• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Gost82 - напреднал
Здравейте! Търсих тема за тази марка котли, но не открих и пускам отделна. От известно време съм горд собственик на котел Nordica Extraflame HP22. Четох доста в темата „Котел на пелети“ и получих много полезна информация от всички, които ми отговориха на въпросите. Съветите към мен бяха предимно за покупка на 15 КВ котел, но за добро или лошо взех по-големия 22 КВ. Надявам се да не съжалявам и да се радвам на инвестицията :)
Къщата ми е 150 кв., нова дограма, вътрешна и външна изолация, бойлер 150 л. Ползваме котела от едва 15-на дни и все още нямам кой знае какви впечатления. Тепърва ще споделям и ще пиша. Досега сме го пускали само вечер, защото през деня е все още топло. За съжаление няма инструкции на български, а това не е никак приятно.
Единственото, което съм правил до момента от потребителското меню е да променям степента на мощността от пета на първа. На първа степен обаче котелът не модулира, което ми се струва много странно. Когато вдигне по-висока температура от 65 С директно изключва. Това нормално ли е? Много рядко влиза в нормален режим на работа. Още при стартирането вдига прекалено висока температура, след което се изключва. И така се повтаря един и същи цикъл, пали, вдига 73/4 С и се изключва. Не знам на какво се дължи това – настроики, пелети, топло време...или 22 КВ наистина ми идват множко. Надявам се, че има начин да се регулират нещата :?
За тези 15 дни, в които го използваме, при температура от + 4 до към +10 градуса, котелът изгаря по 1 чувал пелети за 12 часа. На мен ми се струва множко за все още топлото време навън.
naskov - майстор
Gost82 написа:
На първа степен обаче котелът не модулира, което ми се струва много странно.
Модулацията е вид намаляване на мощността. По- ниска степен от първа предполагам нямаш и е нормално да гасне.
jabata - специалист
Gost82 написа:
Единственото, което съм правил до момента от потребителското меню е да променям степента на мощността от пета на първа. На първа степен обаче котелът не модулира, което ми се струва много странно. Когато вдигне по-висока температура от 65 С директно изключва. Това нормално ли е? Много рядко влиза в нормален режим на работа. Още при стартирането вдига прекалено висока температура, след което се изключва. И така се повтаря един и същи цикъл, пали, вдига 73/4 С и се изключва. Не знам на какво се дължи това – настроики, пелети, топло време...или 22 КВ наистина ми идват множко. Надявам се, че има начин да се регулират нещата :?
Ами това бързо вдигане на мощността на първа степен се дължи именно на това че котела ти е преоразмерен спрямо системата. От там съответно идва и по-големия разход от който се опкаваш.
Както каза колегата модулиране означава намаляване на мощността на по-ниска степен, а тъй като по-ниска от първа няма, или по-точно има (изключване) затова се получава при тебе това.
Със застудяването на времето може и да се подобрят нещата при тебе, но засега ти е много преоразмерен.
Това с мощностите и преоразмеряването е обсъждано милион пъти в различни теми, и най-общо казано при пелетите е добре да няма преоразмеряване на котела, защото мощността му винаги е близка до обявените. Докато при дървата нещата са коренно по-различни.

Тъй като вече си го купил, единственото което можеш да направиш е да викнеш сервизния техник да ти намали подаването на пелети, но това е нож с две остриета, и незнам дали някой инсталатор на Nordica Extraflame би си сложил главата в торбата да направи такова нещо, при условие че става въпрос за понижаване с едно 15-20%. Все пак това е фирма уважаваща себе си, а не някой гаражен инсталатор.
filmatoplo - майстор
Пише ли колко му е минимална та мощност ,разхода който описваш е почти 1 кг на час ,или около 5 киловата примерно мощност .Съвсем си е в рамките .Допускам че заводски леко са вдигнали подаването за степените както в пелети така и въздух ,няма грешка ако който му е работата да ги свали малко .Друг е въпросът дали има стаен термостат .
SoMeBoDy1 - специалист
Здравей,

инструкциите на какъв език ги имаш?

вдига ти бързо температурата защото не пуска помпата докато не стигне 65 градуса.
може да намаляш/увеличаваш с 20/30% подаването на пелети.
нямаш ли автоматичен режим за мощност?
Според мен не го оставяй цяла вечер да работи. Има си програматор с часове. Примерно от 0100 - 0300ч температура на водата 65 градуса. После от 0700-0800 75 градуса и т.н.

Според мен тази мощност ти е Перфектна за квадратурата!

Просто ти трябва време да се опознаете с котела, за да свикнеш и да му намериш оптималния режим на работа.

Ако няма на български то давай с гугъл преводача, но е ВАЖНО да прочетеш инструкциите за работа.
Gost82 - напреднал
Jabata защо инсталаторите не смеят да променят настройките, че нали това им е работата.

Filmatoplo минималната мощност е 6,6 КВ. Стаен термостат нямам, по точно имам, но не се използва. Настроен е да работи с температура на водата 65 С. Всички радиатори са с термоглави, които са на степен 3 от 5 възможни.

SoMeBoDy инструкциите ги има на всякакви езици, но не и на български. Огледах ги, естествено, но друго си е на роден език :) Помпата сега тръгва на 60 градуса, а според теб, доколкото разбирам, трябва да тръгва на по-малко? Има автоматичен режим, но няма ли разходът там да е още по-голям? Котелът си стартира и директно заработва на 5 степен, за да достигне температура, а разходът там е към 3 кг./час, след това автоматично си смъква до първа. В потребителското меню има регулиране на пелетите в проценти, но не смея да пипам там :? Мога ли да объркам нещо? Иначе си напълно прав за програмирането по часове. Ще пробвам. Ще мине време докато намеря най-оптималния режим, но няма начин.

Има и нещо друго. Моментът на запалване е доста продължителен и още там вдига висока температура. Дали не може да се намали, за да си влезе в нормален работен режим, а не да изгасва :?
naskov - майстор
Пишеш, че можеш да ограничаваш макс. мощност на котела от потребителското меню. Намали я. Намали и температурата на вкл. на помпата-например 50*С.
jabata - специалист
Gost82 написа:
Jabata защо инсталаторите не смеят да променят настройките, че нали това им е работата.
Да, това им е работата. Но аз имах предвид намаляване на количеството пелети при минимална мощност. Много инсталатори, не смеят да го правят това, понеже то е свързано с редица рискове, като риск от губене на пламък и/или прекалено ниска температура на димните газове. Като второто е по-опасно отколкото изглежда. Прекалено ниска температура на газовете ще доведе след себе си, повече конденз, който ще подпомага отлагането на нагар по стените и комина, което пък повишава опасноста от самозапалване на саждите.
Това да намалиш пелетите на минимална мощност, е същото като да караш колата на 5-та с 1000 оборота.
Gost82 - напреднал
Температурата на включване на помпата не мога да я контролирам. Включва си на 60 гр. От няколко дни съм дигнал степента на мощност на 3-та и котелът сам си смъква до първа/модулация, когато вдигне необходимата температура.
Както SoMeBoDy1 писа, с програматора за работа по часове е супер. Не го оставям да работи постоянно, а го програмирах да се включва и изключва сам. Така избягвам донякъде постоянното вдигане на температурата при старта и рестартирането му след това. И все пак като дойдат инсталаторите ще го обсъдим този проблем и ще потърсим решение.
С изключение на тези забележки съм много доволен. Няма я хамалогията с мъкненето на дървата и безкрайното чистене на пепел и прахоляци. Даже понякога забравям да заредя пелети :-D
SoMeBoDy1 - специалист
Gost82, не разчитай на "инсталаторите". В тази държава 95% отт хората са пълни некадърници. Лош ни е материала както каза БайХуй.
Всеки работи каквото му падне. Гледай сам да си обясниш процесите на котела и начина му на работа.
Термостатните глави на радиаторите аз ги слагам на 3,5 / 4 степен. Вечер оставям само в спалните да работят.
Последния месец всеки ден котелът работи по около 4-5 часа и разхода ми е 1 чувалче на 3 дена. Температурата не пада под 22 градуса в стаите. Къща 120 м2. 8 чувалчета за месец за отопление и топла вода.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Котел на пелети La Nordica Extraflame – настройки, проблеми, мнения и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: