Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bibobore - специалист
Здравейте и поздрави на всички от Видин.Решил съм за следващата година да закупя камина на пелети и тук идва голямото "но".В града има само един дистрибутор на този вид камини и това е.Затова реших да се обърна към вас за помощ.Ще отоплявам апартамент 84 квадрата с частична външна и вътрешна изолация и пвц дограма.Нямам изолация на пода и тавана.По-принцип жилището е топло и до сега съм карал с 5 кубика дърва на отоплителен сезон(имам камина с водна риза-3kw излъчване и 15 на водната риза)Сега следват и въпросите :yawinkle:

1.Колко киловата да е печката?От прочетеното тук май ми трябва нещо в диапазона 13-15 kw.Имам три радиатора с обща мощност 10kw +80 литров бойлер със серпентина.Отделно в едната стая(която не се ползва имам 2.7 kw радиатор който се пуска само когато стане много студено)Търся температура от порядъка на 19 градуса през дена,като от 16.00 да се покачва до 22 или 23 градуса до към 23.00.След това отново да падне на 19.Искам камината да работи постоянно и не знам дали е възможен точно този начин на действие.

2.Ако избера Burnit 13kw дали ще може да отоплява кухнята която е 20 квадрата?Говорим за излъчване,без радиатор

3.Въздух-нямам възможност за тръба,затова въздуха от стаята ще е достатъчен ли+отваряне на прозореца или вратата към коридора?

4.Контрол на температурата.Задължително ли трябва да поставя термовинтили на радиаторите.Виждам,че основно температурата на водата която излиза от камината трябва да е в порядъка на 50 или 60 градуса.Не разбирам какво ще се случи ако например сложа всички винтили на най-ниски градуси?Къде ще отиде топлината тогава?

5.Предполагаем разход според вас-печката да работи постоянно на около 19 градуса,като само от 16.00 до 23.00 температурата да се покачва до 22-23 градуса.Нямам представа дали това е постижимо и дали печката може да работи в такъв режим.

Благодаря предварително на всички които ще се отзоват и се извинявам за въпросите,които на мнозина ще им бъдат смешни но за незнаещ като мен са си много важни. :lol:
kalin72 - майстор
Добре дошъл и ти в този форум, наистина си заслужава да се прочете повечко, за да ти се изяснат въпросите :)
Насочи се към камина с минимална 3-5 максимална 10-11 квт мощност - за твоя апартамент според мен не е нужно повече. Такива качествени камина, на нормална цена около 2500-3000 лева са Екоспар - македонски, Алфаплам-сръбски, Виктория-български...има и други, чети и от кои да се пазиш :)
bibobore - специалист
Благодаря за отговора,но ми трябва по-конкретна информация.Очаквам и други да се включат. :?:
kalin72 - майстор
Ами явно не си чел достатъчно, за да искаш по-конкретна информация.
Отговорил съм на точка 1.
По другите точки..
2 - да
3 - да
4 - не, не е задължително. Топлината няма къде да отиде, ако са затворени винтилите, защото камината няма да работи, ще спре.
5 - предполагаем разход е трудно да се каже, но да кажем при този режим на работа, който описваш, 3 тона пелети? Зависи от топлозагубите ти.
bibobore - специалист
Още веднъж благодаря.Започнаха да ми се изясняват нещата.Само тия пусти три тона :rolleyes: Очакванията ми бяха максимум до 2 тона,но и това си е строго индивидуално.
andy_forresite - майстор
Сметни ги де. Имаш 2000 кг гориво за 160 дни отопление по 24 часа. Пада се по 520 грама пелети средно на час. При 180 дни се падат 463 гр/час.
С 5 кубика дърва не си отоплявал денонощно. Огънят ще изгасне до Ивановден ако някой храни постоянно с дърва колкото да гори. Карай с новата камина както досега със старата на дърва, отпускаш по няколко часа на ден по-продължително отопление в сравнение със старата на дърва и ще се вместиш в двата тона :) .
bibobore - специалист
Искаш да кажеш да работя с нея,като със старата печка?Пускам,топля и накрая я спирам.Така ли?
kalin72 - майстор
bibobore написа:
Искаш да кажеш да работя с нея,като със старата печка?Пускам,топля и накрая я спирам.Така ли?
Ами тя така и ще работи, в идеалния случай :)
andy_forresite - майстор
bibobore написа:
Искаш да кажеш да работя с нея,като със старата печка?Пускам,топля и накрая я спирам.Така ли?
Не точно. Например досега си запалвал камината след работа. С пелетната камина ползваш възможността да се стартира сама. Тя не хвърля толкова топлина като сегашната ти. Настройваш я в 16 часа и се прибираш в 17:30 на топло. Пак от програматора правиш да се изгаси в 23 часа. Ти вместо да чистиш пепелта и да всеки от хората у вас да праща другия за дърва, щото вчера е бил негов ред, си сядаш пред телевизора, сипваш си едно и т.н.
На сутринта пускаш прахосмучката за камини, с парцал избърсваш стъклото с препарат да е хубаво и чисто да се вижда пламъка и след 5-6 минути си готов с чистенето.
В събота и неделя ще гори по цял ден. В студа и по 24 часа, само трябва да я наглеждаш за пелети в бункера, щото бункерите рядко са над 25 кила. В студеното ги опапва много бързо.
На определени килограми изгорени пелети се прави поддръжка - чистят се разни отворчета, топлообменничета, свалят се болтчета, с прахосмукачката се обира пепела при димния вентилатор ... то си го пише в инструкцията за експлоатация на всяка камина. Кюнците пак се чистят периодично. Въздух отвън трябва да си вкараш, защото 20 кв. м. за целодневно и всекидневно отопление до никъде не стигат. Ще питаш после що ти е черно стъклото.
bibobore - специалист
andy_forresite и така ме урежда.Но въздух няма как да и вкарам.Имам един убит вентилатор,който уж изкарва въздух навън от кухнята и това е най-слабото място от което влиза въздух отвън.Освен да държа и вратата към коридора отворена,но тогава дали ще успея да стопля стаята?Burtit 13 kw съм харесал.В момента съм запалил и всички врати са отворени и малките вършеят.Едва ли за в бъдеще ще е по-различно.

Тема "Помощ при избор на камина на пелети от абсолютно начинаещ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: