• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте! Мисля да правя печката си за дърва да топя водата в бойлера. Сам си направих за печката серпентина (вид като водна риза) в която ще топля водата. Проблема ми е, ще може ли водата да циркулира сама без циркулационна помпа. Моля за мнения и части като тръби клапани и др. части!
Извинявам се ако темата не в този раздел!!!
Благодаря ви предварително!
шоп - майстор
Може и да може да има естествена циркулация. Всичко зависи от типа водна риза, диаметъра на тръбите, дължината им, наклоните и разбира се бойлера да е над печката.

Ако водната ти риза е серпентина и бойлера е със серпентина няма да имаш ЕЦ. Бойлер с мантел или с директен нагрев би свършил работа.
Ако покажеш снимки, може и по-точни мнения да получиш.
Hoвoceлckи - майстор
То си е нормално бойлера да е по-високо от печката. Имам действащи такива. Топлообменника в печката е "риза" вместо тухлите от външната страна и отзад като "Г". Не виждам какво пречи да е серпентина в бойлера? При мен са хоризонтално. Вътре минават две тръби ø20 неръж по дъното, по дължина. Важно е да се спазят наклоните, най-малкото ако има въздух той да може по естествен път да се изкачи нагоре и да излезе през разширителя. Едното изпълнение е без помпа, с поцинковани тръби 3/4" от печката 2 - 3 метра, след това PPR - до бойлера.
Покажи снимки на твоите серпентини
Прикачен файл:
20161229_205732.jpg
това е вида серпентина за която е използвана тръба 3/4 и която продължава до бойлера след това намаля на 1/2/
Прикачен файл:
20161229_214539.jpg
На правата тръба трябва да минава горещата вода, а на другата трябва да се връща?

Бойлера е хоризонтален и серпентината му и тя е хоризонтална.
Hoвoceлckи - майстор
Трябва така да са монтирани всички тръби, че при източване да изтече всичката вода в тях. Ако някъде има обратен наклон (и там евентуално ще се задържи вода), има много голяма вероятност да ти се образува въздушна възглавница точно там.
Връщащата се наложително ли е да слиза толкова ниско? Серпентината е хоризонтално под горната плоча на печката ли? Не съм много сигурен, че циркулацията така ще е перфектна и няма да се получава завиране и съответно "удари". Имам монтирана такава серпентина в печката, но е последователно свързана на ризата (вместо тухли). В бойлера с какво "фи" ти е серпентината? Щеше да е най-добре всичко да е на 3/4" (фи 20-22).
Връщащата тръба е с 40 см по ниска. Серпентината е хоризонтална под плочата на печката. Ами не съм на колко е фи-то на серпентината на бойлера, на входа и на изхода на топлообменника тръбата е 1/2''.
Hoвoceлckи - майстор
Ми пали и пробвай. Какво те спира?
шоп - майстор
[-X
Вече написах, че при две серпентини ЕЦ е трудна, а и с тези 3/4 и 1/2 тръби, с малка вертикална денивелация съм убеден няма да има ЕЦ.

Сложи си една помпа и си :rock:
Hoвoceлckи - майстор
Шопе, ти лично сблъсквал ли си се с такъв проблем? Изобщо правил ли си нещо подобно? Денивелация. Чакам сега да ми обясниш как не работи моето парно гравитачно - на един етаж, три радиатора, хоризонтален бойлер със серпентина! До бойлера са цол (той е най-близо до печката),нататък - 3/4" и 1/2" поцинкована тръба.
шоп - майстор
:) моето парно също работи на естествена циркулация. Обаче от единият котел тръгва 2,5 цола, а от другият 2 " Имам соларни системи на ЕЦ, но там източника на енергия е с малка мощност.

При теб колко цола са изходящите тръби? Не са 3/4 или 1/2 нали? Сам казваш 1" до бойлера

Сметни мощността на серпентината на колегата от тръба 3/4 и серпентина на бойлер 1/2 и помисли какво ще стане при запалване на печката! гарантирам, че ще има завиране и силни хидравлични удари.

Забеляза ли връщащата тръба как се качва 80см до метър нагоре? Как ги виждаш нещата?

Ако автора на темата държи без помпа трябва да се преправят нещата.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ! Съвет за свързване на печка с бойлер." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: