Най - вълнуващия въпрос зимно време.
djendov - специалист
Здравейте,
Ще правя отопление на къща с термопомпа - 100квадрата подово + 7 вътрешни тела от климатици преправени на вода.
Въпроса ми е, мога ли вместо скъпоструващата арматура - колектор, дебитомери, задвижки и т.н. да го изпълня по следния начин:
От помпата (предполагам 1 цол) минавам на ППР тръба за гореща вода, да речем ф25. Нея я разклонявам на 2 тръби ф20.

Към едната запоявам една след друга 10 тетки, за 10тте кръга водно подово. Към всяка тетка слагам по един обикновен кран, за да коригирам в последствие дебита.

Към 2рата тръба ф20 правя същото за климатичните тела. Всички връщащи тръби свързвам пак с ППР връзка, минават през топлообменника на термопомпата и кръга е затворен.
Идеята е да се спестят 500лв за колектора с дебитомери на водното подово и още 350лв за тоя за климатичните тела.
Няма да имам дебитомери, но с малко настройка ще се балансира системата.
От тук, коригирането на температурата може да стане през термопомпата, през електрониката на климатичните тела или през един централен кран с ел задвижка пред кръговете на водното подово. Моля да ме поправите и спрете, ако съм на път да объркам здравата нещата!

И весели празници на всички! :)
filmatoplo - майстор
Става ,но какви са тези малки размери които пишеш .
djendov - специалист
Размерите бяха по-скоро примерни, защото пиша от телефона. Първоначалната ми идея беше, ако помпата е 1цол, след нея 2 та кръга минавам на 3/4ти, а всеки от малките кръгове към 1/2. Единствено се сетих на ум, че 1/2 е близкия до ф16, и започнах да вдигам размерите по обратния път.
Благодаря!
Ще действам в тази посока!

Тема "Водно подово без колектор с дебитомери?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: