• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
HAXZOR_BG - помощник
Здравейте! Искам да попитам за избора на пелетна камина. Насочил съм се към Ecospar minima, но съм съгласен и на други варианти. Става въпрос за апартамент 66м2. В момента има изградена отворена система със 1 радиатор 10 глидера, 1 радиатор 20 глидера, една лира и бойлер 80 или 100л. В момента се харчат около 6м3+- дърва и около 700кг. въглища за сезона с камина Прити. Апартамента е без изолация но със сменени дограми(незнам точно какви). Ще ви помоля да ме ориентирате към избора на пелетна камина и за приблизителен разход на пелети за сезон ако е възможно. Камина ще гори от 17:00 до 22-23:00 часа т.е. 5-6 часа на ден през повечето време, защото през останалата част на деня не се обитава. Също така избраната от мен засега Ecospar minima има ли възможност да работи със слънчогледови пелети.
kalin72 - майстор
приблизителен разход на пелети за сезон ако е възможно.
- сметнете си го - макс/мин разход гориво на час: 2,1 -0.8/kg
има ли възможност да работи със слънчогледови пелети
- не мисля, че разхода на пелети ще е огромен, че да ползвате слънчогледови, вместо качествени дървесни. По принцип за камините не се препоръчват слънчогледови пелети, или нещо друго, освен дървесни.

Камина ще гори от 17:00 до 22-23:00 часа т.е. 5-6 часа на ден през повечето време, защото през останалата част на деня не се обитава.
- при положение, че изолацията на апартамента е добра, може и да ви е добре при такъв режим. Иначе ще харчите много пелети само докато затоплите помещенията, и после ще спирате камината. неикономичен режим на работа.
HAXZOR_BG - помощник
- не мисля, че разхода на пелети ще е огромен, че да ползвате слънчогледови, вместо качествени дървесни. По принцип за камините не се препоръчват слънчогледови пелети, или нещо друго, освен дървесни.
Целта е разходите за отопление да не надвишават сегашните.

при положение, че изолацията на апартамента е добра, може и да ви е добре при такъв режим. Иначе ще харчите много пелети само докато затоплите помещенията, и после ще спирате камината. неикономичен режим на работа.
Апартамента е без изолация. Камината която съм избрал става ли за мойте цели?
kalin72 - майстор
Целта е разходите за отопление да не надвишават сегашните.
- няма да стане, освен ако не изолирате много добре жилището си. Или ако не пускате камината за по 3-4-6 часа на денонощие...ама си губи смисъла от отоплението... Всичко останало, като настройки на камината, инсталация...не че са маловажни, но са второстепенни.
Камината която съм избрал става ли за мойте цели?
- Да
HAXZOR_BG - помощник
А други алтернативни марки и модели? #-o
andy_forresite - майстор
Хвърлям поглед върху темата с тези камини. Доволни са хората.
Има два проблема пред теб. Единият е разходът. Няма да е по-малък в пари в сравнение със сега. Нагоре ще е. Вторият проблем е по-ниската мощност на излъчване от пелетните камини с водна риза. Тя е 2-3 пъти по-малка от сегашната камина. Прититата по принцип са от 4 нагоре и тъй като това е максимум, постиган при специални условия и гориво, то клиентите реално използват към 2,5 квч топлинна енергия от излъчване от самата камина.
Minima hydro 12 kw е с максимална мощност 12 киловата, която е разпределена 10 квч към водната риза и 2 на излъчване. Това е при максималната й мощност, при която разходът е 2,1 кг/час. Значи при 6 часа отопление в дните понеделник-петък (от 17:00 до 23:00 ч.) най-много ще изхарчи 12,6 кг. При цена на тон дървесни пелети 350 лева това прави 4,41 лева на ден. В събота и неделя по повече. Или среднодневен разход от 5 лева прави по 150 лв на месец умножено по 6 месеца = 900 лева. В момента си на ... колко ... 650-700 лева, не повече. Та по-скъпо ще е. Отделно това отопление разглезва и почваш да отопляваш при температури вътре, при които с притито си казваш: "Офф, да бе, е са ше цепя подпалки и ще пушлевя в апартамента, ааами, няма да паля, не е толкова хладно". А минимата ще си кажете бе яааа пали камината че нещо ми е студено.
Така, трябва ти програмирано палене от 16 часа до 23 часа понеделник : петък и през почивните дни по цял ден, а във време като сега и денонощно.
0,8 кг/ч са ти 3,6 квч топлинна енергия. Вероятно 1 кв е от излъчване от камината и 2,6 към водната риза. Какво ще направиш с тях към тези 30 глидера нямам представа.
Плюс е леснията, особено запалването и липсата на пушилки. Няма да се карате чий ред е да отиде за дърва или въглища, а цъкате копчета. Друг плюс е по-малкото пепеляк. С прахосмук за камина няма и да се вдигне пепел из апартамента, т.е. по-малко чистене.
HAXZOR_BG - помощник
А разходът как е обявен 2 кг на час, но при час постоянна работа без спиранията или със тях?
kalin72 - майстор
HAXZOR_BG написа:
А разходът как е обявен 2 кг на час, но при час постоянна работа без спиранията или със тях?
Логично е да е когато работи. Ако работи 24 часа = 2 по 24 = 48 кг, ако работи 6 часа = 6 по 2 = 12 кг
andy_forresite - майстор
50 кг е максималният разход, но това никога няма да стане с твоите 30 глидера и 80-100 л бойлер. Няма как 6-те киловата радиатори камината да гори с 2.1 кг/ч, когато "помпи" системата с 10 кв. В началото ще е така около час, в по-топло време и много по-малко и после ще сваля, сваля ... и така. За 7 часа работа - от 16:00 до 23:00 я изгорила 10 кг, я не. Зависи колко е студено. Демек 3,50 на цената по-горе за пелетите.
HAXZOR_BG - помощник
А горенето на на слънчогледови пелети в такава камина освен до неизгарянето им до някакви други проблеми може ли да доведе?
  • 1
  • 2

Тема "Избор на Камина." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: