• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
benza83 - специалист
Здравейте
след много консултации с "експерти" стигнах до заключение сам да си изчисля и монтирам термопомпена система.Всеки различно говори всеки експерт неговата система най добра и т.н
Ще се радвам ако споделите мнение и съвети за това какво мисля да направя.
Да кажете дали изчислявам правилно

За начало термопомпа въздух-вода
Имам къща с село Мадара Шуменско
Къщата ще е изолирана от вътре с 5 см стиропор о от вън с 5 см също с pvc дограма стъклата са двоен стъклопакет обикновени.На тавана на втори етаж мисля да сложа 2 см XPS
Имам следните помещения
Етаж 1
Коридор-10,6 кв.м Спалня 1-17,35 кв.м Спалня 2-14,24 кв.м Баня 3,3 кв.м Кухня -8,82 кв.м Трапезария -18,02 кв.м
Етаж две Коридор -8,58 кв.н Спалня 3 -15 кв.м Спалня 4 -14,6 кв.м Спалня 5 -13,35 кв.м Баня 3,56 кв.м
височината е 2.3 м
двата етажа са свързани със вътрешно стълбище -12 кв.м
ИЛИ ОБЩО 150 кв2
искам да поставя и два 200 литрови бойлера искам да мога да отоплявам и охлаждам с термопомпата затова съм се спрял на водни конвектори.Подово няма да имам .

Изчисленията
според тази формила http://www.klimatik.org/articles.php?article_id=149 за изчисление на термопомпа ми трябва термо помпа 15-16 кв
аз съм се спрял на тази 22 кв да има резерв ако смятам правилно де http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-HOME-AIR- ... JmtJVP7j1w

боилери два броя http://beritbg.com/%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D ... 00%D0%BB35

конвектори 12 бр http://pestimenergia.bg/product/973/ven ... hetka.html

за охлаждането Има кладенец и мисля директно да подавам вода от него към конвекторите докато пиша това се сетих дали няма да ми е достатъчен дебита на кладенеца да мина на ТП вода-вода това ще го проверя

очаква вашите мения ще се получили проекта ми
Jacomo - специалист
Мощността на термопомпата се избира от каталожните ѝ данни за отдавана мощност при съответната температура на топлоносителя при най-ниската външна температура, която си задал в сметките за топлозагуби (в примера е -7 /явно при 99% обезпеченост/, но за Шумен според таблицата по-долу трябва да е -17 за 100% обезпеченост и -9 при 99% обезпеченост). При термопомпата, която си избрал, не виждам никаква документация за отдавана мощност при -17 (-9), също няма информация при какви условия са измерени тези 22 kW. Как точно се спря на тази термопомпа?

Наредба 15
Изображение

За да увеличиш COP, трябва да намалиш възможно най-много температурата на топлоносителя, което води до необходимост от по-голяма площ на отоплителните тела. Най-добре е подово в комбинация с конвектори.
Каквото и отопление да избереш, ще спестиш, ако имаш добра изолация. За тавана 2 см. XPS ми се струва прекалено малко, при положение, че оттам бяга много голяма част от топлото.
За изолация отвътре ползвай вата,а не стиропор!Преди време и аз така изолирах и се появи мухъл! Сега съм с вата и всичко е ок.
benza83 - специалист
Jacomo написа:
Мощността на термопомпата се избира от каталожните ѝ данни за отдавана мощност при съответната температура на топлоносителя при най-ниската външна температура, която си задал в сметките за топлозагуби (в примера е -7 /явно при 99% обезпеченост/, но за Шумен според таблицата по-долу трябва да е -17 за 100% обезпеченост и -9 при 99% обезпеченост). При термопомпата, която си избрал, не виждам никаква документация за отдавана мощност при -17 (-9), също няма информация при какви условия са измерени тези 22 kW. Как точно се спря на тази термопомпа?

Наредба 15
Изображение

За да увеличиш COP, трябва да намалиш възможно най-много температурата на топлоносителя, което води до необходимост от по-голяма площ на отоплителните тела. Най-добре е подово в комбинация с конвектори.
Каквото и отопление да избереш, ще спестиш, ако имаш добра изолация. За тавана 2 см. XPS ми се струва прекалено малко, при положение, че оттам бяга много голяма част от топлото.

по формулата сметнах колко киловата ми трябва излиза 17 аз затова гледах по голяма и така а и цената е добра
при 6 градуса са показателите пише че работи и на -15
Прикачен файл:
Screenshot_2016-12-28-21-06-44.jpg
benza83 - специалист
като използвах формулата смятах при 24 градуса в стаята и -15 външна температура
W = G x V x ΔT
W = 1.3 x((150x2.3)x(24 -(-15)) получих 17 492
Jacomo - специалист
Пак не разбрах каква мощност отдава термопомпата при -15 външна температура и +35 (примерно) на топлоносителя.

Давам ти пример с Toshiba 16kW при 35 градуса на топлоносителя. Измерено при +7 градуса. При -15 мощността пада на половина даже и по-малко - от 16.76kW пада на 7.65kW.

-20 5.85
-15 7.65
-7 9.05
-2 10.28
2 11.61
7 16.76
10 17.92
12 18.68
15 19.82
20 22.08

Ето и при Самсунг, малко по-добро положението при -15, но пък с по-нисък COP:

-20,00 10.64
-15,00 11.70
-10,00 12.76
-7,00 13.40
-2,00 12.95
2,00 12.50
7,00 16.00
10,00 16.90
15,00 18.40
20,00 19.90

При Хитачи:
-15 10.62
7 16.70

Тази китайска термопомпа ме съмнява, че е с по-добри параметри от Тошибата. Т.е. без каталожни данни за мощността, гледайки таблиците от други производители, бих те посъветвал за резерв 100% от мощността при +7. В твоя случай 35kW.
benza83 - специалист
Да така е никъде не пише при -15 каква е мощността
питах и продавача и той не знае каза само че работи при - 15 :)
аз също разгледах много таблици при различни температури стана ми ясно че при ниски температури пода ефективността
наперих една не се сещам каква марка беше при - 15 пишеше 19 KW но струваше 8500 евро при такава цена не си заслужава поне според мен
в нета има и обяви за направа на ТП от климатик но фабрично готово ако не ми върши работа как климатика ще направи това (естествено ще е преработен )
колега Jacomo благодаря ти за отделеното време и съвети които споделяш
според теб каква помпа би ми свършила работа на добра цена 3000-5000 лв

не искам да бъда нахален но да те питам какво мислиш за тернопомпа вода -вода както казах в началото имам кладенец не знам какъв му е дебита в момента (дядото казва че отдолу има река и водата не може да свърши) естествено ще направя проверка на казаното От прочетеното в нета разбирам че тази ТП не се влияе от външната температура а от дебита на водата само.Проблема ми (ако имам дебита де ) ще е че трябва да изхвърлям водата в канализацията .То лятото мисля да пробван направо от кладенеца към конвекторите и така да охлаждам
benza83 - специалист
да видим дали правилно разбирам всичко

колега но 35 kw вече ще харчат много ток губи се смисъла маи
в таблицата по долу за модела MG-10KFGRS (колона F) при - 20 мощността е 16,8 KW но харчи 8,1 киловата


Прикачен файл:
Screenshot_2016-12-29-18-44-56.jpg
benza83 - специалист
по добра снимка
с имената на моделите

Прикачен файл

Screenshot_2016-12-29-18-50-46.jpg
Jacomo - специалист
Термопомпата Вода-вода ще има по-добра производителност (ако имаш необходимия дебит), но пък е по-сложно за изпълнение и поддръжка. Там вече не съм гледал как стоят нещата. Може би трябва да помислиш за нещо комбинирано - евтина термопомпа въздух-вода, която да обезпечи отоплението до малко под нулата (примерно) при висок COP и котел/камина на твърдо гориво/пелети при по-ниски температури. Все пак е къща и има възможност за такъв вид отопление. Така ще имаш и резервираност.
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпа -мисля сам да си инсталирам системата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: