• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sergi - специалист
привет

имам изградена отоплителна система с печка с водна риза, радиатори и подово.
системата е комбинирана с бойлер с две серпентини и соларен панел за топла вода.
системата е отворена, две помпи вило с по три скорости, радиаторите са основно 3 ,
а малкия е просто да отвръща въздуха при бойлера да не замръзва.
първо водата минава през радиаторния кръг и бойлера, в последствие през подовото.
има и трипътен вентил за подовото настроен на 50 градуса, ако не бъркам.
печката е 13 кв на водната риза и 8 на излъчване.
всичко е направено от професионалист, но поради обективни причини първо се направи
отоплителната с-ма и след това се добави солара с бойлера.
температурата на водата след печката е нагласена на 60гр. с термостат и термометър.
подовото е на площ от около 35-40 кв.м , на 3 помещения.

всичко работи много добре, но....

проблемът за който имам нужда от съдействие е, че половината от подовата серпентивна
почти на загрява.
загрява само стаята най близо до колекторите, а най далечната част - направо не!
системата е обезвъздушавана, но тази зима при първото пускане на ситемата се установи
този проблем.
тъй като живея в отдалечено търновско село, човекът монтирал системата не е твърде склонен да ме посети за отстраняване на проблема....

та идеята ми е дали ще успея с ваша помощ да реша този проблем?


това са радиаторите


010-22-5050-5 - КОРАДО Панелен р-р 22/500/500
010-22-5100-5 - КОРАДО Панелен р-р 22/500/1000
010-22-5140-5 - КОРАДО Панелен р-р 22/500/1400
010-22-5160-5 - КОРАДО Панелен р-р 22/500/1600

радиаторите са с термоглави и секретни кранове.
опитал съм се да направя някакъв баланс на системата с секретните кранове.


прилагам и снимка за повече инфо....
и благодаря предварително!

Прикачен файл

снимка1349.jpg
naskov - майстор
Включи помпата за подовото на трета степен.
sergi - специалист
naskov написа:
Включи помпата за подовото на трета степен.
само това....!
djendov - специалист
Малко е странно, че със секретните не си успял да балансираш. Ако съветите на колегите не помогнат, пробвай направо да спреш кръговете от които се връща топла вода. Да останат работещи само тези, на които връщащата тръба е студена.
Че знае ли човек...може да има някоя котка умряла в тръбата...
sergi - специалист
с радиаторния кръг всичко е ок
но проблема идва при подовото.....
там грее само най късия кръг!
sergi - специалист
djendov написа:
Малко е странно, че със секретните не си успял да балансираш. Ако съветите на колегите не помогнат, пробвай направо да спреш кръговете от които се връща топла вода. Да останат работещи само тези, на които връщащата тръба е студена.
Че знае ли човек...може да има някоя котка умряла в тръбата...
а всеки радиатор ли ....от термоглавата или от секретния кран?
djendov - специалист
Както казаха колегите, пускай на трета степен помпата. Ако няма подобрение, спирай от секретния най-късия кръг подово- който в момента е топъл. Ако след това пак не започнат да се затоплят другите кръгове, спри и радиаторите. И тогава не започнат ли да се затоплят, има нещо запушено. Ако пък започнат, значи са прекалено дълги кръговете и ще го умуваме после.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе странно ми изглежда исталация с медни тръби, пък спестено от колектори с дебитомери, ама както и да е, добре поне, че са само 3 линии подово. Сега ще трябва дебитите през трите кръга подово да ги балансираш чрез тези сферични кранчета, което е трудничко. Най-далечния кръг подово го оставяш напълно отворен, на средния завърташ кранчето на 45*, а на близкия го притваряш драстично. Изчакваш няколко часа, пипаш пода и връщащащите тръби и ако има нужда коригираш. Работа на сляпо, но като няма дебитомери, това е положението. Ще стане.
ESPACE - майстор
LazarGanev написа:
А бе странно ми изглежда исталация с медни тръби, пък спестено от колектори с дебитомери
И смесено прес-фитинги и такива със спойка, медни тръби и поцинковани фитинги, мини кранчета(не ги харесвам) - мешаница, скъпо и евтино.
djendov - специалист
Колектор с дебитомери 90лв,
Колектор без 9лв.
Избора е ясен :lol:
Три кръга не би трябвало да се регулират чак толкова трудно...стига всичко да е наред. Да не се окаже само, че единия кръг е 30м, другия 120м.
В голямата тема за водно подово някой беше написал, че ако няма дебитомери е хубаво поне един килограм боб да се купи, че да може да се гледа на боб после - циркулира ли вода, не циркулира ли...що ли не циркулира и т.н. Евтиното си има цена....
Аз за 100квадрата подово ще правя 8 кръга, също смятам да прескоча дебитомерите, че 300-350лв ми се свидят за тях. Да видим в какъв филм ще вляза с баланса...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "проблем с подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: