Най - вълнуващия въпрос зимно време.
uho - специалист
Emoooo, не става дума за защитата от прегряване на панела, а за DrainBack-а на VIESSMANN - или поне моят пост се отнасяше за него.
Ако не те затруднява - дай малко повече инфо как ти се държи системата, и в частност панела, зимата.

Благодаря
Emoooo - специалист
Моята система прави м/у45и50гр.при ясно време и външна температура -2-3гр.Кофтито при мен е че тръбният път ми е 12;13м.в едната посока и изолация 5мм.Предполагам като и сложа по добра изолация ще качи още малко.И данните са без консумация през деня.
Emoooo - специалист
За дрейнбека на виисман мисля така:за виисман f200 мисля че е меандър,предполагам че знаеш.А тези където са с меандър както и bosh7000tf неги препоръчват за дрейнбек.За f100 на виисман си мисля че е като моя bosh 5000tf,тип лира,те са подходящи.Предполагам и това знаеш.А този най-новият на bosh 8000който е тръбен за него незнам дали е подходящ за дрейнбек,защото прочетох едни работи за него и от там си вадя изводите.сега за сънсистема предполагам неби трябва да има проблеми.Интерестно ми е защо толкова си се зарибил по дрейнбека,и ако го направиш сподели после във форума да разбера точно как се държи и даси направя някава съпоставка с моята система.Пак ти казвам мое лично мнение аз неси падам нещо по DB-системите.Имам някво усещане че тормозя панела,и не работи така температурно-гладко.Но това си е мое мнение.И въпреки това отсрани като погледнеш има доста плюсове
kalin72 - майстор
Какво те притеснява за панела при дрейнбек-а? Аз позлвам 3 турски алуминиеви панела за 200 лева единия, вече трета година, и съм доволен, от април до октомври имам гореща вода в 300 литров бойлер. Зимата не ги ползвам, защото са поставени на място, което попада в сянка есенно и зимно време. Уж временно го направих, ама така си остана :) Ще мисля да местя панелите на по-слънчево зимно време място.
uho - специалист
Emoooo написа:
....Интерестно ми е защо толкова си се зарибил по дрейнбека....
Не съм, като цяло повече клоня към система под налагане. Калин е фен на дрейн-бека.
Просто казах, че не знам как ще се държат тези колектори при дрейн бек.
Emoooo - специалист
Ами за голямата температурна разлика,де да знам тъй си мисля.Все пак нали са направени предполагам да са пълни с някакъв фдлуид.И да са или отворена или зарворена с-ма :?
kalin72 - майстор
Ами щом има такива системи и те работят с десетки години безпроблемно...
Emoooo - специалист
Аз си мисля че слънцето е едно и също за двете с-ми и би трябвало резултата да е един и същ.Просто при мен го няма тоя температурен шок.
kalin72 - майстор
Ами и да има някакъв шок в панела, не мисля, че е фатален.
шоп - майстор
Мисля си, че и ДБ и системите под налягане си имат място под слънцето. Всяка си има +, разбира се има и - и всеки сам си избира според конкретиката каква система да си направи.

При ДБ системите и слънчев ден обикновенно след 1-2 включваня сутрин после системата работи без спиране, така, че няма толкова ударно термично натоварване на панелите.

Тема "Изчисляване на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: