Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vladimir_85 - помощник
здравейте
искам да попитам за някои неща че ми е пълна мъгла.доста четох но все пак искам мнение за което ще съм много благодарен.
искам да изграждам парно.мисля за камера за вграждане да бъде че ми харесва.от тук идва въпроса колко киловата?
къща на 2 етажа задължително с помпа.мисля да е с колектори всеки радиатор сам за себе си.
стаи за отопление 1-ви етаж;
кухня 4.10х3.10=12,71 кв. с преход към всекидневна 4.10х3,10=12,71 кв. общо 25,42 кв. и там ще бъде камината.
1 баня 1,75х4=7 кв
коридор от първи етаж 1,2х3=3,6 кв + стълби към втори етаж и коридор на 2-ри етаж 1.2х3=3,6 кв.
2-ри етаж;
2 спални 3,30х3,60=11,88 кв.
1 спалня 3,30х3,70=12,21 кв.
бойлер няма да свързвам
височина на стаите 2,40 всички с гипсокартон. външни стени и тавани с вата.
дограма пвц 1,40х1,40 само във всекидневната и 3-те спални по един прозорец.в коридора и на двата етажа по един прозорец 1х1,40.
и тук идва въпросът каква камина(марка и модел) и колко киловата?колко киловата радиатори за самите помещения и какви(марка,глидерни или панелни). каква помпа ще ми трябва и какъв UPS?
тръбите мисля да са с алуминиева вложка PEX-AL-PEX. какви тръби да монтирам(16 или 20)?
мисля и за тръба ф50 под камината за чист въздух?много ще съм благодарен ако ми дадете съвети.
speka_rs - майстор
Пиши от къде си щот и това има значение.

Аз лично съм против тръбите със алуминиева вложка. По добре ППР, ама всеки знае със какво може да работи.
Камината колкото по голяма толкова по добре. А за това колко да е диаметъра на тръбите зависи какви радиатори ще слагаш, ако са до 3 кв 16-ка, ако са по големи трябва повече.
Прочети това : http://lokalno-parno.narod.ru/ И след това опиши какво си изчислил и да видим със какво да помага ме.
Ако си мислиш, че може по някое време да ти писне да си огняр, тогава не е зле от сега да си заложиш равномерно по големи радиатори и тръби за ниско температурна система.
Общо взето пиши какво мислиш, а след това и ние ще помагаме.
Бе той е намислил да се отоплява.
Правилно е отбелязал Ш(с)пека (не знам как се произнася, ама на Шь ми идва), че може да му писне да е огняр, а това е повече от сигурно. Всяко нещо с времето си. Поне докато узрее за нещо автоматизирано и по скъпо. Не че камерите са евтини де.
За диаметрите на тръбите добре. Камера 20 киловата, общо, с КПД колкото сколаса, дали няма да стигне за тия под 80 квадрата, под 200 кубика или да ги сметнем на толкова, че нали и стени се топлят.
Опитът ми с дървата е една гора, ама се със сухи печки. Не знам с водните как е.
Една малка Пелетка дали няма да ѝ ходи на тая къща?
Ако ще е камера, синусоидален UPS 100 вата с малък акумулатор. Някои са с вграден и стигат да въртят от модерните помпи няколко часа, а ако е проста, поне час, което е достатъчно.
За пример, 7А акумулатор би трябвало да захранва консуматор 65W за час и половина (1час и 29мин.) Това е помпа на 3та степен, което е в съвсем краен случай. За конкретната къща трябва да е на 1ва степен.
Някои си карат с обикновени устройства, като обикновено нехаят за състояние на акумулатор, връзки, проверки.....до първата аварийна ситуация.
Но...едно по едно.
speka_rs - майстор
За големината на камерата и по голяма да е от 20 кВ, не е толкова грижа, защото тя ще гори това което и сложиш вътре. Тя не е някой Виадрус, че да се притесняваш да не е голяма.
За пелетарката едно Грейко Бижу или якоя 8 кв термопма ще и тича направо, ама за това трябва убеждение, за това казвам още от начало да не се пести от радиатори, а след това лесно се преправя система или комбинира със нещо от горе изброените.

п.с. за Трифон потребителското ми име се чете на Български с Ш. Поздрави
vladimir_85 - помощник
за гр.Рила става въпрос.
от начало мислех и аз за ППР тръби с фибро стъкло но се отказах защото нямам идея как да ги свърга в колектор или този колектор трябва да се изгради от ППР части и незнам как да ги свържа и с радиаторите.намислил съм да е с панелни радиатори 120 /60 в стаите и коридора а за банята по малък. хубавото е че още не съм започнал изграждане докато не съм на ясно с нещата
vrangelov - специалист
Имай предвид, че камината също топлоотдава. Въпреки, че радиаторите изглаждат добре подбрани. ако искаш да си по-прецизен, влез в сайта на Torch и виж как се изчисляват топлозагубите. Също така помисли за трипътен термостатичен вентил.

Трифон П.Трифонов написа:
За пример, 7А акумулатор би трябвало да захранва консуматор 65W за час и половина (1час и 29мин.) Това е помпа на 3та степен, което е в съвсем краен случай. За конкретната къща трябва да е на 1ва степен.
Според мен 30 до 35 минути. Зависи до каква степен е готов да го повреди.


Поздрави
чет фев 21, 2019 10:36 amvrangelov написа:
...
Трифон П.Трифонов написа:
За пример, 7А акумулатор би трябвало да захранва консуматор 65W за час и половина (1час и 29мин.) Това е помпа на 3та степен, което е в съвсем краен случай. За конкретната къща трябва да е на 1ва степен.
Според мен 30 до 35 минути. Зависи до каква степен е готов да го повреди.


Поздрави
Хахааа, не си морски, ама добре смяташ.
Всъщност, моите сметки са верни, а твоите правилни.
Тягов акумулатор от циклене не се плаши, но наистина е добре да не са дълбоки, а както писа до 30%.
От практическа гледна точка, няма да е в морето или на диво със седмици, едва ли за живота на акумулатора ще има значение няколкото пъти на година работа за по 2-3 до 10-15 минути спиране на тока, което също е до 30%.
10 пълни цикъла на сезон няма да го съборят, но пък и той няма да се грижи съвсем правилно за него.
Бе да не дава пари за акумулатор Х 3, че са си пари.
Имам 7 А аку, който в съчетание с малък фотоволтаик се грижи за мен извън цивилното.
Почна четвърти сезон, а се експлоатира добре.
speka_rs - майстор
Аз бих сложил радиатори по 1600х600 в спалните, ако има средства и място . Голям радиатор лесно може да работи намален, ама малък трябва да се смени за да стане по топло е значително по трудно и скъпо.
А защо ти е колектор, правиш си всичко със ППР със стъклена вложка като тръгнеш на 32 от камерата и след това намаляваш по малко със радиаторите. Помпа ползвай помпа ,каквото имаш под ръка.
Драсни ей така на ръка долу горе какво е разположението и да дадем някой акъл какво да направиш. И след това да си на топло.
vrangelov - специалист
чет фев 21, 2019 11:12 amТрифон П.Трифонов написа:

...
Не отчиташ факта, че капацитетът на тяговите акумулатори е даден при C10. В случая 7A. Когато теглиш 65W, капацитетът е около 70 процента, което е около 5A. Следват 30 процента остатък и ето ги 3.5A на които да разчитаме.
3.5/5.4=0.648
0.648 часа са около 39 минути.


п.п. Одеве беше сметнал 1.29, което е в часове. Ако 0.29 го обърнеш в минути става 1 час и 20 минути


Поздрави
чет фев 21, 2019 2:06 pmvrangelov написа:
чет фев 21, 2019 11:12 amТрифон П.Трифонов написа:

...
Не отчиташ факта, че капацитетът на тяговите акумулатори е даден при C10. В случая 7A. Когато теглиш 65W, капацитетът е около 70 процента, което е около 5A. Следват 30 процента остатък и ето ги 3.5A на които да разчитаме.
3.5/5.4=0.648
0.648 часа са около 39 минути.


п.п. Одеве беше сметнал 1.29, което е в часове. Ако 0.29 го обърнеш в минути става 1 час и 20 минути


Поздрави
Прав си, при 65W се точи с 5.416 А, което е над 77%.
Другата сметка е малко над 77 минути, но пък превишаваме допустимия ток.
Дал съм крайни стойности, дето няма да се достигат и не съм се задълбочавал да смятам.
Помпа за тая квадратура ще работи на 1ва, което е 30 W.
Освен това тока не спира всеки ден за по 39 минути.
На практика Акуто ще умре от неправилна експлоатация след около ......3-4 години, без реално да е работило.
В тия условия и 3 пъти по скъп няма да устиска повече.
Принципно си съвсем прав.
И от мене поздрави!

Тема "камера за вграждане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: