Най - вълнуващия въпрос зимно време.
venstano - специалист
Здравейте колеги,
Предстои ми строеж на къща 200м2 с надморска височина около 1200м. Парцела е с южно изложение и активните помещения ще са с прозорци разположени в тази посока,без мазе с предвидено котелно помещение 4м2.Дограмата ще бъде 5 или 6 камерна с трислоен стъклопакет.Външна изолация -15см неопор.Отоплението е сметнато с водно подово ,като настилките навсякъде ще са от 3слоен паркет, фаянс и гранитогрес в мокрите помещения и коридори.За БГВ тъй като сме 4 членно семейство е предвиден 200л съд ,който да се подпомага от два слънчеви колектора. Като мощност за отопление и БГВ са сметнати за котел - 25-27кв, за термопомпа - 16кв, при топлозагуби при -15 градуса - 12кв. Допълнително е предвидена камина на дърва в хола за уют и резервно отопление. Като начало къщата ще се ползва основно петък-понеделник през зимата и през цялата седмица лятото. Изчетох доста теми по форумите и все още не мога да избера какъв да е източника за Отопление и БГВ, дали да е на ток, пелети, или нещо друго.Имам трифазен ток 15кв на мястото, но не знам как е като качество, все пак се води вилна зона. По възможност бих искал да имам контрол върху системата през интернет, за дните когато не сме там.Ще бъда благодарен на всички мнения от хора,които имат подобен като моя казус, а и също така и на хората,които се занимават с това.
naskov - майстор
През зимата на -15*С термопомпата ще работи с много малък СОР, ако не е Мицубиши ще се включва спомагателния нагревател и на практика ще се отопляваш все едно с ел, печка. За мен решението е пелети и дори нафта. Котела с мощност 25-27квт за какво гориво е предвиден -пелети, дърва ...?
venstano - специалист
Котела 25-27кв е смятан за пелети. Това с COP-a на термопомпата определено е нещо притеснитело,въпреки че от това което съм чел новите модели на Samsung,LG,Panasonic,Daikin,Mitsubishi и др. ги дават да си работят без проблем и при -20 градуса. Там е работата, че при такива ниски температури четох за проблеми и при хора с котли и с термопомпи,което тотално ме обърка.Ако живеем постоянно там може би щях да избера котел, но в дните в които ни няма и трябва да се поддържа някакво минимално отопление за да не замръзват водите в къщата, не си го представям огън без надзор.Затова се надявам тук да се включат хора,които имат наблюдение при такива условия кое е по подходящо.
naskov - майстор
Имам монтажи и на 1200 и на 1400м н.в. Слагам пропилен гликол на -10, -15 и няма проблем. Термопомпите работят на -20, така е, просто тогава колкото харчат, толкова топлят. СОР единица :wink:
venstano - специалист
naskov написа:
Имам монтажи и на 1200 и на 1400м н.в. Слагам пропилен гликол на -10, -15 и няма проблем. Термопомпите работят на -20, така е, просто тогава колкото харчат, толкова топлят. СОР единица :wink:
A като марка, какви термопомпи си ползвал за такава н.м., и с гликол пълниш тръбите в подовото предполагам.
jabata - специалист
Надморската височина, говори за планински район, и в този случай няма никакво място за компромиси. В планината, температурите са винаги по-ниски, както и често се случва рязко да паднат, а също така да има проблем с Ел. Захранването. Я понеже е паднал половин метър сняг, я нещо друго. Затова най-доброто е, да си сложиш котел на пелети или нафта, да напълниш системата с пропилен гликол, и тогава няма да имаш никакви проблеми. Много често срещан случай е, в планинските райони, да падне някой хубав мартенски сняг, и да остави селата за 2-3 дни отцепени от света и без ток. Отделно че зимата като отидеш и вън е -10 -15 (което е нормална януарска температура), и външното тяло е цялото в сняг и лед, ще се стоплиш едва през Март.
Аз до момента не съм видял една планинска къща да се отоплява на термопомпа или климатик. Не защото не знаят какво е това, а защото знаят тока колко е надежден.
Съдейки по описанието става въпрос за вила, затова ако не си от селото, и не го познаваш достатъчно добре, заедно с неговите особености, просто хвани поговори с местните, и ще разбереш много неща. Включително как е тока, какъв е вятъра зимата, духа ли студен вятър, до какви градуси падат температурите зимата и т.н. Като последните 3 са много важни особености, които няма как да ги знаеш, ако не си живял там. Затова обмисли много хубаво отоплението. Това не е шега работа. Отделно че за вила, не мисля че е добра идея да си на подово. Защото за разлика от радиаторите то стопля доста по-бавно. Защото първо трябва да загрее пода, и едва тогава започва да отдава. Отсядал съм в къща на 1200 метра надморска височина, направена преди повече от 10 години с подово, и собствениците споделиха че подовото е много хубаво, но зимата когато навън е -10 като го пуснеш в петък вечер се усеща че затопля едва в събота сутрин. А дотогава, ушанка, ватенка, юрган и т.н. Едва ли това ти е целта на вилата.
А когато си с радиатори и котел на пелети, му даваш зор до 80 градуса, и за 3 часа е отвърнало, и ще можеш спокойно да седиш и да свалиш ушанката.
Въобще планинското строителство не е шега работа и там се използват утвърдени технологии. И въобще не слушай архитектите, защото те гледат да ти пробутат нещо, което е модерно, което им е най-лесно на тях, и в същото време понятие си нямат от условията на живот в съответното населено място, защото той си седи в топлия офис, цъка копчето на климатика, вика колко е удобно, и понятие си няма как всъщност може да е някъде другаде.
Казвам ти всичко това, защото съм го изпитал на гърба си, и знам какво как.
Evgeniy - майстор
Ако имаш неостъклени южни стени, може да помислиш и за слънчева стена - вертикален въздушен слънчев колектор по цялата площ.
На тази височина слънчевата радиация е силна и ще има много добър ефект в слънчевите зимни дни.
venstano - специалист
Това е южната фасада на къщата.Целта е къщата да бъде нискоенергийна и да поглъща слънцето когато го има.Това с отоплителната стена е добра идея, само че не виждам къде може да се постави.Мисля си отоплението да е подово нискотемпературно и да се поддържа температура не по-ниска от 10 градуса докато не сме в къщата.А и като комфорт подовото ми допада повече от радиаторите. За бързото стопляне стигнах до два варианта:
1. Няколко часа преди пристигане в къщата дистанционно да се вдига температурата на системата и ако се наложи след това да се пали камината в хола на дърва която през вътрешното стълбище за втория етаж ,отдава топлина и нагоре;
2. Да се споставят допълнително 2-3 конвектора към системата, които да обръщат бързо въздуха.
Знам че в планината не е лесно, и че там всичко трябва да е обмислено много добре.Затова и реших да пусна тази тема, за да получа съвети от хора които вече имат такива къщи и тези които са правили такива решения.

Прикачен файл

HOUSE.jpg
Evgeniy - майстор
Под долните прозорци имаш 2 петна 90х300 см. подобно на горните слънчеви панели. Това са 5.4 кв.м. обща площ за 2 въздушни слънчеви колектора.
Аз с 2.3 кв.м. колектор от бирени кутийки топля хол + кухня и температа в момента е 20.5 градуса, при спиране на горелката в 06:30 сутринта.
venstano - специалист
Evgeniy написа:
Под долните прозорци имаш 2 петна 90х300 см. подобно на горните слънчеви панели. Това са 5.4 кв.м. обща площ за 2 въздушни слънчеви колектора.
Аз с 2.3 кв.м. колектор от бирени кутийки топля хол + кухня и температа в момента е 20.5 градуса, при спиране на горелката в 06:30 сутринта.
Здравей Evgeniy, идеята за колектора при тези резултати много ми допада.Като поддържащо отопление когато има слънце си е направо супер. Може ли да те попитам на каква надморска височина се намира къщата ти,колко м2 е и каква е отоплителната ти система - котел-горелка-отоплителни тела.

Тема "Отопление и БГВ за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: