Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Онзи ден на 2-3 пъти ми изписа аларма NO PALLET при положение че си има вътре достатъчно/вчера чистих бункера на дъното имаше 2-3 шепи трици дали е от тях?
Относно въздуха от външната среда то си е описано как да се направи. Ти с тази тръба от тавана, по пода и към камината без да са свързани, не знам дали ще смуче от тръбата.
Принципно трината (дървесните стърготини във вид на фина прах) й пречи. Пречи и наличието на по-дълги от 3 см пелети. Такива ако мернеш, ги чупи на две. Бункерът на камината също се почиства периодично с прахосмукачка. Вероятно има и други причини да изписва че няма пелети, но не ги знам :?
Какъв трябва да е пламъка при добро горене? Защото при мене на моменти е като горелка прекалено бурен почти вертиален?!?
Издължен, пъргав, светло жълт.
А каква темп. на изгорелите газове на 5 степен да гоня? И кое е по-добре да я оставя на автоматичен режим да почвана 5 степен за да стигне максимално бързо зададените стойности и после да модулира / или си мисля че ако са прекалено висока мощността на 5 степен да задавам ръчно да вдига максимум 4 степен или 3 степен?
Как се прецаках да купя камина която няма почти никой тук и няма с кой да споделя и обсъдя настройките #-o
ето снимки нa плaмъкa при фaбрични нaстройки

Прикачен файл

IMG_20161129_201124.jpg

Прикачен файл

IMG_20161129_201126.jpg

Прикачен файл

IMG_20161129_201210.jpg

Прикачен файл

IMG_20161129_201130.jpg
a товa кaто нaмaля оборотите нa вентилaторa с по около 200 об нa всякa степен
Камината е добра, не съжалявай. Иначе да, няма никой с такава ... досега никой не се е "обаждал" с такава.
Въздуха го направи така че за 12 часа да не черни стъклото. Почни от малко и вдигай всеки ден по 1-2 докато ти хареса.
Димните газове гледай да са до 120-130, но при разгаряне може да стигнат и 200, не се плаши.
Според какво отопляваш си задавай ръчно на коя степен искаш да работи. Например за три стаи по 20 кв.м не е практично да я оставиш да вдига жега на 5-та и да я оставиш да си свали. Така произвеждаш излишна топлина много над нуждите на жилището. Е, по-бързо стопля, спор няма. По-добре е да я стартираш 1-1,5 часа по-рано когато има някой у вас и той да я пусне от копчето на трета степен след като се разгори. Това не е препоръка за следване мо-та-мо, а само предложение как да си "динамично ефективен" при отоплението.
Имам номер на човек с такава камина за втора година. Последно като се чух с него ми каза, че откакто техникът я е настроил само прави задължителните профилактики по книжка и няма ядове. Супер доволен, най-доброто вложение за дома си, което някога е правил. Ще ти изпратя по-късно номера му на лично съобщение. Може пък да има какво да научиш от него.
парметъра LOAD PELLET вече него пипам че на няколко пъти ми дава аларма NO PELEET при положение че има вътре /при което кошницата ми е препълнена и след повторно запалване почва да пуши здрави и се получава гърмеж при запалването...... Намалям основно оборотите на вентилатора при различните степени за да намаля въздуха и ще наблюдавам, също така я направих вместо да чисти на всеки 10мин, на 30мин. Настроил съм я да се пали към 14`00h и я оставям да работи до 23"00 и сутрин от 04"00-08"00. Затова време съм настроил да гони 23гр , но от 17"00-23"00 я увеличаваме да гони 26-27гр За това време лупа към чувал и половина. Но още ми остава загадка защо като е зададена висока темп на въздуха, като наближи зададената на темп на водата остава на 2 градуса от нея /и ако съм на 5 скорост падне на 3, рядко достига и на 1 гр и тогва на 2 степен/ но никога не я достига или надвишава независимо колко съм задал/например ако задам 65гр стига 63 и до там , ако съм задал 60 стига 58... и т.н, ????
Я кажете когато побелява стъклото за какво горене говори?
Не знам с какъв акъл за 60-70кв се взима пелетна камина 21киловата ;)

Аз съм в къща 2 етажа по 50квадрата, в момента топля само единия с 2 маслени радиатора по 2 киловата (заради хлапетата не пускам климатиците).

Радиаторите не работят постоянно и средната мощност с която се отоплявам на ден излиза около 3 киловата на час.
ето пример: https://nelim.han.bg/home/

Според мен минимума на тази камина ти идва много - та дори на сайта на сърбите
http://www.alfaplam.rs/en/products/details/101 я дават 1.7кг/час - и я дават от 126 до 210кв.м - много повече от двойно на това което ти се опитваш да затоплиш.

Да се занимаваш с тази камина и да се оплакваш от висок разход е безумие, най-доброто решение е да я смениш с нещо по-малко, подходящо за твоя обем/квадратура.
По принцип знам че съм прекалил с мощността но съм с изгледи да захранвам още един етаж в бъдеще! И по принцип търся оптимални настройки за тази камина при моите условия!!! Така че ако давате акъл за помощ ОК а такива коментари не ми помагат изобщо!!! Имам развитие по въпроса с помоща на колегите от Сърбия скоро ще имам не малко инфо и ще споделям на който ИМА нужда :rock:
Ами ти си купил камион, а искаш да харчи като лека кола. И с настройки няма да падне много разхода.
Може, може. Пренастройват се по-ниски нива на мощностите от 1 до 5. Това обаче никой не го прави. Инсталират я на клиента, палят, настройват, гледат 20-30 минути какво са настроили и довиждане. След това клиентът само сипва пелети и нищо не пипа, освен температурата на водата или ръчно да избере мощност.
хaхaхaхa честно кaзaно кaто увеличих мощностa с мaлко по грее и почти същото хaрчи.... зa сегa усъaновявaм рaзход среден към 30кг нa 20 чaсa и ми е ок горе долу, при товa нa моменти е жежa нa 26-27грaдусa в стaяaтa с кaминaтa...... aмa кaто четa зa колефите с golden fire или мaкесонскоте дето пишaт че хaрчaт чивaл зa 20-24чaсa нaпрaво се отчaйвaм. aмa и те сa си взели кaмиони пa хaрчaт кaто скутер :partyman:
То всеки може да харчи и 5лева за един месец и един чувал за две седмици ама .....
Не се заяждам колега, не ме разбирай погрешно, просто си казах мнението :)

Вероятно ако включиш и другия етаж ще останеш доволен, защото ще имаш 2пъти повече затоплени помещения, пък разхода няма да ти се вдигне двойно :)
Колеги като гледате параметрите кое според вас период м/у подаванията
След не малко изчетено и прегледано тук, стигнах до нещо много интересно за мене, оказа се че нямам трипътен вентил, той задължителен ли е при пелетна инсталация. И водата кояот се връща в системана е около 20тина градуса по малко от изходящата. Ще ми помогне ли този вентил да поддържам по високи стойности на входящата вода?!?!!
bmahob написа:Ще ми помогне ли този вентил да поддържам по високи стойности на входящата вода?!?!!

Точно това е работата на трипътният термостатичен антикондензен вентил. Обикновенно на него има щамповани градуси или лепенка на която е посочена температура. Под тази температура вентила няма да върне вода в котела. Има много писано по темата.

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Отопление”