• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
infomar
Изображение

Изображение

Изображение

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/ ... -zima.html
Не мога да разбера, как става този номер с дървата? Това истина ли е или медийна манипулация?

460 лв. делено на 80 лв/кубика е точно с малко приближение 6 кубика. Да ги сложим 5 месеца зима, се пада кубик и 200 за месец. Да ги разделим на 30 дена са по 40 кила дневно. 70 квадрата са си 3 стаи - е, няма как да ги топлиш на 21 гр. цяла зима.
Гледам хората около мен които се отопляват на дърва - с по-малко от 8-10 кубика не могат да изкарат зимата и отопляват средно една стая. Говорим за обикновени дърва а не палети.

В мен ли е грешката или ни взимат за канарчета :? и това нарочно ли го правят :cry:
Последна промяна от infomar на нед окт 09, 2016 11:29 am, променено общо 1 път.
Emoooo - специалист
Ами,много просто,вземат ни за канарчета.
Antonii - майстор
Не, просто сметките са за сухи дърва, които неможе да се намерят на пазара.
Защото сухи са дървата отсечени поне преди 3 години. За свежа дървесина каквато е по складовете това го умножете поне по 2,5 е ще сте близо до истината.
preslav - майстор
Дърварите са си намерили нови лобисти - живеем в 21-ви век и сечем гора, за да се топлим, а в същото време си разхождаме мъдята с Мерцедеси, не им гасим моторите, за да работи климатика или парното, но в къщи се свиваме във ватенките около печката "пернишко чудо". С две думи малоумието е пълно, ако може някой нека ми обясни как отоплението на газ е по-скъпо от централното парно, което също е на газ! И понеже вече съм се заял с едни глупаци, тази година им сложих приборче за отчитане на консумацията на климатика, очакването ми е отоплителния сезон да излезе колкото с дърва без отчитане на пренос/превоз, дървоцепие, пушилеци и тем подобни. Само за протокола - един добър климатик е колкото една добра печка на дърва, така че да не спорим за първоначалната инвестиция!
Последна промяна от preslav на нед окт 09, 2016 12:13 pm, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
Най-евтино е и винаги е било така. Нали не мислиш че на газ, ток или пелети е по-евтино? 12 години се отоплявах с пет кубика дърва на самоделна печка, които дърва купувах същата година. Само че топлех по шест часа на ден две стаи с духаща дограма и без изолация плюс бойлер. Топла вода колкото искам. Пет месеца и половина. Триста и тридесет лева. Кеф. Как по евтино от това, с какво...
preslav - майстор
andy_forresite написа:
Най-евтино е и винаги е било така. Нали не мислиш че на газ, ток или пелети е по-евтино? 12 години се отоплявах с пет кубика дърва на самоделна печка, които дърва купувах същата година. Само че топлех по шест часа на ден две стаи с духаща дограма и без изолация плюс бойлер. Топла вода колкото искам. Пет месеца и половина. Триста и тридесет лева. Кеф. Как по евтино от това, с какво...
А колко дървета засади за тези 12 години???
dobcho_vn - специалист
В големите градове с централно топлофициране няма по-добър вариант от това. Разбира се с условността, кражбите да са на минимума.
Алтернативата е газифициране, което е добре, но и хората трябва едно да имат пари и друго да са грамотни. Да знаят, че като има проблем се вика квалифициран техник, а не с чука, малко тел и някакви гумички за уплътнение и воала проблема е оправен. Пък и самата газификация е толкова несигурен вариант - една единствена връзка за доставка, постоянно копаят, да и през зимата, и като си знаем подземния кадастър :axe: и картинката е але ле майко и т.н..
Отоплението на електричество е вярно само, за конвектори и климатици от 1500 и нагоре и то само за определени региони, че като настане на Североизток -15 с ледения североизточен вятър и всичко замръзва. Като се замисличш то е вярно и само да си в града, че на село кат спрат тока с дни няма.
В крайна сметка дървата са безалтернатива, но с множество недостатъци. Като почнем от екологична гледна точка та се спрем на хамалогията. Не, че на хората от село им дреме за това.
LazarGanev - "Велик майстор"
andy_forresite написа:
Най-евтино е и винаги е било така. Нали не мислиш че на газ, ток или пелети е по-евтино? 12 години се отоплявах с пет кубика дърва на самоделна печка, които дърва купувах същата година. Само че топлех по шест часа на ден две стаи с духаща дограма и без изолация плюс бойлер. Топла вода колкото искам. Пет месеца и половина. Триста и тридесет лева. Кеф. Как по евтино от това, с какво...
Баси кефа за 6 часа в 2 стаи :lol: . Аз предната зима топлих 100м2 - 3 спални, дневна 40м2, коридори, бани за 700лв на пелети, щото нямаме газ. Денонощни температури 22-23*С. Ако дойде газ - веднага се включвам ( макар да съм доволен от пелетите) и няма да е по-скъпо. Към дървата не се е върнал никой от клиентите ми ( 1 случай изключение, но всяко изключение потвърждава правилото :wink: ). Убеден съм, че за градове като Варна, Добрич, където дървата се купуват и то скъпо, те не са алтернатива на газ и пелети
Последна промяна от LazarGanev на нед окт 09, 2016 12:56 pm, променено общо 1 път.
infomar
Какво излиза, нито един не успя да защити твърдението на НАЦИОНАЛНАТА телевизия БТВ, че "цяла зима се отоплява 70 квадрата на 21 гр. на дърва" за 6 кубика/х 80 лв.= 462 лв. :?

Аз съм доволен от отопление с климатици. Средно за зимните месеци 3 стаи с два климатика не ми надхвърлят общо за отопление 100лв. - (110 лв при - 15 гр.) При много по-студено паля камина на дърва и за цялата зима не изгарям повече от кубик дърва - правя го и за кеф, да ми замирише на изгоряло дърво, но става много горещо..... Ако спре тока - камината на дърва. До сега за 4 години не е спирал повече от 18-24 часа и то миналата година. Това е за 22гр. темп. Ако искам по-топло, някой лев от горе.
Доволен съм.

При разхода за киловат 100 гр.газ за 1 киловат при газовите печки, колко излиза в левче сега един киловат топлина на газ в сравнение с 1 кв. на ток? Каква е цената на газта в бутилните....и по тръби?
Скоро май имаше пак някаква промяна на цената на тока..... :? Загубих му дирята....


Ако разгледам днешните цени се вижда, че отоплението на пропан бутан е три пъти по-евтино от това на ток..... а на метан - два пъти.

Изображение



Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
simplex написа:
Забрави цената на пелетната горелка и парната инсталация. [-( Една такава, заедно с инсталацията за топла вода, ежегодна подмяна на акумулатори на UPS за 3 годишен период може да ти излезе към 5000лв.
"Парната инсталация" Тинки се прави веднъж, както къщата, и без това вложение не може, не сме в 19 век да се топлим с печки за 100лв. Съгласен съм, че 5000лв могат да бъдат изхарчени по различен начин - един ги дава за "парна инсталация", друг за 4 айфона, трети за 3 климатика, четвърти за едноседмична почивка в Гърция, пети за един чифт гуми на колата, шести ще купи за тях 5-6 ръждиви форда или пасатковци, но аз съм предпочел първия начин :cool:
infomar, за отопление обикновено говорим за газ от мрежата, а не за компресирана газ в бутилки, която е двойно по-скъпа
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: