• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
ivo_georgiev написа:

А ако не тръгне? :D
Връщаш там където нещата вървят.
ivo_georgiev - помощник
Нещата са безвъзвратно невъзвръщаеми до момента, когато работеше :) Доста бе преправено уж за добро ....

Отворих пак крана, че изведнъж всички радиатори без първия щранг изтинаха. Сега съм на следващо положение пък ще видим.... то сложна работа.

Не знам ако наистина този вентил двата кръга са му 40/60 то предполагам ако циркулацията ми е на границата няма да успее помпата да циркулира водата нормално. Не знам има ли значение колко високо е монтирана на смукателната тръба гледам, че и такъв параметър и дават. В момента е на около 50 сантиметра от пода.

Ако и утре не трйгне ще мисля да реализирам схема с 2 помпи и ще помоля за съдействие и мнение.

Не мога да намеря нещо схема, но предполагам е нещо такова

Изображение

Така според мен, ще успея да използвам пълния дебит на текущата ми помпа а спомагателната ще върти байпаса и ще се грижи той да е отворен.

И остава да се надявам, че тези 60% ще са достатъчни като дебит да тръгнат нещата.

Предполагам, че трябва и двете помпи да ги паля на една и съща температура примерно 62 градуса за да съм сигурен, че като завърти байпасната помпа ще отвори клапана и другата ще върти нормално.
Иво, грешна схема.
На първа страница в темата Буфер има схема.
Погледни я, като се абстрахираш от буферния съд!
Накратко- Помпата трябва да се измести до котела, така, че да смуче това, което трипътния подава. Възвратните клапи са излишни в случая.
На студената линия към котела- кран, трипътен вентил, филтър, помпа, кран, котел.
Втора помпа не ти трябва. Десет да сложиш, при грешна схема, работа няма да вършат.
Сменяй майстора!
Опаааа, станах половин майстор. Хаха
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на чет яну 12, 2017 11:12 pm, променено общо 1 път.
ivo_georgiev - помощник
Трифон П.Трифонов написа:
Иво, грешна схема.
На първа страница в темата Буфер има схема.
Погледни я, като се абстрахираш от буферния съд!
Моята текуша схема е така. това, което показах са просто размисли, как мога да преборя липсата на дебит.

Майстора е напсуван вече ама други няма.
ivo_georgiev написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Иво, грешна схема.
На първа страница в темата Буфер има схема.
Погледни я, като се абстрахираш от буферния съд!
Моята текуша схема е така. това, което показах са просто размисли, как мога да преборя липсата на дебит.

Майстора е напсуван вече ама други няма.
Сещам се само за запушен филтър на помпата.
И вентила да е монтиран неправилно.
preslav - майстор
ivo_georgiev написа:

Инсталацията е стара първоначално гравитационтна, но на по-късен етап и е добавена помпа. Топлата вода се качва до покрива и оттам по 5 щранга слиза по етажите на къщата.

Съответно с трипътния вентил най-далечния щранг отказа. Странното е, че от същото място от покрива тръгва още един щранг а той няма проблеми. Предполагам тръбите на неработещия щранг са позапушени затова щиркулацията я няма там.

Нямам възможност да регулирам системата, защото повечето радиатори са стари и нямат секренен кран, с който да го направя.

Имам една идея да поставя малка циркулационна помпа на този щранг пък лятото да го мисля.

Според Вас дали ще стане?
Нали разбра, че не съм майстор, а слухар - ще бутна идея, а спецовете да кажат за евентуални рискове. Казвам рискове защото това е най-важно за мен, да не се правят неща, които могат да доведат до бум.
Казваш, че радиаторите са без кранчета и не можеш да регулираш системата - а ако сложиш кранчета на щранговете. Ще ти трябват най-много 5, ще имаш минимално източване на течност от системата и после малко играчка да притваряш кранчетата на най-близките щрангове, а на студения дори и кран можеш да не слагаш, ама си е по-добре и той да има. Дори идеята ми да не сработи ще си се набутал само с 5 кранчета - важното е да е безопасно, но не виждам от къде ще се появи опасността при отворена система.
Иво, качи някоя снимка, да видим монтажа около котела, а трипътния в по близък план!
Кранове, на щранговете, няма да оправят нещата при задръстена помпа и ли неправилно монтират трипътен смесителен вентил, но са добра идея за баланс на системата.
Между котела и РС никакъв кран.
ivo_georgiev - помощник
Днес ще се опитам да направя снимки ако не утре.

Трипътния е монтиран правилно според мен, защото иначе нямаше да е таково поведенето на котлето.

Щранговете са медни или поне там докъдето имам достъп. Ако слагам кранове трябва да намеря някой, който работи със мед да ги преработи, но както споменах на 2-3 ма звънях и не им се занимава с такива неща явно сезона е такъв.

Около котлето и последния неработещ щранг са ми възможностите, защото там тръбите са подцинковани и мога и аз да се справя надявам се.

Затова и търся решения окоро 2-те ми идеи

1. Да добавя втора помпа около трипътния вентил. Виждам из темите, че хората коментират такава схема, но реално не мога да я намеря. Има и коментари, че при трипътен и една помпа дебита през радиаторите пада драстично.

2. Да добавя помпа направо на вертикалния щранг който не работи за да го накарам принудително да циркулира. Разстоянието между котела и тази помпа ще е около 10 метра вертикален и 10 метра хоризонтален щранг.

Тук е мястото да спомена, че тези промени имат единствено за цел парното да го подкарам до края на сезона. След като приключи ще търся сериозен майстор за промяна и коригиране където е необходимо.
filmatoplo - майстор
Стига глупости :) ,има такъв лаф по телевизията .Тия неща аз съм го измислил с вентилите ,но трябва да се спази схемата . Неправилно ги свързвате ,един сгреши и всички го следвате ,а именно че правите свързването с една Помпа .Ако държите да ми обяснявате че - то така си работи - няма да коментирам . :)
ivo_georgiev - помощник
filmatoplo написа:
Стига глупости :) ,има такъв лаф по телевизията .Тия неща аз съм го измислил с вентилите ,но трябва да се спази схемата . Неправилно ги свързвате ,един сгреши и всички го следвате ,а именно че правите свързването с една Помпа .Ако държите да ми обяснявате че - то така си работи - няма да коментирам . :)
Може ли схема моля, не успявям да се ориентирам.

Аз няма как да обясня, че работи щото при мен не е така :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "2 циркулационни помпи на локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: