Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bedamusa - специалист
Здравейте, ще се опитам да не съм много разтегнат и да обясня за какво иде реч. Имам съществуващо парно на около 25 години което работи добре до някаква степен радиаторите са ми от най старите "стражишки" без серпентини, без кранове или термоглави и тн. Котела е правен и е на дърва и въглища, системата има помпа, и е работеща към момента, жилището е къща на 2 етажа + 1 приземен. Тук идва тънката част поради здравословни причини "сърдечна операция" не мога да хамалувам много с дървата и въглищата и в къщи няма кой да го прави това положение налага да направя промени по отоплителната система. Обмислям да премина на система с пелетна горелка (с механично почистване) + котел който може да гори дърва с цел при евентуално дефектиране на горелката да мога да го подкарам на дърва поне причината е, че живея в малко населено място и не знам дали ще мога да придвижа горелката до сервиза или нещо подобно. Към момента обмислям подмяна на цялата система но ще бъде поетапно. Въпросите който ме притесняват и поради които пускам тема са следните:
1. Какво да избера за пелетна горелка.
2. Какво да избера за котел.
3. Какво да избера за радиатори.
Имам познати които преминаха на пелети и разходите им за отопление са 2-ни от към гориво и причината може би е в неправилния избор. Предложиха ми Пелетен котел DakonEra LongTime но котела не отговаря на това което имам като притеснения за временно пускане на системата на твърдо гориво. Имам схема за изграждане на системата на ново (която като разположение на радиаторите не е много по-различна от това което имам) защото според мен системата ми в момента не е много ефективна ето я и схемата:
Изображение

Изображение

Изображение
Забравих да добавя, че имам 2 бойлера с серпентини които не са подвързани към системата и искам да ги подвържа.
Надявам се успях да опиша разбираемо каквото ме вълнува и Благодаря предварително на хората които отговорят.
andy_forresite - майстор
Изборът им е правилен. Направо си е двойно в пари, а често (реално) и повече.
Мен ако питаш, пази си здравето, осъвремени котела с някой "по-нов" втора употреба и си стой на въглища. Все ще намериш някой да ти внесе въглищата срещу заплащане. Сипваш си днес две кофи, чистиш от време на време пепел (тя не тежи) и така.
Аз бях на печка с водна риза. Малка печка с три радиатора и бойлер 80 л. Купуването на оборудване "на пелети" ми е най-грешната покупка за дома. Изобщо не мога да смогна. Не да сипвам пелети, още съм млад, имам предвид финансово не смогвам. С пелетите ти трябва яка изолация дотолкова че почти да не ти трябва топлина. Проблеми си има - запушва горелка, задръсти шнек, върне пламък в гофрето, настройки с тези пелети, после с онези ... един пакет пелетки е 15 кг.
Предполагам ще съм единственият със съвет да си стоиш на въглища. Изобщо нямам намерение да влизам в полемики колко е хубаво, комфортно и евтино. Особено па последното.
Но ти си знаеш с какви финансови възможности разполагаш. Като имаш пари, игнорирай ми съвета и точка.
bedamusa - специалист
Определено нямам в излишък и ако се получи така че да дам 2-но за пелети сега давам около 2 хиляди и станат 4 ...
andy_forresite - майстор
Може да е по-евтино от на въглища само във вариант комплект за слънчогледови пелети. Не знам 2000 за въглища на колко тона такива пелети се равняват. На доста.
Грубо сметнах около 100 кв.м. отопляема площ. С 5 тона донбаски трябва да седиш на 26-28 градуса навсякъде заедно с двата бойлера, които още не си сложил. Тук вече зависи какъв ти е котела. С някой стар чугунен котел нищо чудно отоплението да ти струва тези пари. И радиаторите щом казваш че са старички ... Има какво да се подобрява.
Един от вариантите е да смениш радиаторите с панелни тип 22 или алуминиеви. След това да вземеш котел bosch 2000b 24 киловата. Изкарваш една година на въглища и ако не ти хареса, додаваш почти 2000 лева за горелка грейко рб20, купуваш врата за котела и присаждаш горелката. Взимаш малко дървени, малко слънчогледови, тестваш, настройваш, тестваш, настройваш и скачаш в които ти харесват повече. При складиране на такива количества слънчоглед има опасност да привлечеш мишки и плъхове ако ги има около вас.
Hoвoceлckи - майстор
Като сложиш и инвестицията, и евентуално лихвите ... Не е ли по-добре направо да ръгнеш на сегашния котел един електрически нагревател и да не се занимаваш с нищо :? Каква средна мощност смяташ, че ти трябва?
filmatoplo - майстор
Абе чудно брата е на слънчоглед вече трета зима - грам мишка не идва ,и те са хитри :lol:
andy_forresite - майстор
Целта е не само да намалим обслужването, но и сметките по възможност. Или поне да не ги увеличаваме с много. С ел. нагреватели да се топли вода и тя да тича по тръбите за да стопля радиатори ... това ще е много скъпо.

На първо място смяна радиатори в най-обитаваните помещения - дневна, спалня например. Котел втора употреба за около 7-800 лева. Гаранция че е здрав няма. Новият има гаранция и ще е здрав, обаче е над 1600. Тази година малко, напролет още малко, есента пак ще се донаправи нещо и така на етапи.
Какъв е котелът в момента? Може да има потенциал, но това може да каже човекът над мен :)
bedamusa - специалист
Котела е правен от местен майстор и е ламаринен може би си прав и трябва да започна от котела и малко радиатори но проблема е че няма кой да мъкне въглищата всеки ден, аз за това мислех да мина на горелка с механично почистване за да може да гори слънчогледови пелети на близо до нас има завод за олио който продава пелети от слънчоглед в бигбег няма в чували на 140 лв. тона. Обмислях да взема тази година горелката след това да сменя и котела и радиаторите по-малко защото инвестицията си е сериозна.
burd - специалист
Колега,
Вкарал си се в драма. Както го обясняваш, пелетна горелка и слънчоглед ще ти е най- изгодно, щом ги имаш до вас. Ама колко ще даваш не знам. Ако ти пасне горелката няма да пипаш нищо повече.

Аз обмислям от известно време покупка на къща и продажба на апартамента. До около 1-2 години ще го осъществя, че съм още в процес на проучване и набавяне на пари. Та като я взема ще се прави един път.
Наскоро един приятел си направи къща, подово отопление и термопомпа.
Като пари не съм го разпитвал, но сега каза,че плаща малко ток- към 200лв. Ще слага и панели, това онова, но тепърва.
Виж тези хора какво ще ти кажат и дали може да се върже към твоята инсталация директно една земя- вода или въздух- вода / втората харчи малко повече ток. / Като гледам и на радиатори бачка. Тука има и други правени такива инсталаций.
http://www.termopompi-otoplenie.com/ter ... -voda.html

п.п. Не съм им представител, дистрибутор или подобно- добър им е сайта.
lz2skt - специалист
Купуваш една всеядна горелка да ти гори и въглища и пелети и я слагаш на кутия и старият котел отгоре.Не знам как ти е конструиран котела,но предполагам по този начин и дърва можеш да гориш.След време може да подмениш някой друг радиатор или др.промени по инсталацията.Така няма да ти се увиди финансово...В големите студове ще караш на дърва примерно,а после на пелети и нещата ще изглеждат финансово привлекателни.

Тема "Подмяна на съществуващо локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: