Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
all4all, опитвал ли си горене на въглища тип горно горене?

демек пълниш с въглища до долният ръб на вратичката, слагаш малко дръвца, подпалки, хартия и драсваш клечката.

Горенето е отгоре-надолу. Близо 20 години така съм се отполявал със самоделен стоманен котел, с руски чугунен котел и с виадрус. Бил съм по-доволен от резултата спрямо начина посочен от теб.

Иначе по темата. Съгласен съм с Андро 440. При наличие на горелка трябват повече ребра: 6-8 дори 10.

Даже из празната ми глава се върти мисълта за Виадрус с повече от 10 ребра:-)))))))))))

Ако някои знае причина да не сложа 12-14 и повече ребра нека я сподели. Ребрата са налични, нипели имам, щилки също. 2-3 свободни дни да удължа котела все ще намеря. Може би има някакви термични и динамични натоварваня за които не се сещам и ще са проблем :?
Maximus77 - напреднал
lz2skt написа:
В Де Дитриха има ли поставени турболатори? Ако няма може да си направиш и сложиш в последният ход на газовете.Де факто ти е направена метална скара и на нея лежат тухлите.Единственото ,което ми иде на акъла пак с подобни скари да се направят още 2 хода на газовете ,но може би трябва още да се смъкне надолу тази направената от фирмата,ако монтажът на горелката позволява.Сложи си и един термометър на изхода на котела.По информация до към 160-180 гр може да се смъкне темп на дим.газове.
Ламарината аз си я поставих а за двата хода на газовете имате предвид да поставя още две ламарини като тази само че по надолу от тази която е в котела?
lz2skt - специалист
Хубаво е за двата хода пак да са от плочи или от чугунени плочи ,но може и от ламарина по -дебела- цели се завъртане на
газовете.Турболатори трябват за в най -горният проход между чугунените ребра на последният ход. Към Шопа...съвсем наскоро обсъждахме с Андро 440 тази негова идея за Виадрус със страшно много глидери и стигнахме до идеята ,че примерно след намаляне на горенето самият котел ще истива по-бавно(ще има по -голяма инертност) и на висока мощност на горелката ще се оползотворява повече топлина.Остава евентуално въпросът с конденза,ако се появи подобен.Без експерименти няма как да разберем със сигурност.Щом имаш резервни части и мерак....какво те спира :)
all4all - специалист
шоп Миналата година няколко дена го палих с горно горене за сефте дет се вика по начина който ти каза ...
Въглища до долния ръб на вратичката нямам особени впечатления утре ще го запаля пак с горно да видим ще намеря ли разлика... Най лошото ми впечаттление обаче когато пълня котела до долния ръб на вратичката е че с много повече гориво ми гори по малко време не знам каква е причината... :? Принципно по този метод който описах ме научи един приятел пожарникар който също има котел виадрус той обясни така нещата... Слагаш тънки дърва дапокриеш скарата запречваш долната вратичка пак с с по широко дърво слагаш въглищата и ги разбутваш равномерно в целия котел да не са купчина, с подпалки пред дървото на вратичката палиш котела... Тъй като въглищата по трудно ще се запалят първо се пали дървото което запречва при насрещния въздух се запалват дървата който са под самите вълищата и огъня отива отзат в дъното на котела така като се запали зания край в котела димните казаове изминават по дълъг път ... Това ми обясни той... Инак първата година спях при котела :lol: на 2 часа с лопатата мислих да го изхвърлям по едно време добре че човека ми каза как да го паля и да карам по 6>8 часа без да се занимавам с него... Инак тук четох мнението на Аднрончо и съм много съгласен с него котела като се запали не трябва да се гаси до края на сезона... Всяко гасене според мен е загуба...Едно ще изтива къщата две че наново подгрявам водата от 20 градуса до 60>65 и там са най големите загубите поне според мен ...
Бих искал да ви попитам относно всегоривните горелки който горят въглища пелети ако някой има такава да сподели Шумно ли работи това чудо лесно ли се намират въглища с нужната големина - фракция какъв разход дава, има ли опасност от запалване на горивото в бункера какъв е разхода на пелети ако някой го е пробвал с пелети ...
Тъй като 20 дена само чета и гледам разни модификации на виадруси в тубата попаднах на тази какво ви е мнението за нея? А забравих да спомена че съм с 6 радиатора панелни с обща мощност 18 KW :?
https://www.youtube.com/watch?v=bJb8rF2dHKs
шоп - майстор
lz2skt написа:
.съвсем наскоро обсъждахме с Андро 440 тази негова идея за Виадрус със страшно много глидери и стигнахме до идеята ,че примерно след намаляне на горенето самият котел ще истива по-бавно(ще има по -голяма инертност) и на висока мощност на горелката ще се оползотворява повече топлина.Остава евентуално въпросът с конденза,ако се появи подобен.Без експерименти няма как да разберем със сигурност.Щом имаш резервни части и мерак....какво те спира :)
Ако се сложи трипътен термосмесителен антикондензен вентил, а аз ВИНАГИ МОНТИРАМ такъв, конденз няма как да има, защото отела винаги ще е 56-60 градуса ( при монтиран вентил с щампа 55гр)

Така, че според мен това опасение поне за мен не съществува. Опасявам се да кажем при 12-14-16 ребра да не се получат някакви топлинни линейни разширения да се скъсат шпилки и т.н. Влошена циркулация и прегряване в някои ребра...Все си мисля, че няма да има проблема ама знам ли :?
шоп - майстор
all4all написа:
..
Бих искал да ви попитам относно всегоривните горелки който горят въглища пелети ако някой има такава да сподели Шумно ли работи това чудо лесно ли се намират въглища с нужната големина - фракция какъв разход дава, има ли опасност от запалване на горивото в бункера какъв е разхода на пелети ако някой го е пробвал с пелети ...
Аз съм с такава полска универсална чугунена горелка. Горя въглища фракция 5-20мм. Тази година съм на донбаски, миналата бях на пернишки, бил съм и на лигнитни.

Въглища за автоматични котли има под път и над път. С цена 140 до 300 лв тон. Мойте ми ги пакетират в чували по 25 кг на порт Лом. За 4 тона пакетажа е 50 лв. Мина Перник продава пресята фракция за около 140 лв тон и произвежда пелети от въглища с цена 180-200 лв/т в зависимост насипно или чувал.

Горелката гори и дървесен чипс, царевица, отсевки, костилки, черупки и разбира се пелети. То всички горелки горят пелети .


Относно шума...шума от вентилатора е ясен. За другият шум....ми според мен е шумна. Шнека е много як от чугун и с дължина около 1 метър. Та този шнек мечка и троши въглищата и се чува, но всеки различно оценява шума.
Дано съм бил полезен.
lz2skt - специалист
За влошената циркулация може да се мисли за поставяне на стратификационна тръба на студеният вход на котела.
Може да пробвате с http://пелети.бг

Тема "Преустрояване на котел за горене на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: