• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
transportna, монтирал съм само два димовентилатора от тези на ерато с цена 230-270 лв в зависимост от мошността на котлите. Тези вентилатори от мотор бербекю са ми непознати и подхождам скептично към тях-въпреки че са 2-3 пъти по-евтини.

Имам някаде снимки, но понеже не съм фен на изкуствената тяга не съм снимал точно вентилаторите. Просто в снимката случайно е попаднал и димовентилатора. Ще потърся и дано не съм ги изтрил.

Като цяло на всички мои приятели препоръчвам естествената тяга. Ако комина е неподходяш, по-добре е да се изгради нов за 2000-3000лв или да се тунингова старият, пред переспективата да дадеш 200-300 лв и да плащаш ток и да заложиш на механичен амортизационен елемент, който може да дефектира при -20 градуса и да имаш нужда от учанки за децата или недай си боже да приспи цялото семейство с недоизгорели газове.

В заключение: винаги се чудя на хора даващи 5000 лв за ламаринен котел, а се скъпят за димоход, който е по-важен от самият котел и ако е добре направен ще изкара 10 подмени на ламаринени котли:-)
Последна промяна от шоп на пон ное 28, 2016 1:35 pm, променено общо 1 път.
transportna - специалист
Колега @шоп вентилатора на Ерато си мисля, че се включва на изхода от котела и от другата страна се поставят кюнците влизащи в комина. Този за пелетна камина не схващам, как може се монтира? Дали може да се пробие отвор ф 80 /толкова е според чертежите изхода от вентилатора/ в кривката излизаща от котела и там да се свърже вентилатора? Затова помолих за снимки, защото си мисля, че ще има някоя хитринка за която не съм се сетил. Абсолютно съм съгласен, че естествената тяга си е най хубаво, на при мен е заварено положение и ми писна на 3 дена да ми се затлачва котела от сажди, гняс и конденз. Догодина ще мисля за прекарване на газ, но дотогава има още доста студени месеци.
шоп - майстор
може да де монтира директно на фукса на котела, но може и на всяко едно УДОБНО място между фукса и заустването в комина. Всеки отделен монтаж е уникален и е според конкретиката.

Вентилатор може да се монтира директно-може и на байпас. Според инструкцията на производителя.

Монтирал съм и система като на снимката...в една оранжерия, която имаше димоход с височина 1,5 метра!!! Но в този случай трябват много опит и знания. Струйна помпа, закон на Бернули...

+ е че е евтин, но минусите са повече, затова не го препоръчвам. Изобщо димоотвеждането не е просто, който не е запознат да не се захваща. Съветвам всички да използват стриктно съветите на производителите. Иначе може да се стигне до трагични последствия :snakeman:

Прикачен файл

1 014.jpg
1 014.jpg (46.91 KиБ) Видяна 2497 пъти
Здравейте,
Нормално ли е за три дни да има натрупана толкова пепел по скарата на горелката? Пепелта стои на места като кора и се разрушава лесно, но не изпада. Вентилаторът е завишен. При слаб вентилатор тази кора се натрупва пред запалката и след два дни спира да пали. Но сега комина ми се вижда твърде топъл и много топлина излиза навън! Горелката е Пелас, котела Виадрус, а пелетите Трон.
Дайте съвет, моля! Благодаря!

Прикачен файл

new.jpg
marianskia - помощник
nnikbg написа:
Колеги, това което се получава като "език" е от некачествени пелети, или пелети в които има слама или много прахоляк. Това дърво го ядох преди години с пелети от рапица и котел Пелетерм. Лазар Ганев знае за какво става въпрос :) , както и Жоро от Приселци.
Спасението е да карате горелката на минимална мощност и да намалите интервала между почистванията 2 пъти даже дори 4 пъти. Друго което помага е да смесвате с качествени.
Здравеи какъв модел е твоят пелет херм моят е пелет херм 30 горя пилети от рапица ама хич не ми харесва мн пепел и трудно загрява.със слънчогледови пилет е подобре.
filmatoplo - майстор
Днес сутринта една горелка беше загаснала от такова задръстване ,пелетите от Топливо Украински .Преди това пелетите бяха друг вид и нямаше ядове .
armo - напреднал
bobkis написа:
Здравейте,
Нормално ли е за три дни да има натрупана толкова пепел по скарата на горелката? Пепелта стои на места като кора и се разрушава лесно, но не изпада. Вентилаторът е завишен. При слаб вентилатор тази кора се натрупва пред запалката и след два дни спира да пали. Но сега комина ми се вижда твърде топъл и много топлина излиза навън! Горелката е Пелас, котела Виадрус, а пелетите Трон.
Дайте съвет, моля! Благодаря!
Пелети ТРОН НЕ !!!!
nandrolon - специалист
Привет, опитът който натрупах с полското чудо е следния:

- когато е шлака няма оправия - проблемът са пелетите

- когато е пепел във вид на буци не е страшно и може да се повлияе от настройки.
6osi6 - майстор
nandrolon написа:
пепел във вид на буци не е страшно
nandrolon, с какви пелети го докарваш на пепел на буци?
nandrolon - специалист
Шлака става с разложките които са 4.5кв (т.е.) по евтините, украински от топливо, както и на локален търговец ( от сърница)

Пепел която пак задръства , но все пак пепел - Швайннещоси както и orpheus pellet ( за цената си са идеални ако и калоричността им е вярна с това което са посочили)

Вероятно не съм се похвалил, но полякът реши да ми прати една решетка. Пак си има гадости , но поне вече времето за чистене е 24 часа , не 12. Не пуши през гофрето - бабата спи спокойно. Както и шлаката си е шлака, но тези от които остава само пепел - веднъж има веднъж няма. Което ме навежда на мисълта, че ще има хепи енд.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Пепелта от изгорелите пелети не изпада" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: