Най - вълнуващия въпрос зимно време.
emilvtc - специалист
Въпроса ми е може ли в една затворена система работеща с разширителен съд под налягане, при избора на циркулационна помпа да се пренебрегне (изключи от изчисленията) хидростатичното налягане във вертикалните щтрангове между етажите ?

Инсталацията е в двуетажна къща с подово отопление на двата етажа. Една помпа ще върти водата за в двата етажа, която ще е разположена на 1-вия етаж.
Динамичното съпротивление (пада на анлягане) на всеки един от кръговете е около 9кПа (0.9метра воден стълб).
Първия етаж е висок 3м.

Та въпроса ми е при положение, че ще има само циркулация в затворената система - може ли да се пренебрегне хидростатичното налягане във вертикалните 3 метрови щтрангове между етажите и при избора на помпа да се отчете само 9кПа динамичен пад на налягане в кръговете?
naskov - майстор
Ключовата дума е "циркулационна" помпа, а не нагнетателна, смукателна, вакуумна и т.н. Така, че може :)
kozl - майстор
emilvtc написа:
Въпроса ми е може ли в една затворена система работеща с разширителен съд под налягане, при избора на циркулационна помпа да се пренебрегне (изключи от изчисленията) хидростатичното налягане във вертикалните щтрангове между етажите ?

Инсталацията е в двуетажна къща с подово отопление на двата етажа. Една помпа ще върти водата за в двата етажа, която ще е разположена на 1-вия етаж.
Динамичното съпротивление (пада на анлягане) на всеки един от кръговете е около 9кПа (0.9метра воден стълб).
Първия етаж е висок 3м.

Та въпроса ми е при положение, че ще има само циркулация в затворената система - може ли да се пренебрегне хидростатичното налягане във вертикалните 3 метрови щтрангове между етажите и при избора на помпа да се отчете само 9кПа динамичен пад на налягане в кръговете?
От кои изчисления се изключва хидростатичното налягане?
За избора на циркулационна помпа се ползва налягането получено от съпротивлението при движение на течността за определен дебит. Какви са тези кръгове? Ако са включени в общ изходящ и входящ колектор към помпата, значи циркулационната помпа трябва да е за налягане > 9кПа при дебит = сумата от дебитите за всеки кръг.
Бат Диди - специалист
[quote="emilvtc"]Въпроса ми е може ли в една затворена система работеща с разширителен съд под налягане, при избора на циркулационна помпа да се пренебрегне (изключи от изчисленията) хидростатичното налягане във вертикалните щтрангове между етажите ?


Отпред или отзад на помпата, кое налягане искаш да изключиш :goodman:

Тема "Изчисляване на водно подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: