Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bogi_86 - напреднал
Здравейте. След прекарано дълго време четейки във форума (чак жената взе да се сърди) бях решил да правя сондаж за да се отоплявам с ТП вода - вода и за да го ползвам за поливане на двора и евентулано и да за битови нужди.
Сондажа е приключен до 18м ф140 след това до 52м ф125 а самият сондаж е около 55метра,
Вчера ми казаха деби 510мл/сек (1.8куб/час), 8 метра воден стълб мисля че беше все още очаквам подробна информация на мейл. Човекът правил замерването ми каза че може да имам чврпене и 1л/сек но около 40мин само.
Веднага се свързах с фирмата която ми направи оферта за отоплението на къщата и ми казаха че е твърде недостатъчно , понеже ми трябват 3куб/час и в такъв случай преминаваме на пелетен котел.
Става въпрос за 3 етажна къща, като 1-ят е приземен по 78кв.м. етажа с вътрпни стълби. В приземният етаж ще се отопляват само 2 стаи (другите едната мазе другата котелно). Първият етаж кухня трапезария и хол в едно, и баня с тоалетна. Вторият етаж 3 спални и баня с тоалетна. Къщата ще е с 10см EPS и 5 камерна двоен стъклопалет саламандер. Водно подово и слънчева система с вакумно тръбен колектор 25 тръби. Като бяхме предвидили и водни конвекторни радиатори по 1 за всяка спалня (с тези в приземния общо 5), 2 за хол+трап+кухня), 1 за терасата (антре) и един за вътрешните стълби, които щяха да спомагат за преходните сезони за отопление и лятото за охлаждане.
Прилагам и офертата, компетентните да кажат добре ли все пак като цена като е заложена с ТП вода вода или пелетен котел.
Моля ако някой има някакви идеи , съвети и т.н. да пише има ли някакъв вариант да си ползвам все пак сондажа или наистина трябва да преминавам на пелети. Има ли някакви други варианти. Интересно защо от фирмата не ми предложиха ТП въздух - вода, четейки тук виждам че има позитивни коментари за тези машини особенно като става дума в комбинация с подово.
Благодаря предварително на отзовалите се,

Прикачен файл

Document-page-001.jpg

Прикачен файл

Document-page-002.jpg

Прикачен файл

13838511_1331716653522727_213181764_o.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
От сондажа имаш приблизително 2,4 кубика в час, а фирмата и трябват 3кубика? А други оферти?
bogi_86 - напреднал
Ами аз както го смятам 0,51мл/час * 60 сек * 60 (мин) = 1.836куб/час . Други оферти нямам тъй като от няколко независими строители ми препоръчаха един и същи човек (фирма). Аз поне от прочетеното по форумите разбирам че дебита ми се определя от нуждите на ТП, която се определя от нужните ми киловати топлина.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
1л/сек но около 40мин. - моята сметка. Възможно ли е да ползваш това, с добавяне на друго отопление при нужда? Вижда ми се разумно и икономически обосновано
filmatoplo - майстор
Със сондажите винаги е така ,не е гаранция ,при нас пък излиза морски пясък и морска вода .А Термопомпа Въздух- Вода няма ядове ,само че трябва Скъпа помпа , защото по евтини работят до + градуса ,тоест като климатик под нулата се обскрежават и повече от 38 градуса не топлят водата .Сметки го че ще си купиш скъпата ТП ,сега ценово си избери кое да бъде - Пелетен котел или Термопомпа .
Antonii - майстор
На последния Пловдивски панаир една Финландска фирма предлагаше иновативна термопомпа въздух-вода която идваше на цена около 7000 евра за 100м2 отопляема площ.
Това е цената само на оборудването, като може ти да си го сглобиш и да си наемеш фирма. Офиса им беше в Бургас и там мислеха да правят праизводствена база.
Иновацията беше в това, че се ползва и топлината от слънцето когато го има.
torbalan - Дървен философ
еърлифтинг?
bogi_86 - напреднал
filmatoplo написа:
Със сондажите винаги е така ,не е гаранция ,при нас пък излиза морски пясък и морска вода .А Термопомпа Въздух- Вода няма ядове ,само че трябва Скъпа помпа , защото по евтини работят до + градуса ,тоест като климатик под нулата се обскрежават и повече от 38 градуса не топлят водата .Сметки го че ще си купиш скъпата ТП ,сега ценово си избери кое да бъде - Пелетен котел или Термопомпа .
Ами аз вече дадох 6000лв за сондажа, тъй или иначе се бях настроил да дам пари за ТП вода вода и т.н. само и само уж да ми е по евтино в бъдеще а и главно да не се занимавам с пелети, дърва и т.н.
Би ли ми дал нещо като предложение марка (цена) която ще се справя добре за климата в БГ тъй като не съм чел много за ТП въздух вода понеже бях забелязал че повечето данни за КОП са при +7 градуса
bogi_86 - напреднал
Между другото не знам дали стана ясно но сондажа е нов и замерванията са правени седмица след като е направен. Някои познати и човека който ми прави замерванията каза че обикновенно се вдигал дебита след няколко месечно ползване но не дава гаранция с колко процента ще се покачи.
Между другото как ви се виждат цените които са ми дали за офертата. Благодаря
1115 - специалист
bogi_86 написа:
...
Между другото как ви се виждат цените които са ми дали за офертата. Благодаря
Не съм вещ в нещата, но три позиции от офертата ти купувах лятото.
Колектор с дебитомери, на рехау обаче, неръждаема гофрирана тръба dn16 и дифернециален термостат дт3.1
Взех ги чисто нови от олх на цени - 270лв / 2.33лв/м / 60лв
Т.е. ако се поразтърсиш ще вземеш много от нещата по-евтино.

П.П. - Примерно

Тема "сондаж с малък дебит - сега накъде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: