Най - вълнуващия въпрос зимно време.
От как са помна съм са топлил с изгарянето на дърва. Спец съм отсякъде. После си турих климатик, отоплението стана смесено, впредвид хилавото климатично отопление при сериозна зима и факта,че топля къща.
От две години са топля на пелети. Климатика не се ползва, освен пролет-есен, а топлото не е по скъпо от дървата. За рахата не иде реч, както и за пелетната инвестиция.
Предстои ТИ.
bedamusa - специалист
Ще го правя на етапи то се е видяло за в момента съм се прял на следно:

Котел Bosch Solid 2000 SFU 32 HNS
Пелетна горелка GP 32 - Самопочистваща - V-та генерация
или
Пелетна горелка GREYKO RB30
със жичен стаен термостат
Salus 091FL или Computherm Q7

и тук идва голяма въпросителна коя горелка да избера клоня към Грейкото Горна Оряховица ми е на 40 км. и каквото и да ми трябва ще мога да я обслужа лесно. Освен всичко останало разликите между 2-те горелки е най-вече в настройките грейкото има възможност за доста настройки което пък води и до повече възможности за грешка. Ще се радвам някой да сподели мнение.
jabata - специалист
Като един виден наследник на чичо скруч, ще започна да питам защо ще сменяш нещо работещо. Не било ефективно, та новото данеби да е толкова ефективно, че да се изплати за 2-3 години? При мене всяко нещо което се изпалча за над 5-7 години си е жива набутвация, защото не е ясно утре какво ще се измисли, и дали няма да се окаже че супер рекламираното ново, след 2-3 години няма да е нещо морлано остаряло, и неефективно, и само където си се набутал с мрачни пари. Примери в света има безброй, особено в света на отоплението.
Затова започвам с котела, работи ли, тече ли? Ако да, защо ще се сменя, и да се дават едни 2000 лв. отгоре. Ако ги имаш излишни, ок. Ако ги нямаш, мисля че е безсмислено. Просто виж, дали неможеш да му подобриш ефективността. А неефективен стоманен котел, в повечето случаи много лесно се преправя на пелети, като се качва върху една кутия, в която е монтирана горелката. Във форума има описани подобни случаи с Виадрус. Ако искаш, можеш и турболатори да му сложиш. Иначе за ефективността на котела можеш да добиеш представа като замериш температурата на димните газове. Всичко над 150 градуса си е жива загуба. Това е относно котела. Радиаторите ако работят, не ги сменяй. Какво означава неефективен радиатор. Това е радиатор, който не отдава достатъчно топлина, но тя не се губи, тя остава в системата. Като караш системата на 65-70 градуса, стопля ли се? Ако да, защо ще пипаш радиаторите, само защото са стари?
А за горелка с една горелка на Грейко, която може да я храниш със слънчоглед, разходите може и да не се вдигнат. Иначе от дърва на пелети, винаги сметката скача двойно, освен ако не слагаш термоглави, стаен термостат, и т.н. Икономията като пари при пелетите, идва от термоглави, и стаен термостат, които просто не позволяват в стаята да се вдигне над хх градуса. Защото разходите за отопление на една стая нарастват експоненциално спрямо разликата към външната температура.
Не бъди от хората които ще си сложат пелети, само защото е модерно, и ще псуват че е скъпо.
шоп - майстор
jabata написа:
Като един виден наследник на чичо скруч, ще започна да питам защо ще сменяш нещо работещо. Не било ефективно, та новото данеби да е толкова ефективно, че да се изплати за 2-3 години? При мене всяко нещо което се изпалча за над 5-7 години си е жива набутвация, защото не е ясно утре какво ще се измисли, и дали няма да се окаже че супер рекламираното ново, след 2-3 години няма да е нещо морлано остаряло, и неефективно, и само където си се набутал с мрачни пари. Примери в света има безброй, особено в света на отоплението.
Затова започвам с котела, работи ли, тече ли? Ако да, защо ще се сменя, и да се дават едни 2000 лв. отгоре. Ако ги имаш излишни, ок. Ако ги нямаш, мисля че е безсмислено. Просто виж, дали неможеш да му подобриш ефективността. А неефективен стоманен котел, в повечето случаи много лесно се преправя на пелети, като се качва върху една кутия, в която е монтирана горелката. Във форума има описани подобни случаи с Виадрус. Ако искаш, можеш и турболатори да му сложиш. Иначе за ефективността на котела можеш да добиеш представа като замериш температурата на димните газове. Всичко над 150 градуса си е жива загуба. Това е относно котела. Радиаторите ако работят, не ги сменяй. Какво означава неефективен радиатор. Това е радиатор, който не отдава достатъчно топлина, но тя не се губи, тя остава в системата. Като караш системата на 65-70 градуса, стопля ли се? Ако да, защо ще пипаш радиаторите, само защото са стари?
А за горелка с една горелка на Грейко, която може да я храниш със слънчоглед, разходите може и да не се вдигнат. Иначе от дърва на пелети, винаги сметката скача двойно, освен ако не слагаш термоглави, стаен термостат, и т.н. Икономията като пари при пелетите, идва от термоглави, и стаен термостат, които просто не позволяват в стаята да се вдигне над хх градуса. Защото разходите за отопление на една стая нарастват експоненциално спрямо разликата към външната температура.
Не бъди от хората които ще си сложат пелети, само защото е модерно, и ще псуват че е скъпо.
=D> =D> =D>
много точно написано

Само да добавя, че всичко зависи и от здравословното състояние. Една сърдечна операция не е шега работа. Може да няма физическа възможност за вдигане на тежести и почистване на пепел. Тогава има и други решения.
jabata - специалист
шоп написа:
=D> =D> =D>
много точно написано

Само да добавя, че всичко зависи и от здравословното състояние. Една сърдечна операция не е шега работа. Може да няма физическа възможност за вдигане на тежести и почистване на пепел. Тогава има и други решения.
Така е, само че пелетите също има хамалогия, мъкнене на чували, вдигане на 15кг. чували и сипване в бункера... Вярно че не е толкова колкто при въглищата, но все пак си е голяма, а и за човек със здравословни проблеми си идва пак множко.
bedamusa - специалист
Подменям защото въглищата са ми далеко от котела просто такова ми е мястото ще се опитам да събера информация за замерването на газовете защото не е правено такова но щом на 2-рия етаж комина се затопля ще се наложи да замеря. Чувалите и жената може да ги насипе в бункера или 2-мата заедно за това минавам на този вариант, а системата с радиаторите за сега ще остане хем да видя какво ще е на пелети. В момента парното го карам на 55-60 градуса и е топло ( 26-28 градуса) и предполагам няма да имам проблем с преминаването на пелети в момента горя предимно дърва и домбас средно разхода за отоплителни сезон е около 1800- 2000 лв.
lz2skt - специалист
Колко души живеят в къщата?Ако сте само двамата ...нещо друго може да се мисли
nikolson - майстор
В последния си пост jabata е казал това, което си мислех, докато четях темата. При пелетите също има хамалуване.
bedamusa - специалист
lz2skt написа:
Колко души живеят в къщата?Ако сте само двамата ...нещо друго може да се мисли
За сега сме 6 човека.
шоп - майстор
bedamusa написа:
За сега сме 6 човека.
:? :? :? При 6 човека живеещи в къшата, като извадим един със сърдечна операция-няма ли здрави, силни, не мързеливи обитатели? :x

Тема "Подмяна на съществуващо локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: