Най - вълнуващия въпрос зимно време.
SoMeBoDy1 - специалист
fbr, прав си. Може би не се изразих добре.

Пример по твоите сметки:
Имаме 2 киловата бойлер
Да приемем 180 киловата средномесечна консумация.
180 х 0.2 лв = 36 лева

Нафта
180кв х 0.085кг = 15.3 кг
15.3кг х 1.5лв = 23 лева

--------------
13 лева разлика в полза на нафтата. това е при КПД 100% , дори 90% да го вземеш пак излиза по-евтино.
същото може да го направим и за пелети, дърва, въглища и т.н.

Разбира се всичко е по-скоро хипотетично, но не вярвам, че отопление с маслени радиатори/калорифери/климатици ще бъде по-евтино за една КЪЩА от котел на нафта, пелети, въглища и т.н. Термопомпата може би, която обаче струва маса пари ( поне за мен).

Всеки сам си избира каква отоплителна система би била най-добра за самия него, като вземе под внимание редица фактори: брой стаи, квадратура, изолация, бюджет, разположение на стаите, комфорт :partyman:
filmatoplo - майстор
Колегата дава невярна информация ,той твърди че приятелят му се топли с 150 лв на месец нафта ,обаче това е лъжлива информация защото нафтата я купува може би на двойно по ниска цена ,или реално приятеля му би се топлил със 300 лв месечно .От там иде спора .без да се сърди някой попитай го колко литра нафта гори на месец ,интересува ме да знам като информация ако някой ме попита за такова отопление .
SoMeBoDy1 - специалист
Това с разхода е малко както с този на пелети. Не може да се каже твърдо число, много е субективно при всеки.
Котела на нафта Де Дитрих го има от 5 години. До сега не е имал проблеми с него. Горял без проблеми и лоша нафта. Миналата зима имал около 450л нафта разход. Средно по 100л на месец. Исках да си взема и аз на нафта, но къщата ми вече беше построена и не бях предвидил помещение/резервоар.Иначе бях навит, защото зареждаш нафта веднъж и цяла зима не се занимаваш с котела, нито иска чистене нито нищо, компактен, безшумен.
ДеДитрих не слагат инфо за КПД, но според него е над 90%. Това съм видял аз,но има и други марки добри котли на нафта.
andy_forresite - майстор
Engineer, на какво отопление се спря засега? Котел или термопомпа?
Въздух-Вода не са много ефективни, но пък имаш малки топлозагуби. Вода-Вода или Земя-Вода са по-добри варианти, но и по-скъпи за изпълнение. За нов дом си заслужава обаче, особено това със земната серпентина. Да кажа че не съм виждал такова нещо в действие. Само съм чел, така че проучи внимателно как стоят нещата и задължително посети 2-3 човека с такъв начин на отопляване.
filmatoplo - майстор
Точно сега на сайта най горе има реклама на Самсунг въздух-вода ,минус -25 гр ,коп чак 5 .поне разгледай .
idealist - специалист
SoMeBoDy1 написа:

Нафта
180кв х 0.085кг = 15.3 кг
15.3кг х 1.5лв = 23 лева
Ако цената от 1.50 лв. е за килограм нафта си е доста изгодно, меко казано !
filmatoplo - майстор
Каква е нафтовата горелка монтирана на Де Дитриха ,и колко киловата.Един човек навремето си монтира на Виадрус У22 девет секции нафтова горелка ,марка не знам ,та за цял сезон изгоря 4 тона нафта .Топли 2 етажа по 120 квм ,след зимата я махна ,сега след 10 год аз му сложих пелетна горелка - ще сравним разхода след сезона .
шоп - майстор
Такааа... нека и аз да напиша няколко реда относно идеята за отопление с течно гориво.

-50% от колегите тук не правят разлика между литър течно гориво и килограм течно гориво!!! Обикновенно тежките фракции на горивата при 15 градуса температура имат тегло 800-850 килограма за 1000 литра обем

- акцииза и цената на тезите горива са много динамични. От началото на 2016 коренно се промениха нещата. В момента дизел за отопление е около 1,78 лв/литър. Същевременно котелно гориво с до 1% съдържание на сяра е 1.14 лв за килограм

Демек, за всеки влак си има пътници и за всеки вид гориво има място на този свят. Доста ФЛ и ЮЛ се отопляват с течно гориво, но трябва да се познава пазара в детайли.

ЗАЩОТО течно гориво е и автомобилната нафта и нафта за битово отопление и леко корабно гориво и котелно гориво под 1% сяра и мазута!!!

На всеки вид гориво цената е различна, различен е и акциза, различен е и начина на горене и горелката :-D

В заключение да напиша. Над 20 бр. виадруса с нафтови горелки съм закупил от "баровци" от "баровските" квартали: Бояна, Драгалевци, Симеоново, защото и за тях е непосилно отоплението с нафта за битово отопление.

В същото време имам познати, които отопляват промишлени и частни обекти с леко корабно гориво и мазут:-) И те са доволни от разхода си.
SoMeBoDy1 - специалист
Не знам кой точно модел е горелката, пак е ДеДитрих.
Котелът е от серията GT.
Човека това му е професията, така че предполагам системата му е оптимизирана на 100%.
Не съм живял в тях, не знам колко топли. Това са негови твърдения. Аз съм с котел на пелети и съм доволен :)
idealist - специалист
Шопе,

Ако визираш мен в 50-те % си в грешка. Не случайно извадих цитат от мнението на
SoMeBoDy1.

Тема "Лека загадка при избор на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: