• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Вичи - специалист
Втората помпа е необходима, ако циркулационните кръгове са повече от един или е един, но има втори трипътен вентил за регулиране на температурата в отоплителните тела.

В случая проблем създава крана на байпаса. Автора мисли, че като го притвори ще увеличи дебита през радиаторите. Всъщност по този начин намалява притока на топла вода към вентила, той от своя страна, за да постигне необходимата температура на изхода си притваря входа на връщащата от големия кръг "студена" и по този начин дроселира помпата. Все едно, че има кран непосредствено след помпата. Трябва да се отвори крана напълно и ако може да вдигне някоя температура - на котела или от радиаторите като притвори такива, където е възможно. По този начин ще намали дебита през байпаса за сметка на този през радиаторите. Ако това не е достатъчно трябва да се иде на другите варианти - по-голяма или втора помпа.

Евгени, изравнител се слага, когато има две или повече помпи на взаимно свързани кръгове. Дали е необходим, когато помпите са умни е добър въпрос, но аз не знам отговора.
andy_forresite - майстор
Не мога да помогна. Дори не видях помпата каква е. Нито една снимка не видях. Само искам да напиша, че става с една помпа и трипътен. Моята скромна инсталация от 5 радиатора и малък бойлер, също с трипътен, е така. И двата трипътни са херц с изнесен осезател. Помпата е слаба - алфа 2L 25/40 180, на изхода на котела, само че водата при мен се качва на най-много 3 метра, не на 10. Иначе пък има магистрала 30 метра до най-далечния радиатор.
filmatoplo - майстор
В случая се прави така -още преди да се започне с монтажа трябва да се знае правилната индивидуална схема
,точните нужни компоненти и човек който ще прави монтажа до правилно и резултатно функциониране .Колегата не е виновен че не знае тези неща ,но има време да се направи промяна.Аз съм давал пример с мен самия когато купих първия си термовентил да го монтирам на един от първите си котли Атмос , купувам вентила и искам съвет за монтажа ,и питам точно дали да сложа втора помпа (защото се съмнявах ) -и оня инженер ме убеждаваше че - Само с една помпа става .Взех че го послушах - И работата се осра - получиха се някой зони със слаб дебит ,част от подовото почти не сработи , конвектори също не топлеха добре .Колко псувах този (инженер) , сложих си втората помпа и готово ,сега след 15 години си знам урока . :) и го предавам да не стават грешки .
preslav - майстор
filmatoplo написа:
В случая се прави така -още преди да се започне с монтажа трябва да се знае правилната индивидуална схема
,точните нужни компоненти и човек който ще прави монтажа до правилно и резултатно функциониране .Колегата не е виновен че не знае тези неща ,но има време да се направи промяна.Аз съм давал пример с мен самия когато купих първия си термовентил да го монтирам на един от първите си котли Атмос , купувам вентила и искам съвет за монтажа ,и питам точно дали да сложа втора помпа (защото се съмнявах ) -и оня инженер ме убеждаваше че - Само с една помпа става .Взех че го послушах - И работата се осра - получиха се някой зони със слаб дебит ,част от подовото почти не сработи , конвектори също не топлеха добре .Колко псувах този (инженер) , сложих си втората помпа и готово ,сега след 15 години си знам урока . :) и го предавам да не стават грешки .
Отдавна ти чета постовете, никога не съм бил впечатлен от мненията, които изказваш, но с този си пост надмина всякакви граници - ти що не си ИНЖЕНЕР бе, какво ти коства да си вземеш едно кетапче, нали си много велик, 5-6 сладки приказки 40-50 изпита и си с дипломка!
Хайде да си имаме уваженията и да си знаем насраните гъзове - аз също не съм инженер, и доктор не съм, но уважавам труда на онези дето са си напрегнали мозъка докато аз съм лапал мухи! В живота си се нагледах на "майсторчета" дето не уважават никого освен собствените си велики дела - да давам ли примери или да замълча, че ми писна от пожарникари разбиращи от нанотехнологии!
Точно на теб не бих ти дал да ми пипаш вертикалния щранг, който с годините стана хоризонтален, камо ли да ми регулираш газовия котел!
Вичи - специалист
Преславе, ти в ред ли си? Филма е пич и просто се опитва да помага на хората. Аз съм инженер (ОВК) и съм научил доста от майстори в т. ч. и от Филма.

Филмче, в случая е имало и подово и конвектори и затова не е станало с една помпа. Тук случая е друг. Всичко е индивидуално и специфично, няма всеобхватно правило.
gnt69 - майстор
++++++ Филма не е пич. ФИЛМА Е ГОЛЯМ ПИЧ. :supz: :supz: :partyman:
preslav - майстор
Вичи написа:
Преславе, ти в ред ли си? Филма е пич и просто се опитва да помага на хората. Аз съм инженер (ОВК) и съм научил доста от майстори в т. ч. и от Филма.

Филмче, в случая е имало и подово и конвектори и затова не е станало с една помпа. Тук случая е друг. Всичко е индивидуално и специфично, няма всеобхватно правило.
Не, не съм у ред пич, но всяка бариера има две страни - пролазвайки от едната към другата се навеждаш, мигаш, пазиш си главата, някой ти помага, ти самият се подпираш. Идва момента, в който всяка жаба трябва да си знае гьола! Инженер си, ОК инженер си, научил си разни тънкости от пичовете (практиците), уважавай ги за това, че са били добронамерени и са споделили опит, но не позволявай да те поучават цял живот иначе се обезсмисля наличието на инженери, офицери, генерали. Между другото по врачки ли ходиш или на доктор?
Преслиииии, сопри са малко!
Ако ти е крив светът, няма нужда да обиждаш навред.
Няма как един да е прав, а десет криви.
Всеки се дъни, ако се усетя си мълча.
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Преслиииии, сопри са малко!
Ако ти е крив светът, няма нужда да обиждаш навред.
Няма как един да е прав, а десет криви.
Всеки се дъни, ако се усетя си мълча.
В същност си прав - пак подпалих метлата, ама като видя изкуствовед да дава акъл как се прави гредоред и ми иде да си заровя главата, че да не ме чува жената.
Гадна нация сме, нямаме уважение към чуждия труд, а от там и собственият ни никой не уважава!
Запрях се - поне за момента!
Благодаря за съвета!
Вичи - специалист
preslav написа:
Не, не съм у ред пич, но всяка бариера има две страни - пролазвайки от едната към другата се навеждаш, мигаш, пазиш си главата, някой ти помага, ти самият се подпираш. Идва момента, в който всяка жаба трябва да си знае гьола! Инженер си, ОК инженер си, научил си разни тънкости от пичовете (практиците), уважавай ги за това, че са били добронамерени и са споделили опит, но не позволявай да те поучават цял живот иначе се обезсмисля наличието на инженери, офицери, генерали. Между другото по врачки ли ходиш или на доктор?
Разбирам чудесно идеите ти и съм съгласен с тях, но не и с начина на изразяването им. Не бива да нагрубяваш някой с различно мнение, още повече, ако е от малкото професионалисти тук, които не пишат с цел печалбарство. Няма бариери, никой не се навежда и ако следиш спора, нито за момент не съм позволил на Филма да ме поучава, точно обратното.

Какво е врачка?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

Тема "2 циркулационни помпи на локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: