• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
yanush - специалист
Прикачен файл:
IMG_20220201_101421.jpg
От около месец котела не гори като хората прави ми впечатление,че има много неизгорели въглища.Мислех,че са калпави,но явно не това е проблема.От една страна гори много по силно от другата страна сякаш не стига въздух.Дупките ги чистих скоро но си мисля дали не може да се е натрупала много пепел отдолу.На Някой случвало ли му се е.Преди време смъквах вентилатора стори ми се че няма много прах.

Прикачен файл

IMG_20220201_101625.jpg
Delpi4a - специалист
пон яну 31, 2022 10:50 pmtays написа:
Аз на моя ek3g/s му сложих ново подобно управление. Хареса ми стнбай режима, вентилатора работи 2мин. след спирането на шнека. При работен режим 80 сек преди шнека. Хистерезиса е 5° С. Няма управление на помпата, тръгва при 30° и спира при 26° .има до 4 часови позиции за градуси. Например 8.00 - 55° ,. 17.00 - 60° , 24.00 - 50°. Иначе за спиране и пускане на котела до 96 позиции т.е. през 15 Мин. Вентилатора работи по спокойно, тихо. Горя чист антрацид 6_13мм, подавам 3 сек на 400 изчакване, вентилатор на 3 степен с махната клапа.
Сподели за управлението, ако може снимки и контакт ( линк ) от къде си го взел. Аз споделих за антрацида - при мен няма запалване и горене дори и с вентилатор на МАХ. Иначе, това с тръгването на вентилатора преди подаването на шнека ( при запалване ) е много добра идея. Вентилатора има ли степени или плавно управление.
zaksofon - специалист
вт фев 01, 2022 5:52 pmyanush написа:
IMG_20220201_101421.jpgОт около месец котела не гори като хората прави ми впечатление,че има много неизгорели въглища.Мислех,че са калпави,но явно не това е проблема.От една страна гори много по силно от другата страна сякаш не стига въздух.Дупките ги чистих скоро но си мисля дали не може да се е натрупала много пепел отдолу.На Някой случвало ли му се е.Преди време смъквах вентилатора стори ми се че няма много прах.
Има една планка с две гайки от предната страна на горелката, от където можеш да почистиш пепелта паднала през дюзите. Чистенето е много трудно обаче, защото дупката е твърде малка за да може да стигнеш до задната страна например, но с повече упоритост ще стане. Може да използваш компресор и да вкараш маркуча отзад и да духнеш, но при това положение, ще се вдигне облак до небето, а и най-вероятно доста от боклука ще се върне към вентилатора.... Но важното е, че има начин. Моята я чистя два пъти на сезон с една подходящо закривена телчица. Имай предвид, че количеството, което се събира там е много, ако не си чистил никога, ще напълниш половин пепелник с боклук - но трябва да имаш търпение и да бъркаш колкото се може повече - чак до задната страна на горелката, както вече казах. Успех!
Валтер Желязков - специалист
Може и с прахосмукачка за пепел, а за накрайник гофре за кабел.
6osi6 - майстор
ср фев 02, 2022 9:55 amzaksofon написа:
.
Прашните въглища изгори ли ги?
zaksofon - специалист
ср фев 02, 2022 11:26 am6osi6 написа:
ср фев 02, 2022 9:55 amzaksofon написа:
.
Прашните въглища изгори ли ги?
Привет! Не, отказах се от това начинание и въобще не ги купих... Твърде много мизерия, твърде много преправяне на котела, твърде много разправия...
Купих си половин тон дребна фракция (6/20 мм) от Топливо, които пък ако са руски черни въглища, значи аз съм космонавт... Котела пуши, гасне след два-три часа ако е бил спрян от термостата(нямам запалка и винаги се е разпалвал само от вентилатора, че и след 24 часа с качествени въглища) и въобще мога да кажа само, че Топливо са измамници. Първо, че въглищата бяха мокри, а да ми продават вода за 615 лв/м3 не ме кефи никак. Второ, че най-вероятно са с поне 25% пернишки въглища и поне още 15% антрацитни. Ще се учудите, защо пък антрацитни, нали?! Ами защото антрацита е два пъи по-тежък. Никога повече от Топливо - само пристанището на Свищов и само лятото за да са сухи.
За щастие имаме 3 японски К2У-та у дома и сега, когато не е хептен студено си караме с тях. Този в детската не го пускаме и двата заедно в хола(35 m2) и спалнята(20 m2), харчат около 10 - 15 квЧ за денонощие. Стойностите, които са в Евро на снимките, са калкулирани само на дневна тарифа - 0,1 евро/квЧ, защото приложението няма възможност да добавя нощна. Което заедно с бойлера е около 4 лв разход за ел. енергия. Котела от друга страна, гори средно по 10 кг вълища за 24 часа = на 6+ лв за денонощие. Сметката е ясна :). Малко се отклоних от темата - извинявайте!

Прикачен файл

климатик спалня.jpg
SHARP AY-Y25SC Kireion
климатик спалня.jpg (34.97 KиБ) Видяна 1331 пъти

Прикачен файл

климатик хол.jpg
National CS-X256A
климатик хол.jpg (33.14 KиБ) Видяна 1331 пъти

Прикачен файл

климатици общо.jpg
К2У общо
климатици общо.jpg (68.35 KиБ) Видяна 1342 пъти
Последна промяна от zaksofon на ср фев 02, 2022 12:26 pm, променено общо 4 пъти.
вт фев 01, 2022 5:58 pmDelpi4a написа:
пон яну 31, 2022 10:50 pmtays написа:
Аз на моя ek3g/s му сложих ново подобно управление. Хареса ми стнбай режима, вентилатора работи 2мин. след спирането на шнека. При работен режим 80 сек преди шнека. Хистерезиса е 5° С. Няма управление на помпата, тръгва при 30° и спира при 26° .има до 4 часови позиции за градуси. Например 8.00 - 55° ,. 17.00 - 60° , 24.00 - 50°. Иначе за спиране и пускане на котела до 96 позиции т.е. през 15 Мин. Вентилатора работи по спокойно, тихо. Горя чист антрацид 6_13мм, подавам 3 сек на 400 изчакване, вентилатор на 3 степен с махната клапа.
Сподели за управлението, ако може снимки и контакт ( линк ) от къде си го взел. Аз споделих за антрацида - при мен няма запалване и горене дори и с вентилатор на МАХ. Иначе, това с тръгването на вентилатора преди подаването на шнека ( при запалване ) е много добра идея. Вентилатора има ли степени или плавно управление.
Един приятел от Турция ми го докара. Излезе ми около 100лв. При работен режим 80 сек преди шнека Не е така Пуска въздух толкова време колкото е останало при спирането. т. е. ако е останало време от 120 сек при спиране на вентилатора когато е достигнала зададената температура, всеки път е различно. Фактически винаги преди пускането на шнека трябва вентилатора да е работил зададеното време при мен 400 сек. независимо дали котела е спрял при достигане на зададена температура на водата или го е спрял вътрешния термостат.На екрана показва това време. Управлението но вентилатора е като при старото управление на степени 5 на бр. Управлението е esb_plusv43 потарси го в нета има PDF с обяснение само че е на турски. Ако има нещо питай. Мога да се опитам да го преведа.
ср яну 12, 2022 7:58 pmsun_17 написа:
съб яну 01, 2022 10:36 pmНиколай_sp написа:
пет дек 17, 2021 7:59 pmsun_17 написа:
Здравейте колеги, от няколко дена съм с въпросния котел и още не съм го разучил добре, но от вчера се появи шум от бункера/шнека при подаване на пелети. Котела работи от няколко дена и не знам дали е съвпадение, но звука започна откакто смених пелетите. В момента съм с тези:[img]https://imageshack.com/i/pmzxhxjQj/img]

Звука се чува като припукване от шнека.



Благодаря предварително и Весели празници!
Колега Здравей ЧНГ да те питам и аз съм със същия котел но искам да закупия като твоя мотор редуктор че за 3г както го имам котела тая година подмених управлението и видях защо ми харчи доста гориво :) А и още нещо да питам с тоя двигател дават ли му на въглища да работи котела???
Здравей, за много години!
Котела го закупих тази есен по препоръка на познат (той взе два) от с. Войводиново, Пловдив. Не съм запознат с разликите от предишните модели, но майстора, който го пуска, каза че вентилатора бил по-тих в сравнение с предходния. Работа е там, че от фирмата не ми дадоха книжка с инструкции и каквото ми обясни майстора като настройки, това ползвам (например има една настройка на която пише Oto, ако някой знае тя за какво е), не мога да намеря онлайн инструкция да прочета по подробно кое за какво е.
Иначе от фирмата ми казаха, че котела се води все горивен, би трябвало да става и за въглища, но аз лично не съм пробвал.
Ти с какво управление смени оригиналното, че и при мен разхода в оригиналния му вид ми идва повече.
ИЗВИНЯВАЙ КОЛЕГА КЪСНО ВИДЯХ ЧЕ СИ МИОТГОВОРИЛ СМЕНИХ ГО С ПОЛСКО УПРАВЛЕНИЕ Timel КАРАМ САМО НА ВЪГЛИЩА СИТНА ФРАКЦИЯ И СМЕНИХ МОТОР РЕДУКТОРА С ПОЛСКИ ТИЯ ПОСРЕДНИЦИ НА ТИЯ КОТЛИ НИЩО НЕ СТАВА ОТ ТЯХ НЯМА ЧАСТИ ЛЪЖАТ ЧЕ ЩЕ ДОСТАВЯТ И НАКРАЯ НИЩО
ср яну 12, 2022 7:58 pmsun_17 написа:
съб яну 01, 2022 10:36 pmНиколай_sp написа:
пет дек 17, 2021 7:59 pmsun_17 написа:
Здравейте колеги, от няколко дена съм с въпросния котел и още не съм го разучил добре, но от вчера се появи шум от бункера/шнека при подаване на пелети. Котела работи от няколко дена и не знам дали е съвпадение, но звука започна откакто смених пелетите. В момента съм с тези:[img]https://imageshack.com/i/pmzxhxjQj/img]

Звука се чува като припукване от шнека.



Благодаря предварително и Весели празници!
Колега Здравей ЧНГ да те питам и аз съм със същия котел но искам да закупия като твоя мотор редуктор че за 3г както го имам котела тая година подмених управлението и видях защо ми харчи доста гориво :) А и още нещо да питам с тоя двигател дават ли му на въглища да работи котела???
Здравей, за много години!
Котела го закупих тази есен по препоръка на познат (той взе два) от с. Войводиново, Пловдив. Не съм запознат с разликите от предишните модели, но майстора, който го пуска, каза че вентилатора бил по-тих в сравнение с предходния. Работа е там, че от фирмата не ми дадоха книжка с инструкции и каквото ми обясни майстора като настройки, това ползвам (например има една настройка на която пише Oto, ако някой знае тя за какво е), не мога да намеря онлайн инструкция да прочета по подробно кое за какво е.
Иначе от фирмата ми казаха, че котела се води все горивен, би трябвало да става и за въглища, но аз лично не съм пробвал.
Ти с какво управление смени оригиналното, че и при мен разхода в оригиналния му вид ми идва повече.
ИЗВИНЯВАЙ КОЛЕГА КЪСНО ВИДЯХ ЧЕ СИ МИОТГОВОРИЛ СМЕНИХ ГО С ПОЛСКО УПРАВЛЕНИЕ Timel КАРАМ САМО НА ВЪГЛИЩА СИТНА ФРАКЦИЯ И СМЕНИХ МОТОР РЕДУКТОРА С ПОЛСКИ ТИЯ ПОСРЕДНИЦИ НА ТИЯ КОТЛИ НИЩО НЕ СТАВА ОТ ТЯХ НЯМА ЧАСТИ ЛЪЖАТ ЧЕ ЩЕ ДОСТАВЯТ И НАКРАЯ НИЩО
Delpi4a - специалист
Така, след като не намерих въглища 6-20 мм в Плевен и областта се принудих да взема пелети. Имаше два модела, едните бяха слънчогледови на Керпи на цена 9.20 лв чувала, а другите, свищовски, на Екотекника от широколистна дървесина на цена 10 лв.с калоричност 5.1 kw/h на кг. 😀 Взех дървените на Екотекника, за пръв път горя дървесни пелети, но голяма разлика от слънчогледа май няма. Страшно много пушат и при стенбай 3 сек на 30 мин. огнището видимо пропада, затова се принудих да го вдигна на 8 сек на 30 мин. пак пропада малко, но поносимо. Настройките на горенето,засега, са 6 сек подава на 100 сек чака. Топлят, но навън е и 10 градуса 😀.
Въпроса ми е към тези, които са горили подобно чудо: нормално ли е да пушат толкова или просто пелетите са боклук и нормално ли е да пропада така огнището при стенбая?
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32

Тема "Котел Emtas EK3G/S-30, мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: