Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lz2skt - специалист
Може разбира се ...но се уморих от всевъзможни щуротии...правени слънчеви и въздушни колектори(още когато никой не беше чувал за въздушен колектор или цялата махала ми смееше ,че една дървена кутия със стъкло и стражишки радиатор може да топли бойлер)То не бяха бойлери на комина,вкарване на серпентини в бойлери,горелки и печки на отработено масло и прочие за крехката ми възраст.Горил съм какви ли не боклуци само и само да ми излезе по-евтино-стреч фолио,отпадъци от шивашка промишленост,отпадъци от дървообработваща промишленост,сума ти въглищен прах ,объркан с отработено масло и т.н.Не съм на 18 вече ....и здравето не е същото
fbr - майстор
lz2skt написа:
Не съм на 18 вече ....и здравето не е същото
Това ме мотивира и мене да правя някакви промени в моя отоплителен процес (16г на въглища), но така и не мога да се реша, накъде да насоча усилията си. Пелетите не са ми опция, щото носенето и чистенето не се елиминира. Все се ослушвам относно изолацията на къщата, щото едни 10К, ще ги лапне като топъл хляб. И след това, газ ли ще е, термопомпа ли ще е, вода в кладенеца имам в изобилие, а и реката е през пътя.
lz2skt - специалист
Дебела изолация на стени, тавани -20см на стени,30см тавани.Качествена дограма...после като се доближиш до параметрите на пасивна(ниско енергийна )къща слагай една термопомпа :)
шоп - майстор
fbr написа:
lz2skt написа:
Не съм на 18 вече ....и здравето не е същото
Това ме мотивира и мене да правя някакви промени в моя отоплителен процес (16г на въглища), но така и не мога да се реша, накъде да насоча усилията си. Пелетите не са ми опция, щото носенето и чистенето не се елиминира. Все се ослушвам относно изолацията на къщата, щото едни 10К, ще ги лапне като топъл хляб. И след това, газ ли ще е, термопомпа ли ще е, вода в кладенеца имам в изобилие, а и реката е през пътя.
+ 1 към мненията
И мен вече хамалагията с пелети и горелки ми тежи. За съжаление газ няма-нама и да има

Мисля да мина на следващо ниво. ТП вода вода. Вода има бол, близко е до повърхостта. Ще включа и слънцето в системата, която мисля да работи само на нощна тарифа.

Пък старият твърдотопливен котел на ЕЦ ще си стои. Котел с горелката на въглища също ще си стои.
lz2skt - специалист
Имам извод за газ на улицата...обаче почти всички мои познати и приятели...все хора със стабилни доходи и изолирани къщи с големината на моята -доктори,зъболекари,земеделци който минаха от твърдо на газ ,постоянно ми се оплакват и търсят алтернатива на газта.Мой съсед -доктор има котел на твърдо и скоро мина на газ,заради здравословни проблеми.След 1 месец на газ ,като видя сметката...купи домбаски и сега пали яко Дакона.....Приятел-земеделец-мина на климатици и почти не пуска газовият и т.н.
За газта и аз залитам от известно време.
Горе има една тема за разхода на газ, където видни учени хора от форума обясняват що се получава голям понякога.
Прочетох я на младини, но последните мнения пак си ме стряскат.
Все пак си мисля,че газта е пелетите на въглищата.
andy_forresite - майстор
Много ми е интересен разходът им на въглища. Един познат с дакон 24 ми се хвалеше колко топло е в тях и колко икономично. Нищо не гори и жега. Е, да ама видях кога си купи въглищата и след месец и малко нямаше въглища. Икономично няма що.
На газ има тънкости по самата инсталация. Отделно не може до вчера да си се ограничавал да не включваш нищо за отопление на ток и от днес на газ мааалиии давай да пускаме всичкото отопление. Така стават големите сметки. Може киловатчас на газ да е двойно по-евтин от на ток, но извинявай, до вчера ти е било скъпо с 1-2 квч на ток, а днес Х пуснал 10-15 кв консуматори на газ. Е?!
Анди, тънкостите ги има описани в горната тема. Имало е кой да ни ги покаже. Който иска, да се образова. За сметките си прав.
Мойта кола е най икономична. От 2 седмици съм и свалил акумулатора.
kyxap - специалист
andy_forresite написа:
Много ми е интересен разходът им на въглища. Един познат с дакон 24 ми се хвалеше колко топло е в тях и колко икономично. Нищо не гори и жега. Е, да ама видях кога си купи въглищата и след месец и малко нямаше въглища. Икономично няма що.
На газ има тънкости по самата инсталация. Отделно не може до вчера да си се ограничавал да не включваш нищо за отопление на ток и от днес на газ мааалиии давай да пускаме всичкото отопление. Така стават големите сметки. Може киловатчас на газ да е двойно по-евтин от на ток, но извинявай, до вчера ти е било скъпо с 1-2 квч на ток, а днес Х пуснал 10-15 кв консуматори на газ. Е?!
Ей това е истината! Гледам тия дни и колата, като не я вадя от гаража супер разход ми дава :-D

P.S. Трифонов, докато съм писал това, ти си написал същото :prayer:
fbr - майстор
С продавача от Топливо се знаем, всяка година товаря около 3 т (колкото излязат)донбаски , случва се да останат, но на следващата вземам пак 3т, само веднъж си спомням, че не достигнаха, и посред зима карах въглища. Една кофа ми побира 6кг, средно горя по 3 кофи, 3*6 кръгло 20 кила, 30 дни по 20 кила са 600кг. 5 месеца по 600кг, ей ти 3 тона. В момента ми вървят по 5-6 кофи, да се надяваме, че няма да се наложи да се докупуват въглища.
Последна промяна от fbr на вт яну 10, 2017 6:05 pm, променено общо 1 път.

Тема "Питане относно разход на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: