• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
data - специалист
Първи етаж , краен апартамент , над гаражи - при мен е невъзможно да се направи ефективна изолация което прави невъзможно отоплението на климатици при ниски температури . Ползвам камина на дърва като пиков източник за студените месеци , а през другото време на климатици . 3-4 кубика дърва + 120- 150 лв ток на месец . Зимното натоварване на сметката ми е около 70-80 лв
С 2 леви - специалист
Такааа, сметката за декември ми е 53лв за парно и 25 за ток, което ме кара да мисля, че и януарската ще е около 60-70лв за парно и под 30 за ток. :)
ky-kyy - майстор
Всеки минава тънко - дава стинки за топло и за гориво на колата, пие и яде на сметка, професионални инструменти си купува от лидл, а накрая държавата ни най-бедна.....Кво ги прайти тия пари, ве?!?!
С 2 леви написа:
Такааа, сметката за декември ми е 53лв за парно и 25 за ток, което ме кара да мисля, че и януарската ще е около 60-70лв за парно и под 30 за ток. :)
А така!
Дървата няма как да са най евтини освен ако не съм циганин от Аспарухово.
При цена ок 70лв за кубик метровки у Варна, по добре да си купя тон слънчогледови пелети за 170.
Няма да забрая, преди точно 4 години, стъпвам за пръв път на бургаска земя. Идва време да влизам в банята. Пет минути по късно са стряскам да не зануля бойлера. Оглеждам са........Ма то у Изгрев имало топлофикация. Сметките смешни.
Дърва винаги ще си купувам за камината, но по голям рахат от централно топло няма. Друг е въпроса, че все още се позволява на Топлофикация да смята както си иска. Колеги от Варна, с нови абонатни, са доволни от сметките за топло и БГВ.
k_marinov - специалист
preslav написа:
k_marinov написа:
Даже ако отоплителните инсталации в града да са локални /за всяка кооперация или многофамилна постройка/, пак ще е по-добре, по ефтино и по-интелигентно организирано, от колкото всяко домакинство да се спасява някак си с отоплението си!
Много ли си сигурен в това което казваш? Те при сегашните инсталации едни са се отказали, други крадат, а будалите плащат. Топлофикациите с голям зор събират парите си, с още по-голям съдят онези които не си плащат - как по-точно си представяш една локална сградна инсталация с интелигентна организация? Да не говорим, че дори в рамките на едно семейство един е по-топлолюбив, друг не обича да му се навива чаршафа около врата, а когато са няколко десетки семейства?
С такива орташки неща се занимавах когато бях по-млад, сега на такова хоро не се хващам.
Сигурен съм, защото щом в Германия и Австрия може, защо и тук да не може?! И там мнозина се топлят по отделно - локално само за една фамилия, но има и много, които отопляват многофамилни сгради. Там повечето живеят под наем, но отоплението, каквото и да е то, отговаря на еднакви изисквания. Както дойде - според сградата, мястото, случая! Те да не са минали по друг път? Е, може да не са точно като нас - двама българи - три мнения, ама... Ако тук човек има вариант да си плаща по-евтино, но качествено отопление, защо да не го използва? Какво ме интересува от какво гориво идва топлината?! Вярно за на село е по-подходящ един начин за отопление, за в града - друг, ако човек е в къща е едно, ако е в апартамент в стар блок е различно! Който, колкото и когато иска да си развива термоглавите на радиаторите, и да си поддържа в жилището каквато температура желае..., нали си плаща за това?! Стига да има нормални, според стандарта на живот, но с еднакъв старт варианти! :yawinkle:
Маринов, с нашият .........ъъъъъ...темперамент, общите работи и аз ги намразих, че някои стават по българи от Бай Ганьо.
sinfon - специалист
С 2 леви написа:
Такааа, сметката за декември ми е 53лв за парно и 25 за ток, което ме кара да мисля, че и януарската ще е около 60-70лв за парно и под 30 за ток. :)
Това е абсурдно. 650лв за дърва и по 70-80лв ток през цялата година плащам аз. Последната сметка е 100лв, което е много чудно, при единствен голям консуматор 2 киловата бойлер и фурна на готварска печка.
preslav - майстор
sinfon написа:
С 2 леви написа:
Такааа, сметката за декември ми е 53лв за парно и 25 за ток, което ме кара да мисля, че и януарската ще е около 60-70лв за парно и под 30 за ток. :)
Това е абсурдно. 650лв за дърва и по 70-80лв ток през цялата година плащам аз. Последната сметка е 100лв, което е много чудно, при единствен голям консуматор 2 киловата бойлер и фурна на готварска печка.
Той човекът е писал по-горе, че отоплява някакви си 90 квадрата и готви само на газ. Ти какво топлиш с тези 650 лв. че и ток колкото аз плащам за топло и всичко останало за 80 квадрата на последен етаж?
sinfon - специалист
preslav написа:
Той човекът е писал по-горе, че отоплява някакви си 90 квадрата и готви само на газ. Ти какво топлиш с тези 650 лв. че и ток колкото аз плащам за топло и всичко останало за 80 квадрата на последен етаж?
Къща с де факто 2 отопляеми помещения с нова дограма и стени от кирпич или тухла с топлоизолация. Бойлер, хладилник, осветителни тела по 12-15W LED, LCD телевизор, декодираща кутийка, лаптоп, рутер, пералня, готварска печка на газ с електрическа фурна, кафемашина. Това са всичките консуматори.
preslav - майстор
sinfon написа:
preslav написа:
Той човекът е писал по-горе, че отоплява някакви си 90 квадрата и готви само на газ. Ти какво топлиш с тези 650 лв. че и ток колкото аз плащам за топло и всичко останало за 80 квадрата на последен етаж?
Къща с де факто 2 отопляеми помещения с нова дограма и стени от кирпич или тухла с топлоизолация. Бойлер, хладилник, осветителни тела по 12-15W LED, LCD телевизор, декодираща кутийка, лаптоп, рутер, пералня, готварска печка на газ с електрическа фурна, кафемашина. Това са всичките консуматори.
Имаш някъде утечка на ток или дърва - по-нагоре в темата, не помня точно, но някои топлеха 3 етажни къщи с тези 10 кубика дърва, а горещата вода на корем.
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: