Най - вълнуващия въпрос зимно време.
venstano - специалист
Явно нещата отиват към котел на пелети. Остава да го избера какъв да бъде и как да го контролирам дистанционно. По отношение на първия ми предложен(ГРЕЙКО),който помеждодругото ми е в полезрението от форумите които съм чел имам идея как да стане, само трябва някой който е навътре с нещата и да ми отговори. Тъй като Грейкото е с Натурела, видях от сайта им че има RS232 порт за връзка с компютър. Та питането ми е през този RS232 порт може ли да се контролира горелката посредством компютъра - палене, гасене и т.н.
jabata - специалист
venstano написа:
Явно нещата отиват към котел на пелети. Остава да го избера какъв да бъде и как да го контролирам дистанционно. По отношение на първия ми предложен(ГРЕЙКО),който помеждодругото ми е в полезрението от форумите които съм чел имам идея как да стане, само трябва някой който е навътре с нещата и да ми отговори. Тъй като Грейкото е с Натурела, видях от сайта им че има RS232 порт за връзка с компютър. Та питането ми е през този RS232 порт може ли да се контролира горелката посредством компютъра - палене, гасене и т.н.
За съжаление RS232 порт-а на контролера е само за наблюдение. Но пък самия контролер доколкото знам притежава свободен 2 свободни от потенциал порт-а към които можеш да връзваш отдалечено командване през GSM модул или стаен термостат. Става малко диво, отдалеченото палене/гасене през GSM модула, а наблюдението през компютъра.
Като последното може да бъде прекарано през интернет, посредством един TCP Communication Software, но за съжаление повечето са платени.
venstano - специалист
Паленето и гасенето са ми много важни във случая, трябва върху тях да мисля. Ако някой има идея как да става дистанционно ще съм блгодарен. Също така приемам съвети и за други модели котли.
naskov - майстор
Има GSM модули, с които става паленето и гасенето. Натурелското управление го позволява, само трябва обхват за някой от операторите. За избора на котел-зависи от бюджета.
VLADO66 - майстор
Мисля че един съфорумник си беше взел един такъв контролер http://www.elexim.com/productbg.php?p=242#
Evgeniy - майстор
Няма грижи с паленето и гасенето от Натурелската програма даже и на Грейкото.
Проблема е че порта трябва да е свързан към компютър, на който може да се вържеш с тийм вювър. Аз го спирам и пускам от телефона - версията за андроид.

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (102.23 KиБ) Видяна 1696 пъти
venstano - специалист
naskov написа:
Има GSM модули, с които става паленето и гасенето. Натурелското управление го позволява, само трябва обхват за някой от операторите. За избора на котел-зависи от бюджета.
Здравей Насков. Идеята ми е за система подобна на Грейко-то или по скъпа в която да може и дърва да горя
venstano - специалист
Evgeniy написа:
Няма грижи с паленето и гасенето от Натурелската програма даже и на Грейкото.
Проблема е че порта трябва да е свързан към компютър, на който може да се вържеш с тийм вювър. Аз го спирам и пускам от телефона - версията за андроид.
Евгени, ти ми прочете мислите. Точно това си мислех да направя, да има вързано PC през RS232 с горелката и през teamviewer или remote desktop да си влизам и да си следя и други неща докато ме няма там. От картинката която си прикачил да разбирам, че в STANDBY горелката е угасена. И още нещо, този софтуер с котела и горелката ли си идва или трябва да го търся отнякъде.
Virtex - майстор
venstano написа:
Евгени, ти ми прочете мислите. Точно това си мислех да направя, да има вързано PC през RS232 с горелката и през teamviewer или remote desktop да си влизам и да си следя и други неща докато ме няма там. От картинката която си прикачил да разбирам, че в STANDBY горелката е угасена. И още нещо, този софтуер с котела и горелката ли си идва или трябва да го търся отнякъде.

По принцип IP с резервен вариант GSM е най-добре. Защото интернета в зависимост от технологията може и да спре, като тока, както са написали по-горе. Докато ако имаш покритие GSM-а би трябвало да издържи. Уточнявам, че не знам дали има точно такъв модел IP + GSM за момента :)

Друг е въпроса каква карта да сложиш в евентуален GSM модул, защото повечето планове на операторите са малоумни и няма много изгоден план за такива цели.

Другото е, че за предпочитане е teamviewer пред remote desktop, главно заради сигуността (не че и teamviewer-a нямаше проблеми по едно време).
venstano - специалист
potrebitel22 написа:
venstano написа:
Евгени, ти ми прочете мислите. Точно това си мислех да направя, да има вързано PC през RS232 с горелката и през teamviewer или remote desktop да си влизам и да си следя и други неща докато ме няма там. От картинката която си прикачил да разбирам, че в STANDBY горелката е угасена. И още нещо, този софтуер с котела и горелката ли си идва или трябва да го търся отнякъде.

По принцип IP с резервен вариант GSM е най-добре. Защото интернета в зависимост от технологията може и да спре, като тока, както са написали по-горе. Докато ако имаш покритие GSM-а би трябвало да издържи. Уточнявам, че не знам дали има точно такъв модел IP + GSM за момента :)

Друг е въпроса каква карта да сложиш в евентуален GSM модул, защото повечето планове на операторите са малоумни и няма много изгоден план за такива цели.

Другото е, че за предпочитане е teamviewer пред remote desktop, главно заради сигуността (не че и teamviewer-a нямаше проблеми по едно време).
Интернета така или иначе ще бъде мобилен поради липса на друг, 3G/4G NETBOX например, като към него ще свържа през рутер цялата мрежа на къщата

Тема "Отопление и БГВ за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: