• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
ivo_georgiev написа:
Днес ще се опитам да направя снимки ако не утре.

Трипътния е монтиран правилно според мен, защото иначе нямаше да е таково поведенето на котлето.

Щранговете са медни или поне там докъдето имам достъп. Ако слагам кранове трябва да намеря някой, който работи със мед да ги преработи, но както споменах на 2-3 ма звънях и не им се занимава с такива неща явно сезона е такъв.

Около котлето и последния неработещ щранг са ми възможностите, защото там тръбите са подцинковани и мога и аз да се справя надявам се.

Затова и търся решения окоро 2-те ми идеи

1. Да добавя втора помпа около трипътния вентил. Виждам из темите, че хората коментират такава схема, но реално не мога да я намеря. Има и коментари, че при трипътен и една помпа дебита през радиаторите пада драстично.

2. Да добавя помпа направо на вертикалния щранг който не работи за да го накарам принудително да циркулира. Разстоянието между котела и тази помпа ще е около 10 метра вертикален и 10 метра хоризонтален щранг.

Тук е мястото да спомена, че тези промени имат единствено за цел парното да го подкарам до края на сезона. След като приключи ще търся сериозен майстор за промяна и коригиране където е необходимо.
Има бързи връзки всякакви - режеш тръба, слагаш бърза връзка с кран, без всякакви специални инструменти. Можеш да пробваш и с втора помпа на изхода на неработещия щранг с кран преди помпата за балансиране на системата - крана на смукателната част на помпата. Не знам кое е по-евтино, помпа или бързи връзки, но си е педерастка работа да ти сътворят неработеща система и да не дойдат да си я оправят.
viewtopic.php?f=10&t=45800&hilit=%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
viewtopic.php?f=10&t=45800&hilit=%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD
Какво предлагаш (че ми е интересно) - друг вентил, кран преди вентила или??? Щура работа, купи си котел, че си намери белята. Една седмица лазих в подпокривното да обезвъздушавам системата, тъкмо всичко си дойде по местата и един от първия етаж си отворил "секретния кран" (няма такова нещо за Бае ти Ганьо), наводнил си хола, спря парното на 40 апартамента, а аз пак лазих седмица - приключих с лазенето!
preslav написа:
Трифон П.Трифонов написа:
viewtopic.php?f=10&t=45800&hilit=%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD
Какво предлагаш (че ми е интересно) - друг вентил, кран преди вентила или??? Щура работа, купи си котел, че си намери белята. Една седмица лазих в подпокривното да обезвъздушавам системата, тъкмо всичко си дойде по местата и един от първия етаж си отворил "секретния кран" (няма такова нещо за Бае ти Ганьо), наводнил си хола, спря парното на 40 апартамента, а аз пак лазих седмица - приключих с лазенето!
По назад, в мненията, съм предположил защо се получава проблема.
-вентила не отделя на 100% потоците- монтира се кран преди него, както предположи.
-неправилно монтиран трипътен термостатичен вентил-явява се като разпределителен и не се получават очакваните благинки.
-запушен филтър-помпата не осигурява необходимият дебит, въпреки, че е напълно достатъчна за инсталацията.
Избрах Есбе, пред Термовар, защото когато отвори напълно големият кръг, затваря малкият.
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
preslav написа:
Трифон П.Трифонов написа:
viewtopic.php?f=10&t=45800&hilit=%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD
Какво предлагаш (че ми е интересно) - друг вентил, кран преди вентила или??? Щура работа, купи си котел, че си намери белята. Една седмица лазих в подпокривното да обезвъздушавам системата, тъкмо всичко си дойде по местата и един от първия етаж си отворил "секретния кран" (няма такова нещо за Бае ти Ганьо), наводнил си хола, спря парното на 40 апартамента, а аз пак лазих седмица - приключих с лазенето!
По назад, в мненията, съм предположил защо се получава проблема.
-вентила не отделя на 100% потоците- монтира се кран преди него, както предположи.
-неправилно монтиран трипътен термостатичен вентил-явява се като разпределителен и не се получават очакваните благинки.
-запушен филтър-помпата не осигурява необходимият дебит, въпреки, че е напълно достатъчна за инсталацията.
Избрах Есбе, пред Термовар, защото когато отвори напълно големият кръг, затваря малкият.
Хич не разбирам от тези неща, но има логика в това, което казваш! За мен кофтито е, че човекът (явно) не иска сам да си реши проблема, а търси "майстор" да му го оправи - негово право си е, ама после пак ще чеше главата и ще псува жената, че лятос по друг начин изглеждат нещата!
Ама иначе си е готин, споделя си проблема, не се дърви какви ги е сътворил, просто си пита как да си помете ... (тук вече няма рима).
Преслав, не е само логика. Четене му е майката.
Човека явно не разбира, щом предложи толкова погрешна схема-помпата на малкият кръг визирам.
Но пък е готин, наистина и ще се справи. Само тряба да са идоса ощи малку.
Дано поне си провери филтъра и да притваря крана преди трипътния.
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Преслав, не е само логика. Четене му е майката.
Човека явно не разбира, щом предложи толкова погрешна схема-помпата на малкият кръг визирам.
Но пък е готин, наистина и ще се справи. Само тряба да са идоса ощи малку.
Дано поне си провери филтъра и да притваря крана преди трипътния.
Четене ама на какво - мен ме избива на поезия "сутрин, рано - по вечеря, посред лято - на снега, аз излязох да играя и останах у дома".
Он, че се справи, ама не с поезията ми!
ivo_georgiev - помощник
preslav написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Преслав, не е само логика. Четене му е майката.
Човека явно не разбира, щом предложи толкова погрешна схема-помпата на малкият кръг визирам.
Но пък е готин, наистина и ще се справи. Само тряба да са идоса ощи малку.
Дано поне си провери филтъра и да притваря крана преди трипътния.
Четене ама на какво - мен ме избива на поезия "сутрин, рано - по вечеря, посред лято - на снега, аз излязох да играя и останах у дома".
Он, че се справи, ама не с поезията ми!
Важното е, че поне се забавляваме....

Да Ви кажа от отопление изощо не разбирам (и си личи де), пък и съм на мнение, че всеки трябва да прави това, което му се отдава. Обаче тази година късно стигнах, което си е моя грешка да отделя финансиране за котлето. Харесах си доставчик, дойде младежа .... изслуша ме за 5 мин, колко етажа, колко квадрата, дограма ала бала и отсече ... требе ти юнак 30 киловата ама ще ти я монтиран началото на декември най-вероятно... обаче ако искаш ще ти направя схема и можеш сам да си го смържеш а аз ще дойда да го подкарам.

Купих нещата, оставих 1000 лева депозит за една тръборезка и почнах. Направих каквото направих и щастлив се обадих за настройка.
Дойде човека, помрънка, че бункера не ил там където требвало, че ъгъла разбираш ли не бил 60 градуса нищо, че го бех мерил с уред той така с лакът ми показа къде са 45 градуса и пак със същия лакът добави още 10-15 градуса и почна настройката.....

Тури си шепата отдолу поизчака шнек-а да се понапълни и отсече, че това е дозата. Пуснахме горелката понастрои туй онуи и каза, че сме готови..... След 3 часа още не беше върнала топла вода по връщащата тръба и инсталатора заключи. Имаш проблем със системата проблема не е в горелката а в системата аз горелката и котлето съм я настроил.

Обяснението, че котлето, което стои до Грейкото и което е на твърдо гориво си работи без проблем не бяха чути.(Котлето на твърдо гориво и пелетното котле се превключват с 4 крана) Обяснението беше ... еми това котле е по-мощтно затва ти работи.

Тръгна каза аз нямам време за твоята система като си я оправиш ще се чуем.

И оттам тръгват мъките ми.......

Четох търсих проблеми, грешки и т.н. В момента системата ми изглежда така:

Изображение

Отностно споменатите проблеми и евентоални решения.

1. Филтъра съм го чистил 2-3 пъти за последната седмица.
2. Тъй като помпата, която бях закупил не бях сигурен дали е достатъчна за циркулацията макар, че по параметри беше съща като тази на котлето за твърдо я смених и монтирах на пелетния.
3. Това е снимката на монтирането на трипътния:

Изображение

4. Вчера затварях крана до ниво, което започнаха да ми отказват и досега работещи щрангове. Предполагам при по-голямо затваряне градуса на топлата вода не е достатъчен да отвори вентила и съответно циркулация няма.

Да опиша малко и ситуацията във вкъщи и предполагам, че ще разберете защо търся майстор :)

На отоплението разчитат 4 семейства а досега ги държа на температура близка до замръзване във спалните :D (което пък ги държи бодри)
Последните 3-4 съботи а отвреме навреме и неделя отрепвам във котелното гледайки тръби, настройки и т.н.
Съответно поради предходния ред жената и децата мрънкат, че не получават достатъчно внимание.
На вечер слизам по 10 пъти да гледам температури, кранове отворени, затворени а това беше основната причина да мина на пелети да не слизам по 5 пъти да слагам дърва и въглища.

Засега плана е :

1. Ще чета и коментирам до понеделник дано намеря решение (което съм сигурен с Ваша помощ).
2. В понеделник съм говорил с още един представител на Грейко да дойде да настрои котела, защото има нужда и тоя. Ако се сългаси да преправи системата и аз още не съм разбрал откъде е проблема би ме устроило.
3. Ако той не иска или няма време ще превключа на дърва и въглища за да не е студено (Ако дойдат по Дунава, че в момента в София и въглища няма) пък ще продължа да си човъркам и тествам.
4. Ще пия една ракия :) Това може и по-често между точките.

Виждам, че в темата за вентилите filmatoplo има мнение, което е :
Веднъж се прецаках да монтирам само 1 помпа в инсталация с термовентил на малкия кръг , и се получи така че големия кръг остава шунтиран с доста или почти без циркулация , поправих си грешката след това , и не я повтарям никога -монтирам винаги помпи на двата кръга .
Явно втората помпа не се монтира където аз съм дал схема а къде тогава?
Продъжавам да търся такава схема, което остава основната ми надежда, че със втора помпа(която имам) ще вдигна циркулацията.

Лека вечер и съжелявам за дългия пост, но така придобивате поглед върху ситуацията :)
Втората помпа ще я видиш на схемата в тема Буфер.
Ти нямаш буфер, на теб не ти трябва.
Трипътния е монтиран правилно.
Провери ли филтъра, преди помпата?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12

Тема "2 циркулационни помпи на локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: