• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
С всички консуматори работи що годе гладко. Примерно задал съм 54° в казана и то направи 54,1-54,2. Сваля с 0,5 kw, след това с още толкова - стават с 1 kw, водата вземе да застине на 53,7-,53,9 и той пак качва с 0,5. Така се повтаря.
С два радиатора обаче рипа и дори на два пъти "прегря". Докато свали от 15 на 5 киловата минава вреееме и вдига 10 над зададената t° - прегрЕл. Като го резна на 7 кв, не "прегрява".
По-малкото количество вода се загрява или с по-малко гориво, или за по-кратко време. Аз се стремях към първото. Иначе да, не работи гладко като е с малко вода, което е минус.
ESPACE - майстор
Всичко е малко относително но истината е че точно за 70кв.м. апартамент отоплението и топлата вода за последната година ми струваха точно 650лв. за газ при денонощно поддържане на 23-25 градуса навсякъде. И това при условие че под мен и от едната ми страна никой не живее. Като застудя пробвах с климатиците да топля и след час ги спрях. термометрите показваха 26, усещането беше като за 22. Който го кефи да се топли с това.
Преди доста години съм се топлил и на дърва - средно 8куб.м. на година. Не искам и да се сещам за тази "евтиния" :)
p.v.x - майстор
infomar написа:

460 лв. делено на 80 лв/кубика е точно с малко приближение 6 кубика. Да ги сложим 5 месеца зима, се пада кубик и 200 за месец. Да ги разделим на 30 дена са по 40 кила дневно.
Грешиш , като приравняваш кубик към тон.

Ако се приеме , че са имали в предвид сухи дърва15- 20% влажност и условно добра дървесина като габър , то в един тон влизат около 1.7 - 1.8 кубика.
За 460 лев. в момента могат да се вземат 4 тона по 110-115лв.
Това прави около 7 кубика.
Но такива дърва , в общия случай , не можеш да намериш.
Вземаш прясно нарязани дърва , 4 тона по 1.2 - 1.3 кубика.
Това прави грубо 5 кубика.
Или по кубик на месец.
Или за 5 месеца по 26кг. на ден.Без да броим естествената фира на дървата.
Не 40кг.
Е няма как да стане.
fbr - майстор
preslav написа:
С две думи малоумието е пълно, ако може някой нека ми обясни как отоплението на газ е по-скъпо от централното парно, което също е на газ!
Да опитам: От 1м3 газ получаваме 9,6 киловатчаса топлинна енергия. Преобразуването на топлинната в електрическа енергия става с КПД около 35%. Значи от 1 м3 газ със средна цена от 75ст/м3 получаваме средно около 3 киловатчаса електроенергия. НЕК го изкупува от Топлофикациите на преференциална цена 25ст/кВтч. От тук следва че Топлофикаиите си плащат газта с парите от НЕК. Оттук нататък каквото съберат, с тях поддържат системата и раздават по веригата хрантутници. Така че, може да се видят и по ниски цени по топлофикациите.
dragozow - майстор
Няма да има по-ниска цена, защото в ОПЕК почнаха да се наговарят да намалят добивите. Нашата държава до като купува само от един и му се дърви, така ще е.
infomar
p.v.x написа:
infomar написа:

460 лв. делено на 80 лв/кубика е точно с малко приближение 6 кубика. Да ги сложим 5 месеца зима, се пада кубик и 200 за месец. Да ги разделим на 30 дена са по 40 кила дневно.
Грешиш , като приравняваш кубик към тон.

Ако се приеме , че са имали в предвид сухи дърва15- 20% влажност и условно добра дървесина като габър , то в един тон влизат около 1.7 - 1.8 кубика.
За 460 лев. в момента могат да се вземат 4 тона по 110-115лв.
Това прави около 7 кубика.
Но такива дърва , в общия случай , не можеш да намериш.
Вземаш прясно нарязани дърва , 4 тона по 1.2 - 1.3 кубика.
Това прави грубо 5 кубика.
Или по кубик на месец.
Или за 5 месеца по 26кг. на ден.Без да броим естествената фира на дървата.
Не 40кг.
Е няма как да стане.
Прав си за количеството, не бях толкова прецизен. Тези поръчкови предавания много ме дразнят, а с това направо казват - топлете се на дърва, голям ефтинджос.
ESPACE написа:
Всичко е малко относително но истината е че точно за 70кв.м. апартамент отоплението и топлата вода за последната година ми струваха точно 650лв. за газ при денонощно поддържане на 23-25 градуса навсякъде. И това при условие че под мен и от едната ми страна никой не живее.
Според мен е добро, с газов котел ли?
preslav - майстор
andy_forresite написа:
На екологичния ще припомня, че фъшкии след себе си ще остави всеки, дори и той, но някои ще оставят и тонове изразходена ЦЕННА ПИТЕЙНА ВОДА заради воденето на автомобила на автомивка през ден и да си отмият материала от посещението в тоалетната. Стотици милиони по света страдат от липса на питейна вода. Биха получили инфаркт като видят с какво си отмиваме фъшкиите. Може да не вярваш в евтиното отопление на дърва, но то съществува :) . Всичките 60 куб.м. дърва съм платил и всичко е било законно. Специално за теб ще повторя - 325-350 лева за 5,5-6 месеца плюс топла вода. Хайде сега си напрегни мозъка и помисли по кой начин ще имаш месечна сметка от 65 лева на месец за отопляване на 50 кв.м. и топла вода.
Виж как добре ме разбираш, а и други се включиха в дискусията - напълно съм съгласен и за водата. Казвайки фъшкии нямам предвид обаче само онова, което се отмива с вода, а всичкия боклук, който генерираме, почвайки с елементарните найлонови торбички и свършвайки там до където ни стига фантазията. Не смея да твърдя, че дървата ти са незаконно купени, но смея да твърдя, че съвсем законно край Варна беше НАПЪЛНО обезлесена една местност, която варненци знаят като "Джанавара", който иска да заповяда да види сам. Изсече се дъб на не по-малко от 70-80 години, а на негово място НИЩО - преди години на мястото на дъба засаждаха бор и някакви други келяци, които в този район не виреят. 2-3 години след тази сеч беше потопът в Аспарухово - трудно доказуемо е, но точно от обезлесените склонове дойде водата, която отне човешки животи. Еколог ли съм - не, не съм, просто наблюдаавам и се опитвам да мисля, не ходя с кола там където мога да отида пеша, не си охлаждам бирата или динята на чешмата, не топля стаите, в които не живее никой, бойлерът ми не е включен по 24 часа в денонощието, хвърлям си фасовете на определените места, разделям стъкларията от пластмасата и всичко това не защото не мога да си платя гяволуците, а защото искам и за наследниците ми да остане нещо повече от един лунен пейзаж. Така че изобщо не ме вълнува икономията от ползването на дърва за огрев, при условие, че през ауспуха на колата заминават минимум 100-150 лв. месечно, целогодишно. Писах го и по-рано, ще си позволя да го повторя - не проумявам ония, които се топлят на дърва (за по-евтино), а палят дрънгела си за да отскочат до съседния магазин или просто да се поразходят и да убият скуката. Не ми пука какви пари ще дам за отоплението на една стая с климатик, но за протокола тази година съм сложил прибор, който ще отчета в края на отоплителния сезон и непременно ще пиша. Стаята се обитава целодневно от жена на 86 години, не мога да си я представя как ще си пали печката, как ще и слага дърва, как ще регулира огъня докато мен ме няма десетина часа. Пак ще се чуем в края на зимата, а най-вероятно в началото на следващата - нали тогава обикновено се разгарят страстите, за това кой как е таковал дявола във въздуха.
andy_forresite - майстор
Злият герой от филма Матрицата го каза - вие, хората, сте като рак за тази планета. Но просто не е възможно да си жив и да не смрадиш.
Проблемът не е в самото рязане на дървета и горенето им за отопление. В нашата страна има достатъчно ресурс от гори. Реално в годината 2-3% отиват за отопление и в това време другата част расте и се възобновява. Голямото престъпление, което не мога да разбера защо се допуска и защо ние мълчим като гъзове, е износът на дървесина. Масово се сече и изнася за пари. Група хора се интересуват как да се сдобият с пари и не им пука за природата :x Това е да го хванеш, да му теглиш един як бой, след това да съблечеш чисто гол и да го завържеш 3 дена за някое дърво в амазонската джунгла да го хапят комарите. А там комарите не само хапят наистина здраво, но могат и да убиват. Не е това целта разбира се. Милиони хора загиват от малария по протежението на големите реки.
Давайте да направим протест против тази сеч за износ. Повярвайте, ако си ползваме нашите гори за отопление (не са чак толкова много домакинствата, които се топлят на дърва в България) всичко ще е точно. Балансът е налице, няма поражение върху природата.
naB4o - специалист
От 1 година сме новодомци, като преместих един стар инвертор и закупих 2 нови инвертора за жилището. Имам изолация (вън+вътре), и що-годе прилична дограма (стара, ама се държи)
Вече почнах да пускам климатика в северната стая, като означава ли да считам "отоплителния сезон" за стартирал?

По темата, има изградена камина с риза и радиатори в апартамента, като за целта си закупих няколко Варненски "кубика" дърва за огрев (цената тук е към 100ина лв за реален кубик). Същата ще я ползвам при следните ситуации - драстично падане на температурите, съпроводени от приятния Варненски вятър или да си направя кефа някоя вечер с жена ми и да си цоцаме вино и да си гледаме и слушаме огъня, същевременно да сгреем допълнително жилището и един бойлер вода.

Изгодното всеки сам си го избира, има хора, дето стоят с клинове, вълнени пуловери и отгоре елек и шапка, ама НА - живеят изгодно, и то не защото не могат да си позволят +70-100 лв да дадат за ток отгоре на месец. А относно дървата - проблем не са тези, които ги горят, а тези, които не упражняват контрол, както почти навсякъде в държавата.
Hoвoceлckи - майстор
Наистина ли безрезервно вярвате, че отоплението на ток е по-екологично? Защо тогава са тези кампании за пестене на електроенергия от осветление? Значи гигаватовете преминали през отоплителните уреди не вредят, но една 100 ватова крушка е ужасно неекологична?
Друго да попитам. Какво ще правите след спирането на АЕЦ? Наистина ли вярвате, че тока от фотоволтаиците и ВЕЦ ще стига да се греете удобно, лесно и чисто?
А колегата с фашкиите, как ги свърза с найлоновите торбички? Интересна логика - след като се отопляваме на дърва, значи разхвърляме безразборно пластмаси?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: