Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Аз съм нова в този сайт и имам нужда от съвет. Интересувам се от печка на пелети. С моят баща се опитваме да си направим. Той се занимава със заварки и има идея, за направата и, но от мене се иска да се погрижа за управлението. И тъй като не съм много запозната имам нужда от съвет. Гледам, че много хора са си направили, но са използвали готови контролери на фирмата Naturela. Аз обаче имах идея да направя управлението с обикновен контролер, но като си сметнах разходите за материалите не ми излиза много евтино, а съм програмист и се занимавам с това и да взема нещо готово направено, не ми е много интересно. Тръпката сам да си създадеш програмата я няма. Сега мисля да опитам с Arduino, но не съм много сигурна дали ще се получи... Моля ако някой е използвал друго управление да сподели с мене. Не знам колко струва един готов контролер на Naturela, но си мисля, че може да има и по-евтин вариант.
Virtex - майстор
По-интересният момент е да се напише safety critical код, защото ако забие системата и стане мазало заради това. И не съм убеден, че масовите китайски клонове на ардуиното са най-подходящи за такива дейности.

Макар, че едно ESP8266 би било достатъчно откъм ресурси пак идва момента какво ще стане със системата ако забие.

Поне така смятам аз, ако си правя нещо за мен, което може да доведе до проблеми.
burkov - специалист
Един постояненн чек и ребуут в цикъл трябва да върши работа.
krasi92 - майстор
Здравей и успех в начинанието.
jabata - специалист
Това че си програмист още неозначава че можеш да си напишеш кода за управлението на горелката сама.
За да тръгнеш да пишеш такива неща, трябва да си наясно с горенето на пелети, какво и как. Хайде това се учи лесно. Слагаш един постоянен цикъл в който първо пускаш пелети Х време, и след това изчакваш Y време, и още един който да държи вентилатора на някакви обороти. Обаче това далеч не е контролер, и тука идва проблема. Следват едни малки подробности, които много от програмистите забравят при писане на код, а именно Exception-ите. Обикновения програмист, тях ги счита като маловажни, а всъщност те са по-важни от самата програма, защото може да доведат пожар, и до друго голямо мазало. Отделно имаш куп други датчици, които следат какво ли не. които много от програмистите дори и не знаят за какво са. Отделно че другия въпрос е, къде мислиш да пазиш стойностите на шнек, вентилатор? Какво ще стане след спиране на тока, те ще се губят ли? Как мислиш да променяш стойностите ан шнек и вентилатор, ще има ли това Ардуино User Input? Или за всяка промяна ще флашваш новата програма? Имаш ли необходимия опти със C?
И сега без нищо лично и да се надявам че няма да ми се обидиш. Понеже съм в бранша, знам че всеки млад програмист си мисли че за всичко може да напише програма, но за да я напише наистина от А до Я, трябва да има поне 10 години опит по специалноста, а има ли ги, той вече ще знае че това няма да е толкова лесно, и по-добре, и по-евтино ще му бъде да си купи готово нещо, от колеги които наистина с това се занимават.
Сега да ти кажа, малко цифри. Едно готово ардуино ще ти излезне поне 50 лева, отделно трябва да си купуваш дисплей, отделно други неща, и най-добрия случай отиваш на 100-120 лева. И ще имаш нещо което криво ляво работи, без да смятаме труда за писане на програмата, и евентуални рискове от Bug-ове. А по последни данни един готов контролер на Натурела, струваше под 200 лева, в което дори влизаше и термодатчика за изгорелите гаозве. Също така има възможност за настройка и мониторинг през интернет.
Сметката си я прави ти, но да не пишеш после изгоря ми котелното, понеже ми се запалиха пелетите в бункера.
Без да обиждам никого, но в света е пълно с програми които са писани от програмисти, които понятие си нямат от това което пишат и само казват, дай спецификациите, и ще ти напиша и софтуер за совалка. Да, ама не. Спецификациите се мислят от хора с опит в дадена област и с малко или без никакъв в програмирането, което води до редица разминавания и проблеми. Примери има във всяка една област, като най-фрапиращи са в автомобилната. За съжаление в България, се пише софтуера за компютрите на някой автомобили и командването на двигателя, и то в повечето случай от хора, които даже не са и виждали двигател да не говорим за това че не знаят принципа на действие. Примери няма да давам, освен един най-фрапантния: двигателя на колата спира, и не може да запали повторно защото датчика на едната дюза на единия цилиндър е дал грешка. За да запали е необходима намеса на през фирмен софтуер. Е па ай сектир, та тоя двигател има още 3 цилиндъра, може в авариент режим да се придвижи поне 100км. Ама не, някой програмист е решил че това е огромен проблем, и по-добре да спре колата да направи 30 км, задръстване, отколкото да продължи да се движи.
kalin72 - майстор
jabata, +1000000 :-D И аз съм(бях) в сферата, макар и само с бази данни да се занимавах, принципите са едни и същи.
lz2skt - специалист
Ако някой много държи сам да си направи контролер за тази цел по руските форуми има доста писано.Гледам тук доста самоделци си правиха подобни....но най -накрая ги смениха с Натурелски
Virtex - майстор
jabata написа:
трябва да има поне 10 години опит по специалноста
30 направо трябват, те продъкшън нещата само от хора по на 50 се пишат.
jabata написа:
но в света е пълно с програми които са писани от програмисти, които понятие си нямат от това което пишат и само казват, дай спецификациите, и ще ти напиша и софтуер за совалка.
Точно така се прави в голяма част от случайте - има си системен архитект, който определя и задава цялата идея (след консултация с маркетинга или ако те му зададат нещата предварително). Обикновено това са срещи с много разбиращи хора, които знаят какво трябва да стане и най-важното как да стане.
jabata написа:
Ама не, някой програмист е решил че това е огромен проблем
Това не го решава един програмист, а цял екип хора.

Без да обиждам никого - на човек, имащ достатъчно опит в тази сфера би трябвало тези неща да са ясни... Ако говорим за типичната мечта на българина - да "знае" всичко и да стане незаменим в една фирма и да се "пенсионира" там - да, няма нужда от екип, може един да задава и прави каквото иска. Много хора искат да си работят и да си получават заплатата и да не се занимават с неща above their pay grade както е израза. Да, има и част от хората с желание да 'знаят' и контролират всичко, но това по-скоро е изключение и се намират главно по нашите географски ширини. Повечето,с които съм работил по една или друга форма изобщо не искат да знаят и пипат чужди неща, защото си имат достатъчно работа по тяхната си задача. Точно това правят и тези омразни програмисти - пишат си частта от глобалното задание.

Когато има огромен проект не може да се разчита само един да определя всичко и да знае всичко - никои нормален не иска 'незаменими' хора в екипа си. Защото това не е полезно за този, който прави пари.
Да не говорим, че safety critical неща без code review-та от няколко души звучи като малоумие ( не, че не го правят ).

-----
Но се присъединявам към мнението, че самият контролер за системата не е добра идея да се пише от началото от човек без познания по материята, главно заради safety critical частта.
jabata - специалист
potrebitel22 написа:

30 направо трябват, те продъкшън нещата само от хора по на 50 се пишат.
На шега на майтап, във всяка една софтуерна фирма, която се занимава с production има поне един архитект, или какъвто щеш да е, който се занимава с цялостен поглед върху нещата, скицира архитектура, знае къде да гледа за опасни подвдни камъни, и почти винаги този човек е поне на 40, и това не е случайно. Във всички чужди фирми е така, и то неслучайно. Иначе всеки би се поблазнил от идеята да го замени този с един нахъсан младок на 25-30 със супер големи амбиции и два пъти по-малко претенции. Но ако някой го направи, резултатите винаги са трагични.
potrebitel22 написа:
Точно така се прави в голяма част от случайте - има си системен архитект, който определя и задава цялата идея (след консултация с маркетинга или ако те му зададат нещата предварително). Обикновено това са срещи с много разбиращи хора, които знаят какво трябва да стане и най-важното как да стане.
точно защото така се прави, затова кода и програмите са на такива нива, и много често ние потребителите сме Бета Тестери.
potrebitel22 написа:
Без да обиждам никого - на човек, имащ достатъчно опит в тази сфера би трябвало тези неща да са ясни... Ако говорим за типичната мечта на българина - да "знае" всичко и да стане незаменим в една фирма и да се "пенсионира" там - да, няма нужда от екип, може един да задава и прави каквото иска. Много хора искат да си работят и да си получават заплатата и да не се занимават с неща above their pay grade както е израза. Да, има и част от хората с желание да 'знаят' и контролират всичко, но това по-скоро е изключение и се намират главно по нашите географски ширини. Повечето,с които съм работил по една или друга форма изобщо не искат да знаят и пипат чужди неща, защото си имат достатъчно работа по тяхната си задача. Точно това правят и тези омразни програмисти - пишат си частта от глобалното задание.

Когато има огромен проект не може да се разчита само един да определя всичко и да знае всичко - никои нормален не иска 'незаменими' хора в екипа си. Защото това не е полезно за този, който прави пари.
Да не говорим, че safety critical неща без code review-та от няколко души звучи като малоумие ( не, че не го правят ).
Не обиждаш никого. Много БГ програмисти искат само да си мажат по своите л**на, не искат да пипат чужди, ако това се наложи, решават да с*рат свои такива, и искат да са незаменими, без да са наясно че това не е полезно дори и за самите тях. Истината е, че незаменини хора няма, и е по-добре че е така.

Тема "Здравейте" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: