• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Котел с пелети, тръби ППР чешки, за топла вода. На тръбите не съм слагал изолация. Не съм ги слагал в гофрета. Направо през стените и голяма част от тях се докосват до земята.
Колко голям проблем е ако не съм изолирал тръбите и че не съм ги прекарал през гофрета? Така се разкривиха от огромната температура от 55 градуса (петдесет и пет), че вече полегнаха по пода.
Свързал съм ги по двутръбната схема (няма колектори) - от котела ф32, след това ф25 и до радиаторите ф20. Най-мощният радиатор е най-отдалечен от котела - намира се на 20 метра, а тръбите до него са към 30 метра.
Преди бях с белите тръби с печка с ВР пак без капка изолация през стените и никакви проблеми да я накарам да изври като чайник. Само че сега тръбите минават през 7 стени и един под, а преди само през три стени (без под).
Големи ли са загубите, трябва ли да ги вкарвам ли в гофрета? Колко топлина губи ППР ф25 и ф20 на метър без да са изолирани?
VLADO66 - майстор
Няма нищо необичайно за такова поведение на тръбите.За дълги и открити трасета се ползват ППР-стаби/с ал.вложка/ или стъклонапълнени.Дори и те могат да се деформират, но в много по-малка степен.Изхода е за се вкарат в стените и да се измажат със силен разтвор.
Валтер Желязков - специалист
andy_forresite написа:
Котел с пелети, тръби ППР чешки, за топла вода. На тръбите не съм слагал изолация. Не съм ги слагал в гофрета. Направо през стените и голяма част от тях се докосват до земята.
Колко голям проблем е ако не съм изолирал тръбите и че не съм ги прекарал през гофрета? Така се разкривиха от огромната температура от 55 градуса (петдесет и пет), че вече полегнаха по пода.
Свързал съм ги по двутръбната схема (няма колектори) - от котела ф32, след това ф25 и до радиаторите ф20. Най-мощният радиатор е най-отдалечен от котела - намира се на 20 метра, а тръбите до него са към 30 метра.
Преди бях с белите тръби с печка с ВР пак без капка изолация през стените и никакви проблеми да я накарам да изври като чайник. Само че сега тръбите минават през 7 стени и един под, а преди само през три стени (без под).
Големи ли са загубите, трябва ли да ги вкарвам ли в гофрета? Колко топлина губи ППР ф25 и ф20 на метър без да са изолирани?

Моята инсталация е на 15 години, същото изпълнение. През стените без изолация, в стаите отдават топлина, следователно пак нямам загуби. Имам термодатчик за контролера на бойлера на около 12 метра от котела и разлика няма. Срещу провисването съм поставил двойни скоби през около 30 сантиметра, отделно имам и компенсатори на линейното разширение и нямам деформиране, дори и при 80 градуса. Според мен загуби може да има там, където минават под пода и са без изолация, а и зависи от дължината на тръбите под пода. При мен минават през пода в един коридор, но са двойно изолирани с порестите ръкави.
andy_forresite - майстор
Това че се криви не ме притеснява. Хвалиха ми ги преди да ги купя и като им казах че са на вълни, ми съобщиха че скобите се слагат през 40 см. Можеше да ми кажат преди да наместя спалня, легла, гардероби по 300 кила ... Ще ги сложа и през 20.
Притеснява ме какво количество топлина отнемат стените от преминаващите през тях тръби :? Може ли да дърпат киловати крехка топлинка?
Ако догодина преправя с колектори дали ще се получат по-малки загуби? Аз доста четох в интернет и избрах двутръбната схема заради по-малките загуби по трасето. По-малък метраж тръби. А и ППР не се нагряват като металните и дори "белите". Това би трябвало да значи, че отделят в пространството много по-малко ватове на метър. Те така или иначе са си вътре из стаите и дали и колко отделят не ме вълнува. Помагат на радиаторите, но стените и това че се допират до тях и по подове ... :sad: Под подове няма, всичко е отгоре и ниско над пода. Е, беше, сега има лежене и извиване по пода. Много трудно грея тая вода ... ужаЗ. 80 градуса ще вдигне с 5-6 бункера пелети.
Валтер Желязков - специалист
Стените нали са вътрешни, така или иначе се затоплят при отоплението. Конкретни цифри, какви загуби има, не знам.
gnt69 - майстор
andy_forresite написа:
Много трудно грея тая вода ... ужаЗ. 80 градуса ще вдигне с 5-6 бункера пелети.
Трипътния какъв е можеш ли да вдигнеш температурата например на 60 връщаща вода а на котела да гони 70 и да видиш как ще стопли. :partyman:
Валтер Желязков - специалист
С тази температура на водата от 55 градуса няма да стоплиш къщата. Следя ти мненията в темата за Торча, че и аз съм го харесал, нещо много не го харесваш./дано не бъркам ника и котела/
Та идеята ми е вдигни температурата на водата и не гаси котела.
Последна промяна от Валтер Желязков на пон ное 28, 2016 8:59 pm, променено общо 2 пъти.
kolcho - специалист
andy_forresite написа:
Колко топлина губи ППР ф25 и ф20 на метър без да са изолирани?
Достатъчно, за да се определи изграждането на отоплителната ти система без изолация като грешка. А задаването на тези въпроси СЛЕД, а не ПРЕДИ монтажа на тръбите е просто обяснение защо си допуснал всичко това да се случи...
Изкарай сезона и догодина, на топло, изолирай тръбите внимателно - изолацията по дефиниция е благо. Сега нищо не можеш да направиш, а да се гадае какво точно губиш без да се знаят техническите условия е губене на време. Това е! Грей се и не се терзай излишно до следващото лято!
andy_forresite - майстор
Херц с термоглава с изнесен сензор. Настройките са от 30 до 70°С. Пробвал съм на 54 зададени и на вентила 60 - тогава работи през марж 1,5-2 градуса.
Когато го завъртя на 60 вход и задам 70 на подаващата вода ще ми трябва доста гориво. 70 градуса ги вдига мнооого трудно и яде бонбоните като невиждал. Рекордът ми е 67,2 градуса и то ги вдигнах на затворен докрай вентил. Макар че той не може да затвори 100%. Винаги остават там 1-2% проход и го знам, щото пускаше към радиаторите с глава на 70. Мислех че не пуска, но тръбата след него се загря.
Ей, не мога да я стопля тази вода. Затова карам на 55. Всеки вика големи са ти топлозагубите. Колко па да са големи за радиатори еквивалент на 45 глидера Н500 и бойлер, който си е горещ, понеже водомерът ... новия ни водомер ... тече и е налял основите и то тече точно под скапаната скоба на ВиК, която поставиха преди 10 дена :x Та аз и да искам не мога да точа вода.
gnt69 - майстор
Слушай сега, задай на трипътния 60 градуса а горелката нагласи да гони 70 градуса. И да видиш как ще стопли с малко пелети. Там не ми е ясно как я ограничавате тая горелка на 5-7 на 8 киловата но махни ограничението и я остави да модулира по температура мощноста, нали има 33 степени. Вентила ще отвори напълно на 65/ 66 градуса и горелката ще работи на 3-5 киловата щото има да гони 3-4 градуса. :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Път на тръби и изолиране на тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: