• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
andro440 написа:
в кой век живеем и как се цепят и прибират 20 кубика дърва ....и каква е равномерната температура ??? -Никаква ,като запалиш жега -на сутринтта студ --от как си направих котела автоматизиран ,сутрин се събуждам с кеф ...не ми говорете за дърва ,че ще си повърна питието -само мазохисти могат да се топлят на дърва и въглища ! Лично мнение
Няма спор, че при автоматизираното отопление кефа е голям. Равномерна комфортна температура в жилището с малко труд.

Обаче да не забравяме, че и с дърва може да се потигне същият комфорт с малък труд и на цена доста по-ниска от пелетите.
Единият вариант е автоматизирано горене на дробена дървесина. Горя в горелката си дървесен чипс и също се будя сутрин на топло:-)

Вторият вариант при отопление на дърва е да се премахне рязането и цепенето на дървата. Това е излишен труд и пари. Винаги съм препоръчвал на колеги при отопление с дърва да си купуват котли с големи врати и дълбочина на горивната камера над 55 см. Които е горил дърва в трисекционен Виадрус С ( с малката вратичка) знае за какво говоря.

Вкъщи имам виадрус вдигнат на кутия от огнеупорни тухли с дълбочина на горивната камера 1,2 метра. Познайте дали режа и цепя метровиците. :-D :-D :-D В комбинация с буффер 1500 литра сутрин също се будя на топло :)

За мен извода е, че на много видове горива може да е изгодно и лесно. Според случая.
p.v.x - майстор
vrangelov написа:
Объркал съм нулите. Извинявам се. Около 4 000 kWh, а не 40 000 kWh има в един тон габърова дървесина, когато тя с влажност 20 %. Ако влажността е 15%, тогава киловатите стават 4 300. Пелетите са около 4600-4800kWh/t, защото влагата в тях е около 8-10%. 5 kWh/kg може да имат само изкуствено изсушени пелети, за да ги дадат в лабораторията за изследване на калоричността, тези в магазина не са с тази влажност.
Грешката е явна.
Не е проблем.
Като пресметнеш грубо 4300kWh/t по 9 тона , пак се получава около 40 000 kWh.
Като обобщение , суха качествена дървесина си е по на сметка от пелетите , разглеждано 1:1.

Същността на пелетите , е производството им от дървесни отпадъци получени от дървообработващата индустрия.
Ако говорим за такава индустрия в България , то тя няма как да подава такива количества дървесни отпадъци.
И не са измислени да се наложат като масово гориво.
Но пазара и потребността ги налага , от там и автоматизиране на пълния процес , по прилагане на този вид отопление в нашите домове.
И както винаги , на такива пазари като у нас , се търси начин за намаляване на тяхната себестойност.
Всякакъв вид биологичен материал , който може да се пресира и пелетира , се прави , и от там в
каминките.
Вместо да се връща под формата на биологични торове в природата.


пп.Идеалния вариант за отопление , си е отоплението с възобновяема енергия .
gnt69 - майстор
Ами влагата от 70 до 15% като избяга от дървата какво ще я замести че след 3 години дървата пак да са 9 тона. И още един въпрос в каква печка ще ги гориш дървата , ако е прити е едно ако е пиролизен котел е друго. Иначе за възобновяемите източници си прав, пелети, дърва, енергия от слънцето, агропелети и др. :partyman:
p.v.x - майстор
gnt69 написа:
Ами влагата от 70 до 15% като избяга от дървата какво ще я замести че след 3 години дървата пак да са 9 тона. И още един въпрос в каква печка ще ги гориш дървата , ако е прити е едно ако е пиролизен котел е друго. Иначе за възобновяемите източници си прав, пелети, дърва, енергия от слънцето, агропелети и др. :partyman:
Радвам се , че се включваш в дискусията .
Един от призивите на форума е......" емоционални дискусии на теми, свързани с дома,".
Но изтърваш нишката.
Това , че ти вземаш за 900 лв. , 6 тона пелети няма лошо.
Намираш , вземаш.
Говорим за идеалния вариант.
Първо в него , изключваме начините и техниката с която ще извлечем таза енергия от дървата и пелетите.
Визирам печки , котли , пелетни камини.
Та за 900 лв купуваме 3 тона хубави пелети.
За същите пари купуваме 9 тона сурови дърва , с 70% влажност.
След три години колко тона ще са тези дърва , с влажност 10-15%.

пп.да допълня че говорим за Габър а не Балса.
Последна промяна от p.v.x на съб окт 22, 2016 6:16 pm, променено общо 1 път.
gnt69 - майстор
Ама колко тона ще са дървата след 3 години.
p.v.x - майстор
gnt69 написа:
Ама колко тона ще са дървата след 3 години.
Със сигурност ще са повече от 50% , от 9 тона , което е доста повече от 3 тона .
А по назад в темата , е изчислено и в kWh.
preslav - майстор
Не съвсем случайно попаднах на тази информация https://www.bittel.bg/p/toshiba/inverto ... 137-sav-e6
Който се интересува може да обърне внимание на годишната консумация в режим на отопление - около 200 лв. Пише, че е подходящ за помещение до 30 кв.м. т.е. за 120 квадрата 4 парчета (хипер груба сметка). Въпросните 4 парчета ще "излапат" сумарно 800 лв. (и това е хипер преувеличено). Колко още да си приказваме за евтинджос дърва, пелети, горелки, водни ризи, капещи кранчета, спукани радиатори. Изобщо не говоря за хамалогията по носене, рязане, цепене, складиране, духане за разпалване на печката и т.н. Дори и за екологията не говоря (щото някои и за това си помислиха), говоря за 21ви век, а който докара до следващия да ми се обади пак. Не стига, че сме оскотели и броим стотинките за манджа, живеем в панелки, носим дрехи втора употреба, колите ни са същите, а на всичкото отгоре ще трябва да си вмирисваме душите с пушека на дърва и въглища. Един юрист дълго ме убеждава как приятно миришело от комина му на пуканки (гори слънчогледови пелети), ами вкарай си пушека в къщата и си го дишай на воля! На същия този му подарих стария си климатик, че през лятото ставало голяма жега - ха сега де, да продължавам ли със слабоумията?
Спирам до тук, че започнах нещо да набирам - цифри, факти, никакви аргументи не важат пред онези които са на принципа "козел беше, ама хвръкна"!
P.S. пропуснах да кажа, че по едно време гърците имаха програма за стимулиране "да сменим стария си климатик с нов (по-ефективен)", тук програмата е горете дърва-те са най-евтини, защо ли ми мирише на нещо повече от пушек?
Чираче - майстор
Hoвoceлckи написа:

Моля всеки умен (греещ се с такава) да заяви, че намира за безопасна и безвредна ядрената енергетика! Също - че е наясно, че оставането на България без такава е само въпрос на време. Т.е. - не "дали", а "кога"? Сериозно ли мислите, че България ще може да се отоплява на ел. енергия от други източници?
!
Аз ти го казвам. Работих 33 г. в АЕЦ, и все още съм жив и здрав. Имам признати 5 г. първа категория труд при пенсионирането ми.
Кръвната ми картина е в нормите. Всичко това при спазване на всички изисквания за безопасен труд. Малко ли е, за да кажа, че ядрената енергия е безопасна?

Категорично заявявам, че затварянето на първите 4 блока на АЕЦ е голяма грешка, политическа. Познавам ги в детайли, защото съм участвал в ремонтите от 1983г. до спирането им като ръководен персонал. ГОЛЯМА ГРЕШКА, която е равна на ПРЕСТЪПЛЕНИЕ. За съжаление, връщане назад няма. Повечето от тях вече са премахнати за скраб. ЖАЛКО!
fill - специалист
gnt69 написа:
Ама колко тона ще са дървата след 3 години.

Другарки и другари/че някои се обиждат на "колега"/...
Според науката/уики/,водата във всичко дето мърда е 70 - 75 %...
Е,кво гори тогава...суха краставица или мумия...
Държа да отбележа,че не съм фен на викито...
gnt69 - майстор
preslav написа:
P.S. пропуснах да кажа, че по едно време гърците имаха програма за стимулиране "да сменим стария си климатик с нов (по-ефективен)", тук програмата е горете дърва-те са най-евтини, защо ли ми мирише на нещо повече от пушек?
А откъде идва тока. От теца. А какво гори теца въглища. Дървата, слънцето, вятъра, агропелетите и др. са възобновяеми източници на енергия. Кюмюра е големия отровител на въздуха. И мене ме е яд на тия с централно отопление че аз им плащам част от сметките за топло щото част от цената са я включили в цената на тока който плащам и аз. В Русе цената на топлата вода е 1 кубик 8 лева, 2 кубика 13 лева, повече от два кубика на месец са 15 лева. Миналата година реваха, че държавата спирала да им изкупува тока и те сега щели да спират централното отопление на града. Ай наздраве че задълбахме много. :partyman:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: