Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jabata - специалист
Като втория етаж се топли от комина, очевидно е че температурата е височка.
А след като помещението с въглищата е далчко от котела, тогава ясно.
И то май остава варианта пелетите в котелното при котела, и преустройство на сегашния котел на принципа кутия с горелка и отгоре котел. Но това вече зависи основно от това дали котела позволява такива неща.
Иначе ако горелката е всеядна и хяма проблем да си похапва слънчоглед, тогава разходите ще са поносими. С обикновените пелети, може и да скочат двойно.
При пелетите, може да слагаш всякави прегради, турболатори и т.н. като намаляваш температурата на газовете до някакъв разумен минимум, т.е. нещо около 100-120. По-надолу не е офрета да се слиза. Създават се допълнителни проблеми.
bedamusa - специалист
шоп написа:
bedamusa написа:
За сега сме 6 човека.
:? :? :? При 6 човека живеещи в къшата, като извадим един със сърдечна операция-няма ли здрави, силни, не мързеливи обитатели? :x
2-ма възрастни на 81 и 88 години 2 деца на 1.5 г. и на 5 г. и реално оставаме само аз и жената това е.

Имам време до началото на другия отоплителен сезон да обмисля нещата Благодаря ви че се включвате активно в предложенията.
preslav - майстор
bedamusa написа:
lz2skt написа:
Колко души живеят в къщата?Ако сте само двамата ...нещо друго може да се мисли
За сега сме 6 човека.
Извинявай за въпроса - всеки знае себе си, ама от тези 6 човека само ти и жена ти ли можете да мъкнете въглища и дърва?
До сега единственото парно, което съм ползвал е било на...(централно парно), но чета с интерес форума, особено от началото на този отоплителен сезон. Погледни коло са темите с пелетните горелки, опушени стъкла, шлака която трябва да се разбива с чук, много ли ми е въздуха или малко, тези пелети качествени ли са и т.н. и т.н. Доста мазохистично ми изглежда всичко, а сега се оказва и скъпо.
Знам, че сега ще почне една пУлемика (идва от пулене), ама нов котел + пелетна горелка + съпътстващите ги арматури колко пари ще да чини? Дали пък една термопомпа въздух-вода няма да се окаже на подобни пари?
Лошото е, че тези, които вече имат термопомпи не четат подобни форуми - решили са си проблемите и им дреме на оная работа в Биг Баг ли са пелетите, в торби по 13 кила ли са т.е. липсва базата за сравнение, но ми се струва, че термопомпата ще излезе по-евтина във времето, а и една кофа ток не е колкото кофа пелети (за килограми говоря).
Нещо подобно на цена около 12000 би ти вършело работа - http://geotok-bg.com/indexFrames.htm
шоп - майстор
preslav написа:
bedamusa написа:
lz2skt написа:
Колко души живеят в къщата?Ако сте само двамата ...нещо друго може да се мисли
За сега сме 6 човека.
Извинявай за въпроса - всеки знае себе си, ама от тези 6 човека само ти и жена ти ли можете да мъкнете въглища и дърва?
До сега единственото парно, което съм ползвал е било на...(централно парно), но чета с интерес форума, особено от началото на този отоплителен сезон. Погледни коло са темите с пелетните горелки, опушени стъкла, шлака която трябва да се разбива с чук, много ли ми е въздуха или малко, тези пелети качествени ли са и т.н. и т.н. Доста мазохистично ми изглежда всичко, а сега се оказва и скъпо.
Знам, че сега ще почне една пУлемика (идва от пулене), ама нов котел + пелетна горелка + съпътстващите ги арматури колко пари ще да чини? Дали пък една термопомпа въздух-вода няма да се окаже на подобни пари?
Лошото е, че тези, които вече имат термопомпи не четат подобни форуми - решили са си проблемите и им дреме на оная работа в Биг Баг ли са пелетите, в торби по 13 кила ли са т.е. липсва базата за сравнение, но ми се струва, че термопомпата ще излезе по-евтина във времето, а и една кофа ток не е колкото кофа пелети (за килограми говоря).
Нещо подобно на цена около 12000 би ти вършело работа - http://geotok-bg.com/indexFrames.htm
+ 1 към мнението. Нпоследък и аз клоня към термопомпа. Минах по пътя отопление с въглища, дърва, пелети, въглища в горелка...ами хамалогия си е. ТП работеща само на нощна тарифа според мен на този етап е най-иозгодното отопление.
preslav - майстор
шоп написа:
+ 1 към мнението. Нпоследък и аз клоня към термопомпа. Минах по пътя отопление с въглища, дърва, пелети, въглища в горелка...ами хамалогия си е. ТП работеща само на нощна тарифа според мен на този етап е най-иозгодното отопление.
Извинявай, но не знам как ще стане ТП да работи само на нощна, достатъчно е да е инвертор. Иначе съм чувал за всякакви фантасмагории как нощем ще се топли вода в буферен съд, пък денем ще се ползва - теории всякакви.
bedamusa - специалист
preslav написа:
bedamusa написа:
lz2skt написа:
Колко души живеят в къщата?Ако сте само двамата ...нещо друго може да се мисли
За сега сме 6 човека.
Извинявай за въпроса - всеки знае себе си, ама от тези 6 човека само ти и жена ти ли можете да мъкнете въглища и дърва?
До сега единственото парно, което съм ползвал е било на...(централно парно), но чета с интерес форума, особено от началото на този отоплителен сезон. Погледни коло са темите с пелетните горелки, опушени стъкла, шлака която трябва да се разбива с чук, много ли ми е въздуха или малко, тези пелети качествени ли са и т.н. и т.н. Доста мазохистично ми изглежда всичко, а сега се оказва и скъпо.
Знам, че сега ще почне една пУлемика (идва от пулене), ама нов котел + пелетна горелка + съпътстващите ги арматури колко пари ще да чини? Дали пък една термопомпа въздух-вода няма да се окаже на подобни пари?
Лошото е, че тези, които вече имат термопомпи не четат подобни форуми - решили са си проблемите и им дреме на оная работа в Биг Баг ли са пелетите, в торби по 13 кила ли са т.е. липсва базата за сравнение, но ми се струва, че термопомпата ще излезе по-евтина във времето, а и една кофа ток не е колкото кофа пелети (за килограми говоря).
Нещо подобно на цена около 12000 би ти вършело работа - http://geotok-bg.com/indexFrames.htm
Приблизително около 4500 ще ми излезне подмяната.
preslav - майстор
bedamusa написа:
Приблизително около 4500 ще ми излезне подмяната.
Консултирай се с когото трябва, но с двойно пари може да имаш в пъти по-добро решение!
Според мен с пелети хамалуването ти няма да намалее, а с годините един килограм започва да тежи все повече и повече!
lz2skt - специалист
Явно притежателя на темата е от Полски Тръмбеш.Последно като гледам според мен варианта за теб е котел комбиниран на дърва и пелети и горелка и двете Грейко.Близостта до сериозен производител на слънчогледови е определяща.Възрастни хора ,деца -все им е студено.Защо комбиниран .В големите студове за да е топло разхода на пелети ще е голям и няма да ти харесва.През това време може през деня да се слагат дърва,а нощем да подържа на пелети.3-4 кубика да имаш в резерв ще ти стигат.През останалото време само на слънчогледови.Котела го препоръчвам защото е с голям пепелник и може да се монтира почистващ механизъм на димогарните тръби и който гори слънчогледови знае за какво говоря.В темата за грейко бях сложил линк от продавалника-продават и само турболатори за подобен котел и с малко повече сръчност подобен механизъм може да се направи...не е космическа совалка.Може и универсална горелка да си купиш ,ако искаш и варианта с въглищата да съществува.Ако взимаш Бош ще трябва и кутия да му правиш и малко е сложно да гори и пелети и дърва едновременно.Може да не му се прави кутия с голям пепелник ,а примерно шнек с моторче да изнася пепелта.Освен това много се налепя от слънчогледовите и ще трябва ръчно да почистваш нагревните повърхности(ако Грейко -котела има монтиран почистващ механизъм е по-добрият вариант).
bedamusa - специалист
За в момента съм се спрял на котел Бош та мисълта ми е според вас 28 киловатовия на дърва или 32 киловатовия ня въглища е по-подходящ за горелка?
lz2skt - специалист
32 кв.На кутия ли мислиш да го слагаш ?

Тема "Подмяна на съществуващо локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: