Най - вълнуващия въпрос зимно време.
loudidd - напреднал
Здравейте :)

Понеже голямо мислене пада за изграждането на отопление, ще бъда благодарен да ми дадете мнение за следния казус :

Отоплявам етаж от къща с камина с водна риза и метални радиатори, системата е отворен тип... Вързан е и комбиниран бойлер ток/серпентина

Понеже няма никой в къщата в работно време, обикновено палим камината след работа, бързо загрява етажа заедно с радиаторите...

Предстои ми да отоплявам и горния (втори) етаж, все още се чудя как ще ми е най-ефективно от гледна точка на инвестиция/месечни сметки/всекидневна ангажираност...

Та следния план ефективен ли е според Вас?

1.Сменям камината на първия етаж с по-голяма, преправям системата и пускам радиатори и за втори етаж, системата си остава отворен тип. бойлера със серпентината си остава в системата
2. Слагам инверторни климатици на втори етаж. Работят си нон-стоп зимата. Когато се приберем след работа, палим камината, така първия етаж се загрява бързо, втория климатиците си поддържат 17-18 градуса и вече с работещото локално парно (радиаторите) температурата бързо скача до нормалните 20-21 градуса...

Чудя се дали това би било ефективно от гледна точка на месечни сметки за ток на климатиците, които да кажем, че във времето от 17-22ч. няма да са нужни? Нямам идея и дали тогава е добре да бъдат изключвани?


Другия ми вариант май е да слагам термопомпа + да си оставя камината в системата (за всеки случай), просто се чудя от гледна точка на първоначална инвестиция дали гореописаният вариант не ми върши повече работа...

Какво ще кажете за идеята да комбинирам климатици (за когато няма никой вкъщи) + камина (когато сме си вкъщи)?
VLADO66 - майстор
Винаги има смисъл от климатици, стига да не те притеснява веенето.Нямат уююта на камината, но са съпоставими като разход.Лятото сложих на таванското един Gree Change уж само за охлаждане, ама откакто паднаха температурите, не е спиран.И на -10 си духа топло.
loudidd - напреднал
VLADO66 написа:
Винаги има смисъл от климатици, стига да не те притеснява веенето.Нямат уююта на камината, но са съпоставими като разход.Лятото сложих на таванското един Gree Change уж само за охлаждане, ама откакто паднаха температурите, не е спиран.И на -10 си духа топло.
Привет :)

Точно, че не ми харесва духането, бих искал климатиците да работят, докато не сме вкъщи и да поддържат, а после - камината.

Не ми е ясно обаче дали това е икономически обосновано, когато в някакво време от денонощието, постигаш много по-висока темепратура с камината. И дали няма да се случи хем да имаш висок разход на ток, хем да се грижиш и за набавяне/носене на дърва...!? :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Пелетна камина?
andy_forresite - майстор
Климатици е добра идея. Гледай ти да си един от спящите на втория етаж през лятото.
С по-голяма камина ще ти се удвои работата по "добива" на дърва (рязане, цепене, прибиране, вкарване в печката). А така ще е както сега, с тази разлика че втория етаж ще си е топъл. Ако има добра изолация то и сметката за ток няма да е много голяма.
Термопомпа има смисъл ако е със земна серпентина или на принципа вода-вода. А въздух-вода, който предполагам обмисляш, не е добър вариант за двата етажа, защото е по-зле като ефективност от климатик, който си е въздух-въздух.
Пелетна камина само при наличие на добра топлоизолация навсякъде.
С котел с пелети пък е най-добре, стига да има къде да го поставиш. Ще чистиш на 1 седмица и повече (зависи) и може да гориш различни по вид и качество пелети.
GalinBelos - специалист
Сложи си климатици, и ще видиш как следващата зима неусетно ще се пренесете на втория етаж да живеете .
Камината ще я палиш само събота , неделя и по празници .
Това мързела е голяма работа , от мен да го знаеш .
Колкото за пелети , първо прочети темата разход на пелети , и след това се впускай в такова приключение .
loudidd - напреднал
GalinBelos написа:
Сложи си климатици, и ще видиш как следващата зима неусетно ще се пренесете на втория етаж да живеете .
Камината ще я палиш само събота , неделя и по празници .
Това мързела е голяма работа , от мен да го знаеш .
Колкото за пелети , първо прочети темата разход на пелети , и след това се впускай в такова приключение .
Привет и благодаря за мненията до тук :)

Не съм уточнил, извинявам се - за обикновена камина става дума (дърва + въглища отвреме на време), не пелетна, обичаме си живия огън, когато сме си у дома. Нещо от сорта на камина 29+8kW, 23+6kW го мисля, има такива...

За мързела съм абсолютно съгласен, че ще заобичаме етажа с климатиците вероятно, пък и го мисля за подови, та да не се усеща толкова духането...

За изолацията - лятото, живи и здрави, слагаме изолация...

За пелетна камина не се бях замислял .... С оглед на това, че се пали в 17ч. и гори до 22ч. дали има смисъл от тая инвестиция, пък и на мен ми трябва бая мощност и да ми отдава самата тя на първия етаж (разположена е централно) и да го грее бързо...!?

За термопомпата - и аз като чета и питам, май въздух-вода няма да ми е много ефективна за двата етажа + БГВ, предвид, че нямам опция да слагам подово, значи трябва да е високотемпературна, а съм на 860м.н.в., ще отоплявам около 160кв.м. дано е рядкост, ама този декември темепратурите се задържаха около и под нулата почти постоянно...


Зная, че условностите при мен са много и благодаря за всяко споделено мнение :)

Мен най-много продължава да ме вълнува въпросът с климатици среден клас дали си го мисля правилно, че ако работят нон-стоп да топлят втория етаж на 18 градуса (примерно) и вероятно биха спирали работа, докато работи локалното парно, с добра дограма и хубава външна изолация, ще ми харесват сметките за тока? :)
andy_forresite - майстор
Искаш да сложиш радиатори и на втория етаж и се чудиш дали климатиците ще спират след като в стаите стане над 18 градуса? Ще спират, да. Инверторните си намаляват мощността и ако няма за какво да работят, спират. Като спрат радиаторите и в стаите стане 18 градуса, те пак ще се включат и ще поддържат. Не трябва да ги изключваш. Никакво спиране. С добра изолация защо да не ти харесат сметките... ще ти харесат.
Ще смогне ли камината ти да захрани допълнителните радиатори? Да не стане така че да вдигнеш почти двойно разхода на дърва и да не можеш да стоплиш водата до степен да се сгреят стаите.
loudidd - напреднал
andy_forresite написа:
Искаш да сложиш радиатори и на втория етаж и се чудиш дали климатиците ще спират след като в стаите стане над 18 градуса? Ще спират, да. Инверторните си намаляват мощността и ако няма за какво да работят, спират. Като спрат радиаторите и в стаите стане 18 градуса, те пак ще се включат и ще поддържат. Не трябва да ги изключваш. Никакво спиране. С добра изолация защо да не ти харесат сметките... ще ти харесат.
Ще смогне ли камината ти да захрани допълнителните радиатори? Да не стане така че да вдигнеш почти двойно разхода на дърва и да не можеш да стоплиш водата до степен да се сгреят стаите.

Благодаря на всички за споделените мнения - май ми се изясни, че :
- може би няма смисъл да слагам радиатори и на втория етаж, а да си сложа само климатици ( с оглед, че трябва да слагам камина-чудовище и се вдига много разхода на дърва, наистина)
- качвам на втория етаж (понеже е лесно) локално парно само в банята, за лира, двата етажа ползват един бойлер за БГВ, който е част от системата...

Благодаря Ви, ще следя темата за още мнения :)

Весели и споделени празници!

Тема "Има ли смисъл от тази комбинация камина-климатик?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: