Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Човек - напреднал
Здравейте,
Сдобих се вече с разрешително за строеж на еднофамилна къща в близост до София (планински район).
Отоплението е проектирано с климатици, а БГВ на ел. бойлери. Аз желая да си изградя по-сложна отоплителна инсталация.
Нямам представа към кой да се обърна и за това ми се ще да го разискваме във форума.
Все пак ако някой може да даде контакти на проектант, който би се нагърбил и справил с задачата ще се радвам да ми пише на ЛС.
Имам проект за отоплението и мисля да изпъня изискванията за изолации и каквото е описано там.
Т.е. имам изходни данни за изчислението.


Ето как си ги представям нещата.
Допада ми отоплението да става с котел на пелети.
Той ще бъде инсталиран в отделно помещение на постройка намираща се на около 10м от основната сграда.
Другата част на постройката ще е нещо като убежище/работилница, където ще се скатавам от жена ми + помещение за генератор.
Иска ми се да се топля с водно подово цялата къща (2 етажа, 220м2 РЗП) и вентилаторен конвектор в убежището.
От котела да има малка тръба с топлообменник да топли генератора.
Котела ще топли буферен съд от неръждаема стома с обем между 1000 и 2000 литра. В буферният съд ще има неръждаеми серпентини за котеа,
за БГВ и евентуално соларни панели. Много бих се радвал ако мога да добавя латентен материал за намаляване обема на съда.
Връзката между котела и съда ще е направена с предварително изолирани тръби вкопани в земята.
Имам опасения за БГВ през лятото, тъй като мястото е сенчесто. Надявам се да компенсирам този недостатък с повече вакуумни тръби.
Подовото ще се управлява независимо за всяка стая .
Разполагам с известно количество компоненти за ОВ. Колектори на рехау и ват с дебитомери, електронни помпи, термични и моторни задвижки,
трипътни вентили, кранове и соларни контролери. Медни тръби ф22, ф15 , датчици, термометри, манометри и помпени групи.
Мисля във всяка стая да сложа стаен термостат.
Последна промяна от Човек на пон ное 21, 2016 1:10 pm, променено общо 2 пъти.
Човек - напреднал
Ще ми се да сметна колко KW са нужни за отопление и от там да избера котел.
Ето малко данни от проекта:
1. Фасада - 250м2
2. Врати - 4.5м2
3. Прозорци - 49м2
4. Площ на покрива - 140м2
5. ЗП - 123м2
6. РЗП - 225м2
7. Площ на земна основа - 117м2
8. Периметър земна основа - 47
9. Отопляема площ - 200м2
10. Отопляем обем - 500м3

Бутнете едно рамо как да сметна топлозагубите.
В проекта има данни за :
R =
U =
Uреф =
Нямам идея обаче кое от тях какво е и как да го използвам при "загубите".
Възможно ли е стойността на Uреф да е λ, тъй като имат еднакви дименсии.
Ако е така, то вероятно загубите ще са Δt (|вътрешна |+|външна|) * площа *λ ?

П.П. - Разбрах кое какво е.
R - това е топлинното съпротивление.
U - коефицент на топлопредаване.
U = 1/R

П.П2. - вътре ще е 20°С , а топлинните загуби при -10°С ще са:
- стени 250*30*0.28 = 2100W
- прозорци 49*30* 1.40 = 2058W
- врати 4.5*30*2.2 = 297W
- таван 140*30*0.27 = 1134W
- под 117*10*0.26 = 305W

Или тотално без сметки за БГВ топлинните загуби са приблизително 5894W - около 6KW
Последна промяна от Човек на вт ное 22, 2016 5:44 pm, променено общо 3 пъти.
Antonii - майстор
Към проекта трябва да има част ОВиК.
Там трябва да ги има всичките тези данни. Нали въз основа на тях е определена мощността на климатиците.
Ако ги няма си ги изискайте от проектанта.
Защо трябва да смятате нещо което вече е сметнато и още повече сте си платили за него?!
Човек - напреднал
Няма сметки за климатиците.
Има много сметки за стени, тавани, под, конденз и сие.
Накрая има сметка за годишен разход на енергия.
Имам и доклад за оценка на енергийна ефективност, но нещо ми се губи общото потребление, което да не е на годишна база.

П.П - срещнах нещо именовано "мощностен бюджет". Там май залагат 50W/m2 за отопление, което не е ли малко?
Последна промяна от Човек на пон ное 21, 2016 6:18 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Виж дали имаш подпочвена вода и се замисли за термопомпа вода-вода.
Човек - напреднал
Няма как да стане това с термопомпата...детска мечта ми е едвали не, но няма какда стане. Никой в регеона няма дебит, а е мъгливо и въздух вода отпада също... за сега.
kalin72 - майстор
Едно не разбирам...защо са тези супер дупер сложни за обикновения човек и според мен малко ненужни, макар и верни, сметки?
Сложи външна изолация поне 8 см вата, изолирай добре пода и тавана на къщата, пусни си тръбите за подовото, ако имаш място добави един 500-1000 литров буфер, и си гледай кефа с котел на пелети 15-18 кВт.
Човек - напреднал
kalin72 написа:
Едно не разбирам...защо са тези супер дупер сложни за обикновения човек и според мен малко ненужни, макар и верни, сметки?
Сложи външна изолация поне 8 см вата, изолирай добре пода и тавана на къщата, пусни си тръбите за подовото, ако имаш място добави един 500-1000 литров буфер, и си гледай кефа с котел на пелети 15-18 кВт.
Ами инженер съм и съм разбрал с времето, че сметките спестяват пари и неудобство.
В форума е пълно с хора на които климатици, камини и котли са им преоразмерени или са под минималните мощности.
kalin72 - майстор
Аз пък съм бизнес анализатор, и с времето съм разбрал, че простите решения са оптималните :)

От години съм в този и други подобни форуми, и смея да твърдя, че най-най-важното за икономично и комфортно отопление е добрата изолация.
И проблемите на другите идват основно от това, че си карат все едно са с печка Металург в една стая.
Човек - напреднал
Е то е ясно, че изолация има...фибран, EPS и вата по 8, 10, 15 см.

Тема "Помощ при проектирането на осбена отоплителна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: