как работи...
:partyman:
hidrazin - майстор
Забравих че нямаш кола в движение с която да отидеш и да си заредиш бутилката като свърши. :-D
:partyman:
hidrazin - майстор
Яааа... и кой тук е гламавия? Дай сега всеки да отдели една стая за 2-3 кубика дърва и печката ЧУДО !!!
Тинки, не всеки живее на гъ3ът на географията. А този дето живее там (планински селища, отдалечени селища, труднодостъпни райони ...) си знае урока.
За повечето села и всички градове, една бутилка с газ и отоплител към нея е повече от достатъчно.
Аз имам към 1,5 тона брикети дето стоят от 15-16 години на къщата под един навес.
Също и няколко кубика дърва. Ама не съм палил печка ... не помня от кога.
Но в градовете обикновено няма място за дърва и въглища които да се използват в извънредни ситуации.
:partyman:
Hoвoceлckи - майстор
hidrazin, малко по-назад бях обяснил защо не броя моя труд - ако вместо да хамалувам с дървата, мога да изкарам някой лев допълнително, сметката няма да излезе. Но това на село няма как да стане - всеки едва оцелява и пристисква последния лев. Нормално е при теб нещата да не стоят така. Сам човек със средна (и над ...) заплата, може всякак. И едно електрическо одеяло ти е достатъчно (да не говорим за след някоя водка ... :) ) Тези, газовите печки, не се препоръчват за спални помещения.
За линка - благодаря.
Проект подготовлен на основе разработок Института технической теплофизики НАН Украины.
На мен това ми звучи повече като експеримент. От друга страна, тук малко се смесват нещата с рекупериране. На река - да. Макар, че не съм съвсем убеден в безвредността на подобно начинание върху флората и фауната след една такава станция.
---------------------------
hidrazin написа:
А тогава няма да ти работи локалното парно щото UPS-а ще излапа акумулатора за няколко часа.
При мен няма такава опасност, защото системата е изградена гравитачно (не, че няма и помпа).
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: