Най - вълнуващия въпрос зимно време.
infomar
Изображение

При печка на дърва и НЕ използване на въглища, добре ли е да имаме подобен детектор или е излишен? Мисля, че не е нужен, но все пак да питам. Камината се оставя по някога през нощта пълна с дърва за да догорят до сутринта, с леко притворена клапа. Ако е необходимо той на ниско или високо се поставя и има ли значение отстоянието му от камината?
Virtex - майстор
В ръководството пише какви са изискванията за монтаж. Мисля бяха на високо, на минимум 10см от стени и таван.

Не виждам как един допълнителен уред за предупрежение на опастни ситуации може да е 'ненужен'. Освен ако парите за него са непосилни за купувача.
infomar
На мен не ми е ясно дали горенето на дърва в камината може да предизвика загазоване с въглероден окис. Ако предизвиква - тогава ДА, но ако не предизвиква то за какво да се слага :?
Чувал съм че при горене на въглища имало подобен проблем, но за дърва или пелети практически не съм, за това и питам. Има хиляди камини на дърва и котли на пелети......
Във wikipedia пише:
Отравяне с въглероден оксид настъпва при вдишване на достатъчно голямо количество от токсичния за човешкия организъм газ. Наличието на въглероден оксид във въздуха е трудно доловимо от човек, тъй като газът няма цвят и миризма. Източници на въглероден оксид могат да бъдат всякакви отоплителни уреди, поставени на непроветриво място: газови уреди, камини, печки на дърва, също изгорелите газове от автомобил; цигареният дим също може да съдържа високи концентрации на CO.
mindless - специалист
Ако има горене с недостатъчни количества кислород т.е. непълно горене се отделя CO дори при горенето на дърва и ако стаята няма проветрение може да се натрупа в опасни за живота количества.

P.S. Дописал си междувременно :)
radius - майстор
Не знам какво изобщо питаш. Веднага си купувай, има умрели хора от това!
nandrolon - специалист
Покрай моя котел се оборудвах с детектор за дим.

Предполагам не е същото , но пак е нещо. :cry:
radius - майстор
Детектора за дим пази къщата, а това пази хората. Всеки си преценява кое е по-важно.
8180 - майстор
Да допълня. Не е по-безобиден и Въглеродният диоксид
Получава се при нормално горене, но заспал човек може ФАТАЛНО да не усети заместването кислорода с диоксида (по-тежък от въздуха и пада долу).
В нормални концентрации не е отровен - газирани напитки.
infomar
8180 написа:
Да допълня. Не е по-безобиден и Въглеродният диоксид
Получава се при нормално горене, но заспал човек може ФАТАЛНО да не усети заместването кислорода с диоксида (по-тежък от въздуха и пада долу).
В нормални концентрации не е отровен - газирани напитки.
Има ли случай при ползване на камини на дърва някой да е пострадал реално от въглеродният диоксид/въглероден двуокис който се отделя или това е само теоретично?
За въглеродния окис ми стана ясно, поръчах си и един такъв датчик, имам вече за дим и газ пропан/бутан.
nandrolon - специалист
Взех го против дим в котелното. Не пожар.

Тема "Целесъобразност от наличие на детектор за въглероден окис при отопление на дърва." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: