Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
Колегите искат да кажат че няма нужда да сваляш горелка да отваря и сменяваш врати и т.н.просто горелката е отдолу а над нея дървата гориш каквото искаш даже може да я използваш да разпалва дървата.Щото тя може да се пали автоматично а дървата не.
tzvtz - напреднал
baeto написа:
А на котела Грейко как става минаването от пелети на дърва, че не намирам информация а ми е важно да е комбиниран? На повечето гледам, че се сменят вратите, а на тоя ако се сложи горелката от страни как се процедира тогава? Някой има ли впечатление как се справя на дърва или си е предимно за пелети?
Скарата за дървата стои в бункера под наклон и горелката е под нея, като може да бъде и от двете страни на котела. Слагат се дървата през горната врата, разпалват се и след време горелката спира да подава пелети. Ако не се добавят, горелката пак включва. Гори си нормално на дърва само, че си трябва и чистене поне веднъж седмично, че правят много нагар в котела.
baeto - напреднал
От Грейко ми казаха, че котела е предназначен предимно за пелети и за инцидентно ползване на дърва. Предимството му пред Бош според мен е, че не е нужно демонтиране на врати или горелката за да гориш дърва. За сега обаче все още тоя котел е обвит в някаква мистика. Няма достатъчно информация за това как се представя на дърва, дори никъде не намерих размери на отворите за зареждане и размера на горивната камера. За мен също като при колегата vakleto е задължително котела да може да работи добре и на дърва, и на пелети.
LazarGanev - "Велик майстор"
Имам клиент, който 2 години горя само дърва, но почина и сега синът му подкара котела само на пелети. Препоръчително е да има трипътен вентил, понеже при работа на дърва се получава конденз, заради ниската температура на димните газове. Изискванията за пелети и за дърва са различни, тук се е гледало да няма компромиси на пелети. Той е смятан да е икономичен на пелети, дървата са резервно гориво. За да гори дърва му трябва допълнително оборудване за 300лв. Иначе както казаха колегите двете горива не си пречат, а си помагат. Където съм слагал такива комбинирани, обикновено после никой не се сеща за дървата
baeto - напреднал
Понеже все пак сме си планински град и ми се ще да има възможност и за дърва. А какво е това допълнително оборудване за 300лв.? До сега никъде не се споменава, че е нужно нещо допълнително.
tzvtz - напреднал
baeto написа:
Понеже все пак сме си планински град и ми се ще да има възможност и за дърва. А какво е това допълнително оборудване за 300лв.? До сега никъде не се споменава, че е нужно нещо допълнително.
Това включва чугунена скара за дърва, вратичка със синджирче за въздух (като на котлите на дърва и въглища) и терморегулатор, който да я отваря (пак като на котлите на дърва и въглища). По спомен двете врати на котела са с едни и същи размери - около 35/20 см. Вътре горивната камера е малко по-голяма, а височината и е около 40 см. Общо взето с едно зареждане на дърва се кара около 3-4 часа.
Мотивът за ползване на дърва е единствено цената на горения продукт. Като удобство няма място за сравнение с пелетите. Другото удобство за което се сещам е, че при гравитачни системи като моята, при спиране на тока може да си работи парното с дни само на дърва.
шоп - майстор
Може да помислиш за котел Виадрус качен на кутия ( 2 ра употреба Виадруси се намират на приемливи цени ) + горелка http://pmtechnology.bg/pm30.php?utm_sou ... 0wod-68GLA

Аз лично бих избрал чугунен триходов Карпат, но за съжаление в Бг още не са широко разпространени и не се предлагат на вторичният пазар.

Ако искаш стоманен котел, а не чугунен горепосочената горелка се монтира на триходов стоманен Бош за 5 минути.

Разбира се може да ползваш и много други горелки, но не забравяй, че много важен е и топлообменника-демек котела.

Като цяло за 2500 лв може да закупиш комбинацията горелка + котел. Всички пари над 2500 според мен са гершни и плащаш за да притежаваш марката.
baeto - напреднал
Като цяло и аз се бях замислил за Бош, но понеже тук се спомена и Грейко реших да обмисля вариант и с него. Вземайки под внимание цените на котела и горелката 2500лв. едва ли ще са достатъчни, та то само горелката е 2000лв. а котела и той толкова! При мен проблема е, че няма дистрибутори наблизо и малко ми се усложнява получаването на информация.
fbr - майстор
За хора със сръчни ръце и умни глави котел + горелка =2К
gnt69 - майстор
Това също е вариант тия горелки ги хвалят че горят всичко, ама май не палят самички. :partyman:

Тема "Избор на котел с горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: